Bakü Devlet Tıp

Bakü Devlet Tıp

Bakü Devlet Tıp bölümü 1930 yılında temelleri atılan bir yükseköğrenim kurumudur. Azerbaycan Sağlık bakanlığına bağlı olan üniversite özerk bir eğitim kuruluşudur. Ülkenin en büyük tıp üniversitesi olan Azerbaycan devlet tıp üniversitesi 1957 yılında Nariman Narimanov adını almıştır. 1991 yılında bağımsız bir eğitim kurumu olmuştur. Üniversite bünyesindeki kütüphanede 600 binden fazla kitap bulunuyor. Dünya sıralamasında 8163. Sırada olan üniversite Bakü’de bulunduğundan dolayı Bakü Tıp Üniversitesi olarak ta anılıyor. Üniversite bünyesinde 7 fakülte ve 8000 öğrenci bulunuyor. Tıp bölümü okumak isteyen öğrencilerin lisede kimya, fizik ve biyoloji derslerini almış olması gereklidir.

Bakü Devlet Tıp Üniversitesine Başvuru

Bakü Devlet Tıp başvuru için sınavsız geçiş ya da yükseköğrenim sınavı ile kayıtlar yapılabiliyor. Genellikle bu üniversite YÖK denkliği alan bir alan olsa da bazı bölümler denklikten yararlanamayabiliyor. Bunun için Üniversitede verilmeyen derslerin alınması gerekli olabilir. Tıp eğitiminde üç yılını Azerbaycan Tıp bölümünde tamamlayan öğrenciler geri kalan üç yıllık eğitimi de Türkiye’de anlaşmalı üniversitelerde tamamlayabiliyor. Genel tıp okuyan öğrenciler uzmanlık için 3 yıl daha eğitim görürken cerrah eğitimi alan öğrenciler Tıp Fakültesi eğitimlerinde 5 yıl daha eğitim alabiliyor. Fakülte bünyesinde tıp eğitimi almak isteyen öğrenciler 6 yıl okuyarak eğitimlerini tamamlar. 1 yıl staj ile beraber mezun olurlar. Diş hekimliği 5 yıl, çocuk sağlığı ve hastalıkları fakültesi 6 yıl, tıbbi biyoloji 5 yıl, eczacılık 4,5 yıl olmaktadır. Bu sürelere ek olarak 1 yıllık staj sorumlulukları bulunuyor.

Bakü Devlet Tıp Üniversitesi Genel Bilgiler

Bakü Devlet Tıp bölümünün eğitim dili olarak Azerbaycan Türkçesi, Rusça ve İngilizce tercih edilebilir. Öğrenciler ilk aşamada hazırlık kursuna giderler. 1500 dolar civarı bir fiyat ödemeleri gereklidir. Lisans eğitimleri 2000 dolar olmaktadır. Seçilen bölüme göre fiyatlar değişebilir. Uzmanlık programlarında ise ücret 2000 dolar olmakta ve programlar 3 ile 5 yıl arasında sürebilmektedir. Eylül ayında Bakü Tığ Fakültesi bölümleri eğitime başlar. Bir sınıfta 15 kişi olmaktadır. Öğrencilere yurt imkanı sağlansa da yeterli seviyede olmadığı için öğrencilerin erken kayıt yaptırmaları tavsiye edilir. Öğrenciler Azerbaycan Tıp Üniversitesi seçimlerinde seçtikleri bölüme göre dersler belirlenir.SİZİ ARAYALIM


yeni-whatsapp.png yeni-hemenara yeni-mail

Yurtdışı Partnerlerimiz