Azerbaycan Üniversitelerinde Mühendislik Bölümleri

Azerbaycan Üniversitelerinde Mühendislik Bölümleri

 

Mühendislik bölümleri pek çok Türk öğrencinin hayalidir. Azerbaycan üniversiteleri mühendislik bölümleri Türk öğrencilere sağladığı kolay kabul ve kayıt fırsatları ile öne çıkmaktadır. Azerbaycan üniversitelerinde Mühendislik alanında çok sayıda farklı bölüm bulunmakta ve üniversitelerde mühendislik eğitimi son derece kaliteli bir şekilde verilmektedir. Azerbaycanda mühendislik eğitimi alınabilecek bölümlerden bazıları: İnşaat Mühendisliği, Geodeziya ve Harita Mühendisliği, Su Kaynakları Mühendisliği, Elektrik Mühendisliği, Arazi Taşıtı Mühendisliği, Demiryolu Taşımacılığı ve Tarım Mühendisliği, Bilgisayar Mühendisliği, Makine Mühendisliği, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Endüstri Mühendisliği, Sistem Mühendisliği, Petrol Mühendisliği, Malzeme ve Makine Mühendisliği, Gıda Mühendisliği, Kimya Mühendisliği, Petrol ve Gaz Mühendisliği, Elektronik, Telekomünikasyon ve Radyo Mühendisliği, Su Ürünleri Mühendisliği, Ziraat Mühendisliği, Otomotiv Mühendisliği olarak sıralanabilir.

Dünyanın pek çok ülkesinde olduğu gibi olduğu gibi mühendislik bölümleri arasında en çok ilgi göreni inşaat mühendisliğidir. Azerbaycan üniversiteleri İnşaat Mühendisliği lisans bölümü için verdiği eğitimin kalitesi ile öne çıkmaktadır. Türkiyeden herhangi bir sınav ve puan şartı aranmaksızın Azerbaycan üniversitelerinde mühendislik okuma imkanı ile birçok öğrenci bu hayaline ulaşabilmektedir.


Azerbaycan’da Mühendislik Okuyabileceğiniz Üniversiteler:

Nahçıvan Devlet Üniversitesi: PR Yurtdışı Eğitim Danışmanlık Türkiye’de Nahçıvan Devlet Üniversitesinin üniversite tarafından tanınmış tek resmi kayıt ofisi ve temsilciliğidir. Temel bilim, eğitim ve kültür merkezi konumundadır. Nahçıvan Devlet Üniversitesi YÖK’ün tercih kılavuzunda yer alan üniversitelerden biridir ve buradan mezun olan öğrenciler diploma tanınırlığı konusunda sorun yaşamamaktadır.

Azerbaycan Politeknik (Teknik) Üniversitesi: Azerbaycan Politeknik (Teknik) Üniversitesinden mezun olanlar Denklik konusunda sıkıntı yaşamamaktadır ve üniversitenin müfredatı Türkiye Üniversitelerinin müfredatı ile birebir uymaktadır.

Azerbaycan Petrol (Neft) Üniversitesi: Azerbaycan Devlet Petrol Akademisi Hazırlık sınıflarında İngilizce ve Azerbaycan Türkçesi dillerinde eğitim verilse de, lisans bölümlerinde sadece Azerbaycan Türkçesi dilinde eğitim verilmektedir. Azerbaycan Petrol (Neft) Akademisi YÖK tarafından tanınmakta ve birçok Türk öğrenci bu üniversiteden mezun olmuştur. Üniversiteyi başarıyla bitirerek mezun öğrenciler diplomalarında denklik konusunda herhangi bir sıkıntı yaşamamaktadır. Üniversiteden mezun olan öğrenciler ‘BP’ ve Azerbaycanın en büyük Petrol firması olan ‘Sokar’ tarafından işe alınmakta ve staj yapmaktadır.

Sumgayıt Devlet Üniversitesi: Sumgayıt Devlet Üniversitesi Sumgayıt şehrinde yer almaktadır ve Bakü ile arasındaki mesafe 45 km’dir. Üniversite şehrin merkezinde yer alır ve tatil köylerine 3 km uzaklıkta bulunur. Azerbaycan’da en çok fabrikanın bulunduğu şehir olmasına rağmen en temiz şehirlerinden biridir. Gelişmekte olan Sumgayıt Devlet Üniversitesi, öğrencilerine Erasmus programlarını da sunmaktadır.SİZİ ARAYALIM
Yurtdışı Partnerlerimiz