Azerbaycan Üniversite

Azerbaycan Üniversite

Azerbaycan Üniversite eğitimi almak isteyenler genelde dil avantajından dolayı tercih ederler. İki ülke arasındaki ilişkilerinde son derece sıcak olması, öğrencilerin kendi ülkelerindeki kadar rahat bir yaşam içerisinde eğitim almalarını sağlayacaktır. Kolay kayıt şartları, saygın diploma, kaliteli eğitim olanakları, günlük yaşam şartlarının daha makul olması ve ülke dilinin Türkçeye çok yakın olması Türk öğrencilerin Azerbaycan’da üniversite eğitimi almak istemleri için çok önemli etkenlerdir. Bu ülkede eğitim almak isteyen öğrenciler herhangi bir adaptasyon sorunu yaşamadan eğitim hayatlarını sürdürebilirler. En çok tercih edilen bölümlerden biri olan Azerbaycan Devlet Tıp Üniversitesi her kademede 3500’den fazla eğitmeni ile eğitimler vermektedir. Hem pratik hem de teorik anlamda oldukça kaliteli çalışmalar yapılır. Bu nedenle bu bölümlerden mezun olan öğrenciler diploma denkliği ile ülkemizde de rahatça çalışabilir. 

Azerbaycan Üniversiteleri Bölümleri 

Azerbaycan Üniversite eğitimlerinde en popüler seçenekler arasında tıp fakültesi sonrasında diş hekimliği gelir. Bu iki bölüm öğrenciler tarafından çokça tercih edilir. Bu bölümlere yoğun ilgi gösterildiği için başvurular son güne bırakılmamalıdır. Türkiye ile yapılan denklik anlaşmalarına göre STS sınavı sonrasında Azerbaycan üniversitesi mezunları mesleklerini yapmaya başlayabilirler. İlgi gören bir diğer bölüm ise eczacılıktır. Dünyanın her yerinde geçerliliği bulunan bu meslek bir yıl hazırlık aşaması ile 5 yıl devam eder. İnşaat mühendisliği, Mimarlık, Bilgisayar mühendisliği, makine mühendisliği bölümleri de en çok tercih edilen Azerbaycan Üniversite bölümleri arasında yer alır. Öğrenciler bu ülkede dil sorunu yaşamadan rahat bir eğitim dönemi tamamlayabilir. 

Azerbaycan Üniversiteleri YÖK Denkliği 

Azerbaycan Üniversite eğitimleri için YÖK denkliği bulunuyor. Bu nedenle Türk öğrenciler bu ülkedeki üniversiteleri çok fazla tercih ediyor. Ülkemizdeki üniversite eğitim maliyeti Azerbaycan ile hemen hemen aynıdır. Bunların yanında Azerbaycan Üniversitesi burs imkanları da bulunur. Lisans, doktora öğrencileri arasında burs miktarında farklılıklar bulunabiliyor. Bunların yanında giyecek yardımı, kırtasiye yardımı, tedavi yardımı, öğrenci katkı payı bedeli gibi yardımlarda öğrencilerin Azerbaycan üniversitesi eğitim maliyetleri düşürür. Başarı bursu, sosyal aktivite bursu ve Haydar Aliyev bursu gibi farklı burslar öğrencilere sunuluyor. Bu alanda eğitim alan Türk öğrencilere destek olunuyor.SİZİ ARAYALIM


yeni-whatsapp.png yeni-hemenara yeni-mail

Yurtdışı Partnerlerimiz