Gence Üniversitesi

Gence Üniversitesi

Gence Üniversitesi 1939 yılında iki yıllık bir öğretmen enstitüsü olarak kurulmuştur. Açılan fakülteleri ile birlikte kapsamı her geçen gün daha da genişleyen üniversite 1949 yılında Pedagoji Enstitüsü adını alır. 2000 yılından itibaren ise üniversite niteliği kazanmıştır. Günümüzde Azerbaycan Üniversiteleri içerisinde en kaliteli devlet üniversite olarak öğrencilerine niteliklin eğitimler sunmaktadır. Üniversite içerisinde 8 fakülte bulunur. Bu bölümlerin eğitim süreleri 4 yıl olmakta ve hazırlık sınıfı ile birlikte 5 yıl olarak tamamlanmaktadır. Zengin bir kütüphaneye sahip olan Azerbaycan Gence Üniversitesi içerisinde 70 binden fazla dergi ve 210 binden fazla gazete bulunuyor.

Gence Üniversitesi Bölümleri

Gence Üniversitesi Kafkas Üniversiteler Birliği üyesi olmaktadır. 8 Fakülteden oluşur. Bunları şu şekilde sıralayabiliriz:

  • İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi
  • Matematik – Bilgisayar Bilimleri Fakültesi
  • Pedagoji Fakültesi
  • Fizik- Kimya- Biyoloji Fakülteleri
  • Tarih- Coğrafya Fakülteleri
  • Yabancı Diller Fakülteleri
  • Filoloji Fakülteleri

İlk kurulan bölümlerden biri Fizik- Matematik bölümüdür. 1994 yılında Gence Devlet Üniversitesi içerisinde bu bölüme Bilgisayar bölümü de eklenmiştir. Günümüzde öğretmenlik ve mühendislik üzerine iki alanda eğitimlerini sürdürüyor. Fiziki Bilimler fakültesi ise 1990 yılında kurulmuştur ve içerisine 5 bölüm barındırır. Filoloji bölümü de en eski bölümler arasında yer alıyor. 4 Bölüm olarak eğitimlerini sürdürüyor. Fakültelerden yabancı diller fakültesi Azerbaycan Gence Devlet Üniversitesi kurulduktan sonra eğitime başlamıştır.

Gence Üniversitesi Eğitim Misyonu

Gence Üniversitesi Azerbaycan’ın eğitim ve bilimsel kurumlarını oluşturmak amacı ile eğitimler vermektedir. Kültür ve sanat alanında ülkenin geliştirilmesinin yanında fikirlerin ve düşünce özgürlüğünün çeşitliliği de amaçlanır. Eğitim ve araştırma süreçleri üniversitenin temel değerleri arasında yer alır. Denklemler ve analitik hakkında önemli gelişmeler kaydederek başarılı olan Gence Fakülteleri farklı dallarda öncü olmaya çalışmaktadır. Genel anlamda Azerbaycan üniversitelerinde olduğu gibi denklik anlamında sorunsuz bir yurt dışı eğitimi seçeneği olacaktır. Lisans bölümleri 1000 dolar ile 3000 dolar arasında değişen Gence Üniversitesi kayıt fiyatları ile öğrenci kabul etmektedir. Azerbaycan’da üniversitelere giriş için lise diploması dışında bir şart aranmıyor. Ancak YÖK kılavuzunda olan çoğu üniversiteye YÖK tercihleri yaparak kayıt olmakta mümkündür.SİZİ ARAYALIM


yeni-whatsapp.png yeni-hemenara yeni-mail

Yurtdışı Partnerlerimiz