Azerbaycan Hakkında Önemli Bilgiler

Azerbaycan Hakkında Önemli Bilgiler

Azerbaycan, Doğu Avrupa ile Batı Asya'nın kesişim noktasında bulunmakta olan Kafkasya’da yer almaktadır. Güney Kafkasya en büyük yüz ölçümüne sahip olan Azerbaycan’ın, Türkiye ile 17 kilometrelik sınırı bulunmaktadır. Azerbaycan’ın doğusunda Hazar Denizi, batısında Ermenistan, kuzeybatısında Gürcistan, kuzeyinde Rusya ve güneyinde İran bulunur.

Azerbaycan'ın Başkenti 

Özellikle Sovyetler Birliği’nin dağılmasıyla himayesini kazanan ve 7 adet bağımsız Türk devletinden biri olan Azerbaycan'ın başkenti, Bakü’dür. Azerbaycan'a gitmek isteyenler Azerbaycan'ın şehirleri ve özellikle başkenti olan Bakü hakkında araştırma yaparlar. Peki çok kişinin araştırdığı ve merak ettiği Azerbaycan'ın önemli şehirleri nelerdir?

Azerbaycan'ın Önemli Şehirleri

Zengin petrol ve doğalgaz rezervleri ile adını duyuran Azerbaycan, yaklaşık 87 bin metrekare yüzölçümüne sahiptir. Ayrıca birçok Azerbaycan şehri, zengin tarihsel yapısı ve kültürel mirası ile çoğu insanın kendisine hayran bırakıyor. Çoğunluğu müslümanlardan oluşan ve en eski Türkçe dilini konuşan bu ülkede de birçok turistik yer ve yapı mevcut. İşte Azerbaycan'da görülmesi gereken 3 önemli şehir.

1-Başkent Bakü

Bakü, Kafkaslar tarafından en önemli kültür ve ticaret merkezi olarak kabul edildiği için listemizde birinci numara olarak yer alıyor. Sürekli rüzgarlı olan bu şehir, halk tarafından “rüzgarlı şehir” anlamına gelen “Bakı” kelimesi ile anılıyor. Ayrıca bir liman şehri olan Bakü'de, Kız Kalesi ve Şirvanşah Sarayı'nı görmek mümkün.

2-Gence

En eski şehirlerden biri arasında bulunan Gence, beşinci yüzyıldan beri varlığını sürdürmektedir. Geçmiş yıllarda birçok farklı isimle anılan Gence, Azerbaycan'ın bağımsızlığını kazanması ile birlikte ülkenin en büyük 2. şehri olmuştur.

3-Şeki

Azerbaycan'ın kuzeyinde bulunan Şeki, 2016 yılı Türk Dünyası Kültür Başkenti ünvanını taşımaktadır. Geçmiş yıllarda başka isimlerle de anılmakta olan Şeki, turistik gezi yerleri ile ilgi çekmekte. Çok önemli olan bu şehir, her yıl yüzlerce turisti ağırlıyor.

Azerbaycan'ın Milli Bayramları

Her ülkenin olduğu gibi Azerbaycan'ın da milli bayramları mevcuttur. Bunlar:
•    Yeni yıl bayramı: 1 Ocak
•    Dünya kadınlar günü: 8 Mart
•    Nevruz Bayramı: 20-21 Mart
•    Cumhuriyet günü: 28 Mayıs
•    Milli Kurtuluş günü: 15 Haziran
•    Silahlı kuvvetler günü: 26 Haziran
•    Devlet bağımsızlığı günü: 18 Ekim
•    Devlet bayrağı günü: 9 Kasım
•    Anayasa günü: 12 Kasım
•    Milli uyanış günü: 17 Kasım
•    Dünya Azerbaycanlılar dayanışma günü: 31 Aralık

Azerbaycan'ın Eğitim Olanakları ve En Önemli Üniversiteleri

Azerbaycan'da eğitim, hem ulaşımın kolay olmasından dolayı hem de ortak din, dil ve kültür geleneklerin bulunmasından dolayı birçok yabancı öğrenci tarafından tercih ediliyor. Bu öğrenciler özellikle Türkiye, İran ve Çin’den geliyor. Dünya çapında bakıldığı zaman en çok tercih edilen 4 Azerbaycan üniversitesi; Azerbaycan Tıp Üniversitesi, Hazar Üniversitesi, Kafkas Üniversitesi ve Bakü Devlet Üniversitesi'dir. Bu üniversitelere girmek isteyenlerin, ÖSYM'nin hazırlamış olduğu sınavdan belirli puanları almış olmaları gerekiyor. SİZİ ARAYALIMBize Ulaşın!


Bize Ulaşın!

Whatsapp’dan Ulaşın !

Mesaj Atın

Sizi Bilgilendirelim


Yurtdışı Partnerlerimiz