Azerbaycan Üniversiteleri

Azerbaycan Üniversiteleri

Azerbaycan üniversiteleri Türk öğrencileri için kültür ve dil konularından dolayı en rahat eğitimin alındığı ülkededir. Eğitimleri oldukça kaliteli olmaktadır. Ülkemiz tarafından tanınan bu üniversitelere yerleşmekte oldukça kolaydır. Ülkemizdeki ÖSYM sınavına giren adaylar Azerbaycan Üniversite bölümleri içerisinden tercihler yaparak yerleşme imkanı elde edebiliyor. Yurt dışında eğitim alanında oldukça uygun maliyetlerde bir seçenek olan Azerbaycan, çok sayıda Türk öğrencinin eğitim hayatını sürdürdüğü bir ülkedir. Lise diploması yanında olan öğrenciler kazandıkları Azerbaycan Üniversitesi bölümleri için kayıt yaptırabiliyor. Ayrıca ÖSYM belgelerini ibraz etmeleri de talep edilmektedir. 

Azerbaycan Üniversitelerinde Eğitimin Avantajları 

Azerbaycan üniversiteleri son dönemlerde öğrencilerin en çok dikkatini çeken üniversiteler arasında yer alıyor. Eğitim sistemi ile dünya çapında farklılıklar oluşturuyor. 1992 yılında bu ülkedeki eğitimin temelleri atılmıştır. Buna rağmen oldukça kalitelidir. Yurt dışında eğitim almak isteyen öğrencilerin önündeki en önemli engel dil olurken Azerbaycan’da bu türlü bir sorun olmaz. Özellikle Azerbaycan’da Üniversiteler belli uzmanlık alanları barındırır. Öğrenciler meslekleri doğrultusunda donanımlı bir şekilde yetiştirilir. Azerice, İngilizce ve Rusça gibi dillerde eğitim alma imkanı sunulur. Türk öğrenciler dil benzerliği nedeni ile Azerice eğitimi daha çok tercih ediyor. Diğer dillerdeki çok fazla yetkinliği bulunmayan öğrenciler içinde bu eğitimler idealdir. Herhangi bir sınav koşulu olmadan Azerbaycan üniversiteleri başvurusu yapılabilir. Bazı bölümlerde dünyanın önde gelen farklı üniversiteleri ile ortak eğitimler yapılır. Bu tür programları seçenler çift diploma ile mezun olurlar. 

Azerbaycan Üniversiteleri Eğitim Fiyatları 

Azerbaycan üniversiteleri yıllık eğitim ücretleri tercih edilen bölüme göre değişir. Ortalama rakamlar 800 ile 2500 dolar arasındadır. Avrupa, Kanada, İngiltere, Amerika gibi ülkelere nazaran bu fiyatlar oldukça ekonomiktir. Öğrenciler Azerbaycan’a ulaşım için hava ve karayolu kullanabilirler. Ülkedeki yaşam maliyetleri ise öğrencilerin yaşam biçimine göre değişir. Ortalama 500 ile 600 AZN arasında olabilir. Öğrenciler Azerbaycan üniversite bölümleri seçimleri yaparken yaşayabilecekleri bölgeleri de göz önünde bulundurmaları gereklidir. Bu ülkede eğitim almak isteyen Türk öğrenciler için vize muafiyeti bulunur. Bu da Azerbaycan eğitim fiyatları üzerinde maliyeti indiren farklı bir özellik olmaktadır.SİZİ ARAYALIM


yeni-whatsapp.png yeni-hemenara yeni-mail

Yurtdışı Partnerlerimiz