Azerbaycanda Eğitim Sistemi

Azerbaycanda Eğitim Sistemi

Azerbaycan üniversiteleri eğitim kaliteleri açısından dünyanın önde gelen üniversiteleri arasındaki yerlerini almıştır. Türki Cumhuriyetlerden bir biri olan Azerbaycan’da yükseköğrenimde kalite yüksektir ve Azerbaycan üniversiteleri en yeni teknolojik alt yapılar ile eğitim vermektedir. Azerbaycan ünversitelerindeki eğitimlerini başarı ile tamamlayarak mezun olduktan sonra alınan diploma tüm Türki Cumhuriyetlerde geçerliliğe sahip olmaktadır.

Azerbaycan'ın eğitim sistemi, Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa'da kullanılan eğitim sistemlerindeki gibi lisans, yüksek lisans ve doktora programlarından oluşmaktadır. Azerbaycan'dan alınan üniversite diplomaları Türkiye dahil olmak üzere 50'den fazla ülke tarafından tanınmaktadır. Azerbaycan üniversiteleri, günümüzde tüm dünyada iletişim ve bilim dili olarak İngilizceyi eğitim dili olarak benimsemiş ve pek çok üniversitede İngilizce lisans, yüksek lisans ve doktora programları sunmuştur. İngilizce programlar artık uluslararası öğrencileri ağırlayan hemen hemen tüm üniversitelerde mevcuttur. Üniversite programlarına başlayabilmek için yeterli düzeyde İngilizcesi olmayan öğrenciler İngilizce Hazırlık okullarında üniversiteden üniversiteye değişmekle birlikte 6 ay veya 9 ay hazırlık eğitimi alabilmektedir. Hazırlık eğitiminin ardından başarılı olan öğrenciler tercih ettikleri programlara yerleşmektedir. Azerbaycan’da Azerbaycan Türkçesi ve Rusça dillerinde lisans ve hazırlık programları da mevcuttur.

Azerbaycan yükseköğretim sistemi devlet veya özel kurumlardan oluşur. Bu kurumlar üniversite, akademi, enstitü, kolej, konservatuar ve B.A, M.A., M.Sc. ve doktora programları ve MBA programı sunan üniversitelerdir.

Azerbaycan’da Mühendislik Fakülteleri, Sosyal Bilimler Fakülteler, Fen Edebiyat Fakültelerinde lisans eğitim süresi 4 yıl, Diş Hekimliği ve Eczacılık 5 yıl, Tıp Fakülteleri 6 yıldır.

Azerbaycan üniversitelerinde genellikle Eylül ayında başlayan iki dönemlik akademik yıl vardır. Bazı üniversitelerde hazırlık veya lisans eğitimleri Ocak ayında da başlayabilmektedir. 

Azerbaycan Türkiye’nin kardeş ülkesidir ve Türkiye, Azerbaycan’ı iki devlet tek millet olarak nitelendirmektedir. Bu nedenle Azerbaycan halkı Türklere son derece misafirperver davranmaktadır. Azerbaycan Türkçesi’nin Türkçe’ye çok yakın bir dil olması, Azerbaycan üniversitelerinin Türk öğrencileri herhangi bir sınav koşulu aramaksızın istedikleri bölüme kabul etmeleri ve üniversitelerin yıllık ücretlerinin, yaşam maliyetlerinin düşük olması Türk öğrencilerin Azerbaycan üniversitelerini tercih etme nedenleridir.

Azerbaycan üniversitelerinin birçoğu YÖK’ün resmi sitesinde tanınan üniversiteler arasında yer almaktadır. Bu nedenle Azerbaycan üniversitelerinden mezun olunduğu zaman alınan diplomalarda denklik sorunu yaşanmamaktadır.  Detaylı bilgi için TIKLAYINIZ.

 

AZERBAYCAN ÜNİVERSİTELERİNİ İNCELE

 SİZİ ARAYALIMBize Ulaşın!


Bize Ulaşın!

Whatsapp’dan Ulaşın !

Mesaj Atın

Sizi Bilgilendirelim


Yurtdışı Partnerlerimiz