Denklik Olan Üniversiteler

Denklik Olan Üniversiteler

Denklik olan üniversiteler yurt dışında eğitim almak isteyen öğrenciler için çok önemlidir. Yurt dışı üniversite seçimlerinizde seçilen üniversitenin eğitim sonunda vereceği diplomanın Türkiye’de geçerli olması için YÖK tarafından üniversitenin tanınması gereklidir. Diplomanın geçerli olması içinde öğrenciler YÖK’e başvuruda bulunurlar. Yükseköğretim kurumunun resmi web sitesinde YÖK denkliği verilen üniversiteler kapsamında bir liste bulunuyor. Bu listede de çoğunlukla ABD ve Avrupa ülkeleri üniversiteleri bulunuyor. Listede ilk on üniversitenin dokuzu Avrupa ve Amerika ülkelerine ait olmaktadır. Bunların yanında Lisans Bölümleri YÖK denkliği verilen ülkeler arasında ise Azerbaycan, Ukrayna, Bulgaristan ve Suriye yer alıyor. Yüksek lisans bölümlerinde ise listenin ilk sıralarında Birleşik Krallık, Almanya, ABD ve Fransa bulunuyor.

YÖK Denkliği için Kriterler

Denklik olan üniversiteler arayışlarınızda Tıp, Mimarlık, Eczacılık, İnşaat Mühendisliği ve İlahiyat gibi bölümler öne çıkıyor. YÖK, üniversite eğitimlerini farklı kriterlere göre değerlendirir. İlk kriter YÖK’ün kabul ettiği kuruluşlarda seçilen üniversitelerin ilk 1000’e girmesidir. Bu kuruluşlar şu şekilde sıralanabilir:

  • Times Higher Education 
  • QS World University Rankings
  • Academic Ranking of World Universities 
  • University Ranking by Academic Performance
  • CWTS Leiden Ranking


Bu kuruluşlar her yıl kendi sayfalarında üniversite sıralamaları yayınlarlar. YÖK’e dilekçe ile müracaat ederek seçtiğiniz üniversitenin YÖK denkliği kapsamında olup olmadığını öğrenebilirsiniz. Eğitim almayı düşündüğünüz üniversite ilk 1000 arasında değil ise YÖK tarafından incelemeler yapılır. YDS ve bölüme bağlı olarak STS sınavlarına girmeniz gerekebilir. Eğer Türkiye’deki üniversitelere göre eksik dersler var ise YÖK tarafından belirlenen üniversitelerde fark eğitimleri alınır. Öğrenciler YÖK tanınırlığı bulunan üniversitelerde eğitimler alarak, denklik bakımından eğitimlerini riske atmamış olabilir.

YÖK Denkliği İstenen Bölümler

Denklik olan üniversiteler seçerek dünyanın farklı ülkelerinde üniversite eğitimleri alabilirsiniz. Denklik olmadan yapamayacağınız meslekler arasında Eczacılık, doktorluk, inşaat mühendisliği, Avukatlık ve Mimarlık yer alıyor. Bazı bölümler ise YÖK Üniversite denkliği talep etmeyebiliyor. Muaf olan bölümler arasında uçak mühendisliği, makine mühendisliği, elektrik- elektronik mühendisliği, tercümanlık, ekonomi, bilgisayar ve yazılım mühendisliği, havacılık ve uzay bilimleri, gemi mühendisliği gibi mühendislik bölümleri YÖK Denkliği muafiyeti bulunur.SİZİ ARAYALIM


yeni-whatsapp.png yeni-hemenara yeni-mail

Yurtdışı Partnerlerimiz