Azerbaycan'da Üniversite Eğitimi | Azerbaycan Üniversiteleri Fiyatları

Azerbaycan'da Üniversite Eğitimi | Azerbaycan Üniversiteleri Fiyatları

Azerbaycan üniversiteleri, hem dilimizin ortak olması, hem aynı geleneğe sahip olmamız hem de kolay ulaşım (uçak ve otobüs ile) olanaklarından ötürü Türk öğrenciler tarafından sıkça tercih edilmektedir. Azerbaycan'da çok farklı uluslardan çok sayıda uluslararası öğrenci eğitim almaktadır.

Azerbaycan' üniversitelerinde eğitim dili Azerbaycan Türkçesi, İngilizce ve Rusça dil seçenekleri ile sunulmaktadır.

Azerbaycan’da 40 devlet üniversitesi bulunur ve bu üniversitelerin hepsi YÖK tarafından tanınır. Azerbaycan üniversitelerinde 9000’e yakın profesör ve 15000’den fazla akademisyen görev yapar.

Azerbaycan'da eğitimler örgün, ikinci öğretim (belirli bölümlerde) ve açık öğretim şeklinde gerçekleştirilmektedir. Uzaktan eğitim programları bulunmamaktadır.

Azerbaycan üniversitelerinde okumak için özel giriş koşulu bulunmaz. Türk öğrenciler lise diplomaları ile başvurularını gerçekleştirebilir. Türkiye’de üniversite sınavını kazanan öğrenciler ÖSYM belgesini ibraz etmelidir.

Azerbaycan’da Tıp, Eczacılık, Diş Hekimliği, Hukuk ve Mühendislik bölümlerinde verilen eğitim kalitesi yüksektir.

Azerbaycan diploma geçerliliği ve Azerbaycan üniversiteleri diploma denkliği öğrenciler tarafından oldukça sık sorulmaktadır. ÖSYM üzerinden bir Azerbaycan üniversitesini kazanarak kayıt yaptıran öğrenciler mezun olduktan sonra denklik için herhangi bir sınava girmemektedir.

Bakü’de yer alan üniversiteler ÖSYM kılavuzunda da yer almaktadırlar. Bu nedenle Türkiye öğrencileri tercihlerini kılavuza göre yapabilirler. Öğrenciler milli eğitim ve yurt dışı temsilciliklerinde dosya açtırmaktadır.

Azerbaycan ile Türkiye arasında yükseköğrenim anlaşmasına göre Azerbaycan devlet üniversitelerinin diplomaları Türkiye'de YÖK tarafından tanınmaktadır. Bu nedenle Azerbaycan üniversitelerinden mezun olduktan sonra sahip olacağınız diplomalarının denkliği konusunda sıkıntı yaşanmamaktadır.


YÖK TERCİH KILAVUZUNDA BULUNAN AZERBAYCAN ÜNİVERSİTELERİ :

 Bakü Devlet Üniversitesi

 Azerbaycan Tıp Üniversitesi

 Nahçıvan Devlet Üniversitesi

 Azerbaycan İktisat Üniversitesi

 Azerbaycan Politeknik Üniversitesi

 Bakü Mimarlık ve İnşaat Üniversitesi

 Odlar Yurdu Üniversitesi

 Bakü Slavyan Üniversitesi

 Azerbaycan Pedagoji Üniversitesi

 Azerbaycan Diller Üniversitesi

 Azerbaycan Medeniyet ve İnce Sanat Üniversitesi

 

Diploma denkliği için Azerbaycan üniversitelerinden mezun olan öğrencilerin YÖK’e başvurmaları ve o dönem uygulamada olan yönetmeliğin gereklerini yerine getirmeleri gerekmektedir. Bugün denklik başvurusunda bulunan diş hekimliği mezunları STS sınavına girerken; tıp mezunları klinik bilimler ve temel bilimleri sınavlarına girmektedir. 

Azerbaycan üniversiteleri için sık sorulan sorulardan bir diğeri de Azerbaycan devlet üniversitelerinde açık öğretim bölümlerinin olup olmadığıdır. Azerbaycan’da 4 yıllık birçok bölümde açık öğretim programları mevcuttur. Azerbaycan üniversiteleri açık öğretim sisteminde sınavlar her dönemin sonunda yapılmaktadır. Azerbaycan'da açık öğretim programlarının süresi 5 yıldır. Ancak Azerbaycan Üniversitelerinin Açık Öğretim programlarından mezun olan öğrenciler Türkiye’de diplomalarına kesinlikle denklik alamamaktadır.

Azerbaycan üniversitelerindeki tüm eğitimler yabancı öğrenciler için ücretlidir. Ancak Türkiye ve Azerbaycan üniversiteleri arasındaki anlaşmalara göre bazı burs programları da sunulmaktadır.

Azerbaycan üniversitelerine kayıt için genellikle kimlik fotokopisi, pasaport fotokopisi, ikamet belgesi sağlık raporu (HIV/Eliza (AİDS testleri) ve fotoğraf yeterlidir. Üniversiteden üniversiteye farklı evraklar da istenebilmektedir.

Azerbaycan Üniversiteleri kayıt işlemleri ve danışmanlığı konusunda uzman olan PR Yurtdışı Eğitim Azerbaycan’daki tüm üniversiteler için öğrencilerine aşağıdaki hizmetleri sunmaktadır;

 Akademik Yıl Hazırlık Eğitimi Ücreti
 Devlet Yurdu adres bildirimi
 1 Yıllık Oturum İzni
 1 Yıllık Devlet Sağlık Sigortası
 Evrakların Azerbaycan Türkçesine Tercümesi ve Noter Onay İşlemleri (6 Evrak)
 Okul Kabul Mektubu Başvuru Harç Ücreti
 Okul Kabul Mektubunun alınması
 Okul Kayıt Ücretlerinin Tarafımızca Ödenmesi
 Havalimanı Karşılama ve Okula/Yurda Transferler
 Hazırlıkta başarılı olunması şartıyla Kurs Bitiminde Hazırlık Sertifikasının Alınması
 Azerbaycan ve Türkiye Ofislerinde hazırlık süresince acil durum Danışmanlık hizmeti

 

TÜM AZERBAYCAN ÜNİVERSİTELERİNİ İNCELESİZİ ARAYALIMBize Ulaşın!


Bize Ulaşın!

Whatsapp’dan Ulaşın !

Mesaj Atın

Sizi Bilgilendirelim


Yurtdışı Partnerlerimiz