Azerbaycanda Gezilecek Yerler

Azerbaycanda Gezilecek Yerler

Merhaba! Çoğu kişi sürekli Azerbaycan'ın güzel ve çok gezilecek yerleri olduğunu söylüyor. Ancak birçok kişi, bu yerler hakkında çok fazla bilgiye sahip değil. Peki pek çok kültürel ve tarihi mirasa sahip olan Azerbaycan'da görülmesi gereken yerler nelerdir? Azerbaycan'da görülmesi gereken yerlerde bulunan tarihi eserler hangileridir? İşte bu yazımızda sizin için bu soruların cevaplarını derledik.

1-Alev Kuleleri (Bakü)

Bakü’de bulunmakta olan Alev kuleleri, 2013 yılında “MIPIM” tarafından “En İyi Otel ve Turizm Kompleksi” ödülünü almıştır. Bakü'de bulunan ve tamamen ışıklar ile kaplı olan bu bina, 3 adet kuleden oluşmaktadır. Apartmanlara ve otellere ait birçok özelliği barındıran Alev kuleleri, bazı belgesellerde ve programlarda da yer almıştır. Tabii ki Bakü’nün en yüksek binası olan Alev kulelerini merak etmemek hiçbirimizin elinde değil.

2-Kız Kalesi (Bakü)

Kız kalesi, içeri şehir bölümünde bulunmasının yanı sıra Şirvanşahlar Sarayı ile birlikte UNESCO Dünya Miras Listesi’ne giren tarihi ve turistik yerlerden biridir. Azerbaycan'ın en önemli ve en gizemli mimari ailelerinden biri sayılan Kız Kalesi’nin iç kısmı, 8 kata ayrılmış durumdadır. Taşla örtülü tavanın ortasında daire şeklinde delikler bulunan kalede, her bir kat yontma taşlarla inşa edilip kubbe şeklinde bir tavanla örtülmüştür.

3-Şirvanşahlar Sarayı (Bakü)

UNESCO Dünya Miras Listesi’ne giren ve en görkemli saray olarak bilinen Şirvanşahlar Sarayı’nda 52 adet oda bulunmaktadır. Ayrıca bu eşsiz sarayın surları içerisinde padişah ve ailesi için 1 adet hamam ve türbe de inşa edilmiştir. Ayrıca mimari açıdan olağanüstü olan bu sarayın içerisinde 36 basamakla inilen yeraltı su deposu da bulunmakta. Zamanında bu su deposu, bütün sarayın su ihtiyacını karşılarmış. Bu sarayın üst katında padişah ve ailesi kalırken alt katında ise devlet işleriyle uğraşanlar ve devlet misafirleri kalırmış. Bunun dışında bu görkemli sarayın içinde eğitim alanı da mevcut.

4-Bibi-Heybet Cami (Bakü)

İslam tarihinin en önemli mimari ve tarihi yapılarından biri olan Bibi-Heybet Cami, Ukeyba Hanum'un türbesini de içinde bulundurmaktadır. Aynı zamanda bu cami, Müslümanlar için manevi bir merkez olarak anılıyor. Ünlü bir Fransız yazar olan Aleksandre Dumas camiyi ziyaret etmiş ve cami için “Cami, kısırlık yaşayan kadınlar için ibadet yeri. Buraya yürüyerek geliyorlar, ibadet ediyorlar ve bir yıl içerisinde hamile kalma yetisini kazanıyorlar.” sözlerini söylemiştir. Bu ünlü Fransız yazarın ziyaretinden sonra cami için kullanılan “Fatma’nın Camisi” ismi, halk tarafından benimsenmiş ve daha çok kullanılmıştır.

5-Bakü Bulvarı (Bakü)

Deniz Kenarı Milli Park ismi ile korunmaya alınan Bakü Bulvarı, Bakü’nün Hazar sahil şeridine paralel uzanmaktadır. Ayrıca bu bulvar, 2012 yılı Eurovision yarışmasında da ev sahipliği yapmıştır. Aynı zamanda burada birçok heykel müze ve açık hava sineması görmeniz de mümkün. Eğer Bakü'ye gelirseniz Bakü Bulvarı'nı görmeden gitmeyin.SİZİ ARAYALIMBize Ulaşın!


Bize Ulaşın!

Whatsapp’dan Ulaşın !

Mesaj Atın

Sizi Bilgilendirelim


Yurtdışı Partnerlerimiz