Amerika Üniversite Fiyatları

Amerika Üniversite Fiyatları

Amerika üniversite fiyatları dünya çapındaki benzerlerine oranla daha pahalıdır. En iyi yüksek öğrenim rotalarından biri olan ABD, öğrencilerin en çok gitmek istediği destinasyondur. Yüksek öğrenimdeki başarı yüzdeleri nedeni ile dünyanın her yerinden öğrenciler Amerika üniversite araştırmaları yaparlar. Eğitim yanında bu ülkede yaşama ve çalışma fikri öğrencileri cezbeden özellikler arasında yer alıyor. Genel olarak 10 ile 60 bin dolar arasında değişen üniversite fiyatları öğrencilerin bütçelerini zorlayabiliyor. Ancak farklı imkanları ve kaliteli eğitim kurumları ile her öğrencinin eğitim ve çalışma standartlarını yükseltebilecek olan ABD üniversiteleri öğrencilerin ilk seçimleri arasında yer alıyor. 

Amerika’da Lisan ve Lisans Üstü Eğitim Fiyatları 

Amerika üniversite fiyatları okumak istenen eyaletlere göre değişir. Bunun yanında lisans ve lisans üstü dereceler içinde farklı fiyat aralıkları bulunuyor. Başvuru öncesinde güncek fiyatlar hakkında firmalardan bilgi almak oldukça önemlidir. Amerika’daki eğitim kurumları devlet ve özel üniversiteler olarak ayrıldığı gibi ön lisans eğitimi veren liberal sanat kolejleri ve normal kolejlerde bulunur. Ortalama Amerika lisans eğitimi fiyatı 20 ile 40 bin dolar arasında değişir. Yüksek lisans bölümlerinde ise rakamlar 45 bin dolara kadar çıkar. Doktora öğrencileri için ise rakamlar 55 bin dolar gibi üst aralıkları görebiliyor. Devlet üniversitelerinde eğitim almak isteyen öğrenciler burs başvuruları yaparak Amerika’da üniversite eğitim fiyatı olarak daha uygun aralıklar bulabilir. 

Amerika’da Bölümlere ve Eyaletlere Göre Öğrenim Ücretleri 

Amerika üniversite fiyatları eyaletlere ve bölümlere göre verilen aralıklarda değişebiliyor. Sanat, eğitim ve beşeri bilimler gibi öğrenim ücretleri daha uygun aralıklarda yer alırken mühendislik ve tıp gibi bölümlerin Amerika eğitim ücretleri daha fazla olabiliyor. MBA programlarında lisans üstü eğitim almak için yıllık ortalama 70 bin dolar gibi rakamlar karşınıza çıkabilir. Eğitim almak istenilen üniversitenin prestiji de fiyat üzerinde etkili bir kriterdir. Eyaletlerde Amerika öğretim ücretleri üzerinde etkilidir. Harvard, MIT, Stanford, Yale, Caltech gibi popüler ve yüksek prestije sahip üniversiteler daha yüksek aralıklarda fiyatlar talep etmektedir. Kaliforniya ve New York gibi eyaletlerde 13 bin ile 26 bin dolar arasında üniversite seçimleri yapmak mümkün olacaktır. SİZİ ARAYALIM


yeni-whatsapp.png yeni-hemenara yeni-mail

Yurtdışı Partnerlerimiz