Gence Devlet Üniversitesi YÖK Denkliği

Gence Devlet Üniversitesi YÖK Denkliği

Gence devlet üniversitesi YÖK denkliği için YÖK’e dilekçe ile başvurular yapılır. Üniversite bölümleri içerisinde Matematik, Fiziki Bilimler, Biyoloji ve Kimya, Filoloji, Tarih- Coğrafya, Yabancı diller, eğitim fakültesi, işletme fakültesi yer alır. Tüm bu fakültelerden mezun olan öğrenciler Türkiye’de iş hayatında olmak için Gence Üniversitesi diploma denkliği almalıdır. Azerbaycan ile Türkiye arasında çeşitli anlaşmalar ve işbirlikleri bulunur. Bunlar arasında eğitim alanında da pek çok işbirliği bulunuyor. Buna bağlı olarak YÖK kılavuzunda çoğu Azerbaycan Üniversitesi bulunur. ÖSYM kılavuzunda yer alan üniversiteler doğrudan denklik elde etmiş olur. Öğrenciler Gence Üniversitesi YÖK denkliği için YÖK’e dilekçe ile başvurularda bulunabilir, sorgulamalar yaptırabilir.

Gence Devlet Üniversitesi YÖK Tanınırlığı

Gence devlet üniversitesi YÖK denkliği diğer Azerbaycan Üniversitelerinde olduğu gibi bulunur. Ancak kesin bilgi için YÖK’e dilekçe ile başvurulması önemlidir. Üniversitelerin YÖK resmi web sitesinde tanınırlığının olması denklikten çok daha fazla gereklidir. YÖK web sitesinde tanınırlığı bulunan ve çeşitli firmaların yaptığı üniversite sıralamalarında ilk 1000’e giren üniversitelere denklik verilmektedir. Bu alanda Gence Devlet Üniversitesi YÖK tanınırlığı araştırmaları yaparak ta denklik konusunda net bir bilgi elde edilebilir. YÖK’ün tanımadığı üniversiteye denklik vermesi söz konusu olmaz. Öğrenciler Azerbaycan Üniversiteleri YÖK denkliği araştırmaları yaparken bu alanda danışmanlık hizmeti veren firmalardan da net bilgiler alabilirler.

Gence Devlet Üniversitesi Diploma Denkliği

Gence devlet üniversitesi YÖK denkliği alındığında bu alandan mezun olan öğrenciler Türkiye’de çalışma sahalarında herhangi sorun ile karşılaşmazlar. Üniversite içerisinde 8 adet fakülte bulunuyor. Eğitim fakülteleri gibi tüm bölümlerde YÖK denkliği alındığında Türkiye’de sınavlara girme imkânı elde ediliyor. Ayrıca YÖK yurt dışından mezun olan öğrenciler için gerekli gördüğü durumlarda seviye tespit sınavı uygulayabiliyor. Bu sınavdan öğrencilerin yeterli görülmesi için en az 40 puan alması gereklidir. Bazı bölümlerde ders farklı olabiliyor. Bu tür bölümler için ise diploma denkliği verilmesi için YÖK tarafından uygun görülen üniversitelerde bu fark dersleri alınır ve sonrasında denklik işlemleri tamamlanabilir. Özellikle hukuk bölümlerinde bu şekilde ders farkları bulunur. Bu nedenle yurt dışında eğitim alan hukuk öğrencileri Türkiye’ye döndüklerinde fark derslerini almaları zorunlu olmaktadır.SİZİ ARAYALIM


yeni-whatsapp.png yeni-hemenara yeni-mail

Yurtdışı Partnerlerimiz