Azerbaycan Tıp Diploma Geçerliliği

Azerbaycan Tıp Diploma Geçerliliği

Azerbaycan Tıp diploma geçerliliği merak eden öğrenciler bu alanda aldıkları eğitimler ile hangi alanda çalışabileceklerini öğrenebilirler. Denklik için yılda iki kez yazılı sınav yapılıyor. Tıp programlarında yapılandırılmış klinik sınavlarda öğrencilerin dikkat etmesi gereken sınavlar arasında yer alıyor. Bu sınav yazılı sınavının muadili olan bir sınavdır. Klinik bilgi ve yeterlik dışında yetkinlikler ve becerilerin tespiti amacı ile yapılan tıp diploma denkliği sınavı gerçek hastalar ve modeller üzerinden uygulamalı olarak yapılır. Öğrenciler Azerbaycan’da tıp eğitimi aldıktan sonra denklik başvuruları için en az 90 gün Azerbaycan’da kalma ve üniversite derslerine girme şartı aranır. 

Azerbaycan Tıp Diploma Denkliği Başvurusu 

Azerbaycan Tıp diploma geçerliliği için sınav şartı aranır. Sınava başvuracak adayları ise derslerde başarılı olma şartı bulunur. YÖK tarafından Azerbaycan Tıp Fakültesi doğrudan tanınmıştır. Bu nedenle YÖK tercih atlasında da yer alır. Bakü Devlet Üniversitesi bunlardan biridir. İlk 40000’e giren öğrenciler bu alanda tercih yapabilir. Öğrenciler Azerbaycan’da Tıp fakültesi üzerinde yerleştiklerinde ilk üç yılı Azerbaycan’da tamamlar. Son bir yılı ise açılan kontenjana göre Atatürk, Meram, Trakya, Yıldırım Beyazıt Tıp Fakültelerinde tamamlayabiliyor. Azerbaycan’da eğitim almak isteyen tüm yurt dışı öğrencileri bir yıl Rusça, Azerbaycan Türkçesi ya da İngilizce eğitim olarak hazırlık okuması zorunludur. YÖK denkliğinin verilmesi ile Türkiye’de yükseköğretim kurumlarında verilen diplomalarla eşdeğer geçerlilik elde edilir. 

Azerbaycan Tıp Üniversitesi Denkliği 

Azerbaycan Tıp diploma geçerliliği ülkemizde bulunuyor. Türkiye ile Azerbaycan arasındaki yükseköğrenim anlaşmalarına göre Azerbaycan devlet üniversitelerinin diplomaları YK tarafından tanınmaktadır. Bu nedenle Azerbaycan diploma geçerliliği konusunda herhangi bir sorun yaşanmıyor. Denklik almak isteyen öğrenciler mezun olmalarının ardından YÖK’e başvurur. Başvurdukları döneme ait gereklilikleri yerini getirir ve denklik alır. Günümüzde denklik için Azerbaycan Tıp Mezunları temel bilimler ve klinik bilimler sınavlarına girerler. Öğrenciler eğer ÖSYM üzerinden kazanarak kayıt yapmış ise mezun olduklarından sınava gerek olmadan Türkiye’de diplomalarının geçerliliği bulunacaktır. Genel olarak Azerbaycan üniversitelerine herhangi bir giriş koşulu bulunmuyor. Lise diplomaları ile başvuru yapmak yeterli oluyor. Türkiye’de sınav kazanan öğrencilerden ise ÖSYM belgelerini ibraz etmeleri talep edilmektedir.SİZİ ARAYALIM


yeni-whatsapp.png yeni-hemenara yeni-mail

Yurtdışı Partnerlerimiz