Azerbaycan Tıp Diploma Denkliği

Azerbaycan Tıp Diploma Denkliği

Azerbaycan Tıp Diploma Denkliği Azerbaycan’da üniversite okumak isteyen pek çok öğrencinin merak ettiği bir konudur. Tıp diploma denkliği için Tıp Doktorluğu alanında Yazılı Seviye Tespit Sınavı yılda iki kez yapılmaktadır. Tıp programlarının denklik işlemlerinde uygulanan yapılandırılmış klinik sınav yine Azerbaycan Tıp diploma denkliği için öğrencilerin göz önünde bulundurması gereken bir husustur. Bu sınav, Tıp bölümünün denklik işlemleri aşamasında girilecek olan seviye tespit sınavı, klinik bilgi ve yeterlilik, alan becerileri ve yetkinliklerin tespit edilmesi maksadıyla üniversiteler tarafından yapılan, aslen simülasyon, modeller üzerinden ve gerçek hastalar üzerinden pratik uygulamaların yapılasını içeren ve yazılı seviye tespit sınavının muadili olan sınavdır. Azerbaycan’da Tıp bölümünü okuyan öğrencilerin mezun olduktan sonra diplomalarına denklik başvurusunda bulunabilmeleri için her bir akademik dönem en az 90 gün Azerbaycan sınırlarında kalmaları ve üniversite bünyesindeki derslere düzenli katılmaları gerekmektedir.

Azerbaycan üniversitelerinde sunulan uzaktan eğitim programlarına katılan, sınavdan sınava ülkeye giriş yapan ve üniversiteye giden, düzenli olarak derslere katılsa dahi derslerden başarısız olan öğrencilerin YÖK diploma denkliği için başvuruda bulunma hakkı bulunmamaktadır.

Özellikle Azerbaycan Tıp Üniversitesi YÖK tarafından doğrudan tanınmakta ve YÖK tercih atlasında yer almaktadır. Azerbaycan Tıp Üniversitesi, 6 hastanesi, uygulamalı eğitimi ile Azerbaycan’da Tıp eğitimi alınabilecek en iyi üniversitedir. Azerbaycan Tıp Üniversitesi mezunu olan ve Türkiye’de devlet hastanelerinde çalışan doktor referanslarımız için bize ulaşabilirsiniz.

PR Yurtdışı Eğitim Danışmanlığını Türkiye’deki tek yetkilendirilmiş ve resmi kayıt ofisi olarak tanıyan Nahçıvan Devlet Üniversitesi Tıp Denklik süreci yine yukarıda bahsedilen aşamaları içermektedir.

Azerbaycan Tıp Diploma Denkliği konusunda da YÖK denkliği ikiye ayrılmaktadır.

YÖK denkliği, Yükseköğretim Kurulu tarafından yurtdışında tanınan bir yükseköğretim kurumundan alınan diplomanın Türkiye’deki yükseköğretim kurumlarınca verilen diplomalara eşdeğer olduğunun tespit edilmesidir.

Yükseköğretim Kurumu’nun eğitim alacağınız üniversiteyi daha önceden üniversite veya yüksek lisans kurumu olarak tanımış olması tanıma olarak adlandırılmaktadır. Bu durumda belirli üniversitelerden mezun olduktan sonra diplomanız için denklik başvurusunda bulunabilirsiniz.

Okuduğunuz üniversitedeki programın içeriğine verilen belge denklik belgesidir.

Yükseköğretim Kurumu, PR Yurtdışı Eğitim olarak Türkiye’de temsilciliğini yaptığımız birçok Azerbaycan üniversitesini tanımaktadır.

Azerbaycan’da Tıp Eğitimi, Azerbaycan Tıp kayıt, Azerbaycan Tıp Üniversitesi ve Nahçıvan Devlet Üniversitesi Tıp bölümü fiyatları ve denklikleri hakkında bilgi almak ve sorularınızı sormak için bize ulaşabilirsiniz.SİZİ ARAYALIM
Yurtdışı Partnerlerimiz