Azerbaycan Üniversiteleri YÖK Denkliği

Azerbaycan Üniversiteleri YÖK Denkliği

Azerbaycan Üniversiteleri YÖK Denkliği bu alanda eğitim almak isteyen öğrencilerin en çok araştırdığı konuların başında geliyor. Öğrenciler yurt dışında eğitim alırken diploma denkliği olan üniversiteler seçerse kendi ülkelerindeki kurumlardan aldıkları diplomalarla eşdeğer haklar elde ederler. Diploma denklik belgesi yurt dışında eğitim alınan kurumun Türkiye’de hangi düzeyde ve alanda tanındığını gösterir. Bu nedenle Azerbaycan üniversiteleri diploma denkliği olması bu alanda eğitim almak isteyen öğrencilere büyük avantajlar sağlayacaktır. Azerbaycan Üniversitelerinin geneli YÖK’ün resmi sitesinde denklik tanınan üniversiteler içerisinde yer alır. YÖK’ün tanımadığı bir üniversitede eğitim almanın ülkemizde herhangi bir geçerliliği olmayabilir. Bu nedenle YÖK denkliği olan üniversiteler ve bölümler seçilmelidir. 

YÖK Tercih Kılavuzunda Yer Alan Azerbaycan Üniversiteleri 

Azerbaycan Üniversiteleri YÖK Denkliği veren üniversiteler arasından seçimler yaparak alınan diplomanın ülkemizde de bir geçerliliği olması söz konusudur. Öğrenciler tercih edecekleri üniversite ve bölüm hakkında YÖK’e bir dilekçe ile denklik sorgusu yaptırabilirler. Bakü Azerbaycan’ın başkentidir. Bakü’de pek çok üniversite bulunur. Belirli standartlarda eğitimler veren Azerbaycan Bakü Üniversiteleri içerisinde çoğunluk ÖSYM tercih kılavuzunda yer alıyor. En popüler bölümlerden biri olan Tıp Fakültesi ÖSYM sınav sonucuna göre ilk 40 bin dışında kalan öğrenciler tarafından da seçilebiliyor. Bu alanda Azerbaycan Üniversiteleri denklik verenler şu şekilde sıralanabilir: 

  • Bakü Devlet Üniversitesi 
  • Azerbaycan Tıp Üniversitesi 
  • Nahçıvan Devlet Üniversitesi 
  • Azerbaycan İktisat Üniversitesi 
  • Azerbaycan Politeknik Üniversitesi 
  • Azerbaycan Mimarlık ve İnşaat Üniversitesi 
  • Azerbaycan Medeniyet ve İnce Sanat Üniversitesi 
  • Azerbaycan Pedagoji Üniversitesi 
  • Odlar Yurdu Üniversitesi 

Azerbaycan’da Denklik Veren Üniversitelerde Eğitim 

Azerbaycan Üniversiteleri YÖK Denkliği veren tüm üniversitelerde bir yıl hazırlık eğitimi verilmektedir. Tıp bölümünde ise ayrı bir uygulama bulunuyor. Tıp bölümüne yerleşen öğrenciler bir yıl hazırlık ve 3 yıl tıp eğitimi aldıktan sonra Türkiye üniversitelerine geçiş yaparak eğitimlerini Türkiye’de tamamlayabiliyor. Bu nedenle Üniversite denkliği sağlanmış oluyor. Denklik veren üniversitelerin seçilmesi her açıdan çok avantajlıdır. Eğitimini tamamlayan öğrenciler ÖSYM denklik veren üniversitelerden mezun olduklarında çalışma alanında daha avantajlı olabiliyor. Kariyer basamaklarında da sorunsuz bir şekilde ilerleyebiliyor.SİZİ ARAYALIM


yeni-whatsapp.png yeni-hemenara yeni-mail

Yurtdışı Partnerlerimiz