Azerbaycan Üniversitelerinde Tıp Eğitimi

Azerbaycan Üniversitelerinde Tıp Eğitimi

 

Azerbaycan üniversiteleri özellikle Türkiye’de de Tıp okumak isteyen kişiler için en çok tercih edilen üniversiteler arasındadır Azerbaycan üniversitelerinin Tıp eğitim müfredatı ile Türkiye’deki üniversitelerin müfredatı aynıdır. Azerbaycan üniversiteleri Tıp konusunda ileri seviyede ve kaliteli eğitim veren bir ülkedir. Gelişmiş araştırma ve klinik ortamlarında ve uzmanlar tarafından verilmekte olan eğitimler mezunlar başarılı birer doktor olarak hayatlarına başlamaktadır. Azerbaycan Üniversitelerinin Tıp fakülteleri öğrencilere hem teorik hem de pratik eğitimler konusunda her türlü eğitimi en kaliteli şekilde aktarmaktadır. Azerbaycan üniversitelerinin Tıp Fakültelerinden mezun olan öğrenciler diplomaları ile hem Azerbaycan’da hem de Türkiye’de mesleklerini yapabilme imkanına sahip olmaktadır.

Azerbaycan Üniversitelerinde Genel tıp bölümü eğitim süresi 6 yıl + 1 yıl stajdan oluşmaktadır. Tıp bölümü Azerbaycan Türkçesi, İngilizce ve Rusça dillerinde okunabilmektedir. Üniversitelerde ortalama 20 kişilik sınıflarda verilen Tıp eğitimleri ile öğrenciler tüm konuları oldukça rahat bir şekilde anlayabilmekte aynı zamanda gerçek kliniklerde gerçekleşen stajlar ile eğitim sürecindeki tüm bilgiler pekiştirilmektedir.

Özellikle Tıp bölümü için, ÖSYM kılavuzu üzerinden Azerbaycan Tıp Üniversitesi'ne yerleşen öğrenciler Azerbaycan'da 3 başarılı lisans yılını tamamladıktan sonra yatay geçişle Türkiye’ye geçiş yapıp mezuniyetlerini Türk üniversitelerinden yapabilmektedir. Türkiye’de yatay geçiş imkanı tanıyan üniversitelerimiz Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Tıp Fakültesi, Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi, Necmettin Erbakan Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi ve Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi’dir. Bu üniversiteler yatay geçiş için her sene 10 kişilik kontenjan açmaktadır. ÖSYM kılavuzu dışında yerleşen öğrenciler ise eğitim öğretim süreçlerini Azerbaycan Tıp Üniversitesi bünyesinde tamamlamaktadır. 

YÖK’ün resmi sitesinde tanınan ve Azerbaycan üniversitelerinden alınan Tıp diplomasının Türkiye’de tanınırlığı bulunmaktadır. YÖK’ün tanımadığı bir üniversitenin diploması için denklik belgesi söz konusu değildir. Bu nedenle öğrencilerin YÖK’e dilekçe yoluyla okuyacakları bölümlerin ve fakültelerin tanınıp tanınmadığına dair sorgu yaptırmaları gerekmektedir. Azerbaycan’ın Bakü şehrinde birçok üniversite YÖK tercih rehberinde yer almaktadır.
 

Azerbaycan’da Tıp Eğitimi Veren Üniversiteler:

AZERBAYCAN TIP ÜNİVERSİTESİ

NAHÇIVAN DEVLET ÜNİVERSİTESİ

Azerbaycan Tıp Üniversitesi, iki ayrı Tıp Fakültesi, Eczacılık Fakültesi, Diş Hekimliği Fakültesi, Askeri Tıp Fakültesi, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Fakültesi, Koruyucu Tıp ve Biyoloji Fakültesi bulunmaktadır.SİZİ ARAYALIMBize Ulaşın!


Bize Ulaşın!

Whatsapp’dan Ulaşın !

Mesaj Atın

Sizi Bilgilendirelim


Yurtdışı Partnerlerimiz