Azerbaycan Mimarlık Ve İnşaat Üniversitesi

Azerbaycan Mimarlık Ve İnşaat Üniversitesi

Azerbaycan Mimarlık ve İnşaat Üniversitesi 1920 yılında açılmıştır. Farklı enstitüleri bünyesinde barındıran yükseköğretim kurumu 1934 yılında Bakü Politeknik Enstitüsü olarak hizmet verir. 1951 yılında farklı bölümlerin birleşmesi ile eğitim faaliyetlerine devam eder. 1975 yılında Sovyet yönetimi Azerbaycan’ın ilk yükseköğretim kurumu olarak hizmet vermesini sağlamıştır. 2000 yılından bu yana ise Haydar Aliyev talimatları ile eğitimler sürdüren Azerbaycan Üniversitesi uluslararası işbirlikleri ile pek çok yabancı üniversite ile yakında ilişkisi bulunur. Çift ana dal seçenekleri ve kaliteli eğitim programları ile dünya çapında tanınan Azerbaycan Mimarlık ve İnşaat yükseköğretim kurumu kampüsü 50 dönümlük bir alana sahiptir. Kampüs içerisinde 5 eğitim binası, öğrenci yurtları, uygulama ve araştırma laboratuvarları ve sosyal tesisler bulunur. 

Azerbaycan Mimarlık ve İnşaat Mühendisliği Üniversitesi Bölümleri 

Azerbaycan Mimarlık ve İnşaat Üniversitesi kendi başına bir öğrenci şehri olarak tanımlanır. 50 dönümlük geniş arazisi içerisinde 450 bin kitaplık bir kütüphanesi bulunur. Dokuz fakülte ile eğitim veren yükseköğrenim kurumu Avrupa standartlarında eğitimler vermektedir. Okulun eğitim yelpazesinde Projelendirme Entitüsü de yer alıyor. Bu alanda Azerbaycan İnşaat Üniversitesi eğitim programları arasında ulaştırma, inşaat teknolojileri, yapı ve işletme, otomasyon ve mekanik, mimarlık, inşaat, Baraj inşaatı, Enerji dağıtım sistemleri gibi fakülteler buluyor. Üst düzey eğitimler sunulan Azerbaycan Mimarlık Üniversitesi yurt dışında öğrenciler tarafından rağbet gören bir seçenektir. 

Azerbaycan Mimarlık ve İnşaat Mühendisliği Sosyal Faaliyetleri 

Azerbaycan Mimarlık ve İnşaat Üniversitesi bünyesinde bir adet lise ve kolejde bulunuyor. Ortaöğretim alanında da çok kapsamlı çalışmaları bulunan yükseköğrenim kurumu içerisinde tüm binalarda okuma salonları, öğrenci kulüpleri bulunur. Bilimsel araştırma merkezi, interneti olan bilgisayarlar, kafeteryaları ile öğrencileri için her türlü sosyal ve eğitim imkanlarının sunulduğu Mimarlık ve İnşaat Fakültesi iş hayatında uzman bireyler yetiştirmeyi hedefliyor. Her fakülte içerisinde pek çok bölüm bulunuyor. Genel olarak Azerbaycan Üniversiteleri içerisinde Azerice başta olmak üzere Rusça ve İngilizce dillerinde de eğitimler sunuluyor. Yükseköğrenim kurumunun eğitim ordusu da oldukça geniştir. Profesörleri, asistan ve doçent düzeyinde eğitmenlerinin yanında çok sayıda akademisyen ile de eğitim faaliyetlerini yürütmektedir.SİZİ ARAYALIM


yeni-whatsapp.png yeni-hemenara yeni-mail

Yurtdışı Partnerlerimiz