Azerbaycan Üniversiteleri Kayıt

Azerbaycan Üniversiteleri Kayıt

Azerbaycan Üniversiteleri kayıt yapılırken bazı evraklar gereklidir. Bunlar arasında lise diploması, nüfus cüzdanı, pasaport, 12 adet fotoğraf, sağlık raporu, özgeçmiş, sabıka kaydı, ikametgah belgesi de gereklidir. Tüm bu belgelerin Azericeye tercüme edilmesi istenir. Tercüme edilen evraklar ise noter onaylı olarak teslim edilmelidir. Öğrenciler Azerbaycan Üniversiteleri içerisinde eğitim almak istediklerinde ÖSYM üzerinden yapılan sınava girebilir, doğrudan lise diplomasını alarak ta kontenjan durumuna göre üniversitelere kayıt olabilir. Bazı Azerbaycan üniversitesi bölümleri mülakatlar yapar. Sorularda neden Azerbaycan’da eğitim almak istedikleri, neden bu programı tercih ettikleri, mezun olduklarında neler yapmayı planladıkları gibi sorunlar sorulur. Öğrenciler bu sorulara şeffaf bir şekilde cevaplar vermelidir. Üniversitede eğitim almak için istekli olmaları kabul edilmelerinde önemli etkenlerdir. 

Azerbaycan Eğitim Sistemi 

Azerbaycan Üniversiteleri kayıt işlemleri tercih edilen bölüme göre yapılır. Genel olarak standart belgeler talep edilir. 1992 yılından bu yana Azerbaycan’da merkezi test ile yükseköğretim kurumlarına öğrenci alınıyor. Üniversitelerin çoğu Bakü’de toplamış olsa da farklı bölgelerde de çeşitli üniversiteler bulunur. Yurt dışından eğitim almak için Azerbaycan’ı tercih eden öğrenciler ise hangi bölümü seçerse seçsin hazırlık eğitimi ile başlayacaktır. Seçtikleri bölüme göre Azerbaycan üniversiteleri hazırlık eğitimi alınır. Rusça, İngilizce ve Azerbaycan Türkçesi olarak üç ana dil üzerine hazırlık eğitimler alınabilir. Eğitim ücretleri yurt dışında pek çok ülkeye göre daha uygun aralıklarda yer alır. Bu nedenle de tercih edilir. Sonrasında Azerbaycan üniversitesi lisans eğitimi başlar. Üniversitelere girişte özel bir kolu bulunmuyor. Sadece kontenjan kısıtlaması bulunan bazı üniversitelerde YKS puanına sahip olmak avantaj oluşturabiliyor. 

Azerbaycan Lisans Üstü Eğitimleri 

Azerbaycan Üniversiteleri kayıt işlemlerinde her aşamada kayıt olacakları bölüme göre evraklar talep edilir. En güncel evrak takibi için bu alanda hizmet veren firmalardan bilgiler alınabilir. Yüksek lisans eğitimlerinde ise iki yıl tezli yüksek lisans programları tercih edilebilir. Ders aşaması bir yıl sürer. Bu aşamayı başarı ile tamamlayan Azerbaycan yükseköğrenim öğrencileri kendilerine atanan danışman öğretim üyesi gözetiminde yüksek lisans tezi hazırlarlar. Bir yıl süren bu hazırlık sonunda öğrencilerin çalışmaları akademik kurul tarafından incelenir. Onaylanan çalışmalar sonunda Azerbaycan üniversite öğrencileri yüksek lisans diploması almaya hak kazanırlar.SİZİ ARAYALIM


yeni-whatsapp.png yeni-hemenara yeni-mail

Yurtdışı Partnerlerimiz