Bakü Devlet Tıp Diploma Geçerliliği

Bakü Devlet Tıp Diploma Geçerliliği

Bakü Devlet Tıp Diploma Geçerliliği bulunuyor. YÖK denkliği demek yurt dışındaki yükseköğretim kurumlarından alınan diplomaların eşdeğerlik işlemidir. Alınması gereken belge talep edilen yabancı diplomanın Türkiye’de hangi düzeyde ve alanda tanındığını gösterir. Resmi bir evraktır. YÖK Türkiye’de yabancı diplomaları değerlendirir ve denklik verme yetkisine sahiptir. YÖK’ün resmi sitesinde genel olarak Azerbaycan Üniversiteleri için denklik verildiği yazılıyor. YÖK bir üniversiteyi resmi olarak tanımamış ise denklik belgesi veremez. Öğrenciler işlerini garantiye almak için YÖK’e bir dilekçe ile tercih edecekleri Bakü Devlet Üniversitesi bölümlerinin resmi olarak tanınıp tanınmadığını sorgulatabilir. 

Bakü Devlet Üniversite YÖK Denkliği

Bakü Devlet Tıp Diploma Geçerliliği için YÖK’ün resmi web sayfasını inceleyebilirsiniz. Azerbaycan’daki yükseköğretim kurumlarının müfredatları ülkemizdekiler ile benzer olduğu için çoğu üniversite YÖK tarafından resmi olarak tanınıyor. Ders programları da genel olarak aynı olduğu için YÖK denkliği almak için ekstra eğitim almaya gerek kalmıyor. Genelde Azerbaycan için denklik verilse de üniversite programlarının karşılaştırmalı olarak bakılması önemlidir. Sözel bölümler için herhangi bir uygulamada talep etmeden YÖK denklik verirken sayısal bölümlerde bazı uymayan müfredatlar olduğunda YÖK kendi bünyesinde sözlü mülakatlar yapabiliyor. Sözlü mülakatlar Bakü Tıp Üniversitesi eğitim içeriklerini kapsar. Bu nedenle öğrenciler bu alanda çok fazla zorlanmaz. Denklik başvuru işlemlerinde tüm süreç YÖK’ün web sitesi üzerinden tamamlanıyor.

Bakü Tıp Üniversitesi Diploma Geçerliliği

Bakü Devlet Tıp Diploma Geçerliliği veren YÖK, öğrencilere üç yıl eğitimlerinin ardından Türkiye’deki bazı üniversitelerde devam etme imkanı veriyor. Azerbaycan üniversitelerinin çoğu Bakü’de bulunuyor. Bunlardan en çok tercih edilen bölümlerden biri olan Bakü Tıp Fakültesi iki farklı fakülte bünyesinde eğitimlerini sürdürmektedir. Eğitim yelpazesini giderek genişleten okul, enstitüleri ile üst düzey eğitimler vermektedir. 1991 yılında Sovyet rejiminden ayrılarak bağımsızlığını kazanan Azerbaycan, eğitimde de kendini daha fazla geliştirmiştir. Sağlık bölümlerinde bölüm sayısı artmış ve Azerbaycan Tıp Üniversitesi bilimsel araştırmaların merkezi haline gelmiştir. Bu üniversite bölümleri için diploma geçerliliği bulunuyor. Bu alandan mezun olan Türk öğrenciler kendi ülkelerine döndüklerinde herhangi bir sorun ile karşılamadan çalışma hakkı bulabiliyor.SİZİ ARAYALIM


yeni-whatsapp.png yeni-hemenara yeni-mail

Yurtdışı Partnerlerimiz