Azerbaycan Tıp Fakülteleri

Azerbaycan Tıp Fakülteleri

Azerbaycan tıp fakülteleri yurt dışından gelen öğrenciler içinde belirli kontenjanlar ayırtmıştır. Azerbaycan’da tıp eğitimi almak isteyen öğrenciler 6 yıllık eğitimden geçerler. Rusça, İngilizce ya da Azerbaycan Türkçesi yeterli olmayan öğrenciler ekstra bir yıl dil eğitimi alırlar. YÖK tanınırlığı bulunduğu için Azerbaycan tıp eğitimi aldıktan sonra kolayca Türkiye’de çalışmaya başlayabilirsiniz. Sadece YÖK Denklik sınavına girmek gereklidir. Türkiye’de yükseköğretim sınavına giren adaylar aldıkları puanlar ile Azerbaycan Üniversiteleri arasından tercihler yaparlar. Puanı yeterli olan adaylar YÖK yerleştirmeleri ile Azerbaycan’da eğitim alma hakkı elde edebilirler. Yurt dışında eğitim almak isteyen öğrenciler için hem uygun maliyetli hem de kaliteli bir eğitim almış olabilirler. 

Azerbaycan Tıp Fakülteleri Fiyatları 

Azerbaycan tıp fakülteleri eğitim diline göre farklı aralıklarda yer alabiliyor. Tıp okumak isteyen öğrenciler hazırlık aşamasında 3 bin dolar ödeme yaparken lisans eğitimleri için 4 bin dolar ödeme yapabilirler. Fiyatlar piyasa koşullarına göre değişebilir. Güncel fiyatlar için danışmanlık firmalarından bilgi alınabilir. Burs başvurularında bulunarak Azerbaycan’da tıp eğitimi daha uygun maliyetlere indirgenebilir. Burs başvuruları için devlet bursları bulunur. Ancak bu burslardan yararlanabilmek için sıralamanıza bakılacaktır. KYK geri ödemeli burslara da başvurularda bulunulabilir. Eğitim ücretleri çok yüksek aralıklarda yer almaz. Başarı bursları gibi burslar alarak ta Azerbaycan tıp eğitimi fiyatları daha makul aralıklara getirilebilir. 

Azerbaycan Tıp Fakültesi Programları 

Azerbaycan tıp fakülteleri Türkiye’den pek çok öğrenci tarafından tercih edilen programlar arasında yer alır. Türkiye’ye hem konum olarak hem de kültürel olarak yakın olan Azerbaycan’da eğitim oldukça caziptir. Makul fiyatlarda eğitim veren üniversiteler YÖK denkliği nedeni ile de Türkiye’de yerleşemeyen öğrenciler için kaliteli bir alternatiftir. Ülkede eğitim ücretleri ortalama 800 ile 2500 dolar arasında değişiyor. Tıp eğitiminin 6 yıl olduğu Azerbaycan’da dört yıllık eğitim ücretleri ise 3- 4 bin dolar aralığındadır. YÖK tarafından tanınan tıp eğitimi veren üniversiteleri şu şekilde sıralanabilir: 

  • Bakü Devlet Üniversitesi 
  • Azerbaycan Tıp Üniversitesi 
  • Nahçıvan Devlet Üniversitesi 

YÖK’ün tanımadığı bir üniversite için denklik söz konusu olmaz. Bu nedenle yurt dışı eğitimlerde seçimler yaparken denkliği olan üniversiteler arasından seçimler yapmak önemlidir.SİZİ ARAYALIM


yeni-whatsapp.png yeni-hemenara yeni-mail

Yurtdışı Partnerlerimiz