Azerbaycan Üniversiteleri Eczacılık Bölümü

Azerbaycan Üniversiteleri Eczacılık Bölümü

 

Azerbaycan üniversitelerinde en çok talep gören bölümlerden biri Eczacılık bölümüdür. Üniversitelerin sadece lise diploması ile kayıt almaları, Türkiye’den herhangi bir sınav sonucu istememeleri ve kolay kabul şartları, uluslararası öğrencileri sıcak karşılamaları ve kaliteli eğitimleri nedeniyle Azerbaycan’da Eczacılık bölümü özellikle Türk öğrenciler tarafından sıklıkla tercih edilen bölümlerden biridir.

Eczacılık tüm dünyada geçerliliğini koruyan bir uzmanlık ve meslektir. Azerbaycan üniversiteleri Eczacılık bölümü birçok öğrencinin hayallerini süsleyen bu mesleği başarılı bir şekilde edinebilme imkanı sunar.

Azerbaycan Üniversiteleri Eczacılık lisans eğitimlerinde öğrencilere tüm bilgileri hem uygulamalı hem de teorik bilgi olarak vermektedir. Azerbaycan’da Eczacılık bölümü için lisans süresi 5 yıldır. Azerbaycan üniversiteleri eczacılık okuyan tüm öğrencilerin meslekleri hakkında her türlü donanıma ve bilgiye sahip olan kişiler olarak mezun olmaları için tüm imkanlarını ve olanaklarını seferber etmektedir. Azerbaycan’da eczacılık bölümüne kayıt yaptırmak isteyen öğrencilerin, üniversitelerin bu bölüm için yoğun talep aldıklarını ve kontenjanlarının sınırlı olduğunu bilmeleri önemlidir. Bu nedenle Eczacılık Bölümü için üniversite başvurularını ve kayıt işlemlerini kesinlikle geç kalmadan yapmaları çok önemlidir. Azerbaycan’da Eczacılık okuyarak, diplomaları ile Türkiye’ye dönen öğrenciler diploma denklik işlemleri gereği girecekleri STS sınavından sonra mesleklerini Türkiye’de de yapabilmektedir.

Azerbaycanda Eczacılık okumak isteyen öğrencileri tercih edebilecekleri üniversiteler:

Azerbaycan Tıp Üniversitesi: Azerbaycan Tıp Üniversitesi YÖK tercih kılavuzunda yer aldığı için diploma denklik sorunu bulunmamakta ve öğrenciler mezun oldukları zaman diplomalarına rahatlıkla denklik alabilmektedir. Azerbaycan Tıp Üniversitesi’nden mezun olup Türkiyede TUS veya DUS sınavına girerek, Devlet hastanelerinde uzman olarak çalışmaktadır. Azerbaycan Tıp Üniversitesinde Hazırlık okumak zorunludur ve Hazırlık eğitimi senede 6 ay olmak üzere iki defa yapılmaktadır. Her hazırlık dönemine 300 Türk öğrenci kayıt edilmektedir.

Azerbaycan Tıp Üniversitesi: Azerbaycan Tıp Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi, Bakü Devlet Üniversitesi tüm yabancı öğrencilerin hazırlık okumaları şart koşmuştur ve doğrudan birinci sınıfa kayıt olmak, yani Hazırlık Okulu okumadan direk Eczacılık bölümüne kayıt olmak gibi bir seçenek mevcut değildir. Evraklar teslim edildikten sonra Azerbaycan Tıp Üniversitesi öğrenci ile Skype Üzerinden sesli ve görüntülü mülakat gerçekleştirmektedir. Öğrenci mülakattan geçtiği zaman üniversiteye kayıt olmaya hak kazanmaktadır.

Nahçıvan Devlet Üniversitesi: PR Yurtdışı Eğitim Danışmanlık Türkiye’de Nahçıvan Devlet Üniversitesinin üniversite tarafından tanınmış tek resmi kayıt ofisi ve temsilciliğidir. Temel bilim, eğitim ve kültür merkezi konumundadır. Nahçıvan Devlet Üniversitesi YÖK’ün tercih kılavuzunda yer alan üniversitelerden biridir ve buradan mezun olan öğrenciler diploma tanınırlığı konusunda sorun yaşamamaktadır.

Azerbaycan Devlet Agrar (Gence) Üniversitesi: Azerbaycan Devlet Agrar Üniversitesi diplomaları YÖK tarafından tanınmaktadır ve Azerbaycan’da Eczacılık bölümü olan 3 üniversiteden biridir. Üniversite eğitim ücretleri çok düşüktür ve ücretler manat ile ödenmektedir. Türk öğrencilerin en çok kayıt oldukları bölüm olan Eczacılık bölümü eğitim süresi 5 senedir ve üniversitenin eczacılık bölümü için hazırlık eğitimi bulunmamaktadır. Eğitim dili Eczacılık bölümünde Azerbaycan Türkçesidir. Azerbaycan Devlet Agrar (Gence) Üniversitesi şehit ailelerinin 23 yaş altı çocuklarına burs vermekte ve lisans ücreti almamaktadır.SİZİ ARAYALIMBize Ulaşın!


Bize Ulaşın!

Whatsapp’dan Ulaşın !

Mesaj Atın

Sizi Bilgilendirelim


Yurtdışı Partnerlerimiz