Kanada Eğitim Sistemi ve Dil Okulları

Kanada Eğitim Sistemi ve Dil Okulları

 

Yüksek refah düzeyi ve yaşam standartlarına sahip, güvenli, yoğun hareketlilik ve gürültüden uzak metropol şehirlerde doğa ile iç içe eğitim merkezlerinde İngilizce öğrenin!

Kanada, 28 milyonluk nüfusu ile dünyada en rahat iş bulunabilen ülkelerinden biridir. Dünyanın farklı yerlerinden gelen, farklı inanç ve kültürlere sahip insanların huzur içinde yaşadığı kozmopolit bir ülke yapısına sahiptir. Refah seviyesisinin yüksek olması ve güçlü ekonomisi ile yine dünyanın en kalkınmış ülkeleri arasında yer almaktadır.

Kanada, yaygın ve kaliteli eğitim olanakları, güvenli ve temiz şehirleri, suç ve siddet oranlarının çok düşük olması gibi nedenlerden ötürü BM tarafından dünyada yaşanılacak en iyi on ülkeden biri seçilmiştir. Ayrıca Vancouver, Toronto ve Montreal şehirleri de yine tüm dünyada en temiz ve güvenli şehirler arasında ilk on içerisinde yer almaktadır. Yine bu şehirler, kültürel etkinlikleri ve cezbedici yaşam standartları ile dünya sıralamasında yaşamak ve çalışmak için en iyi sehirler olarak seçilmiştir.

Kanada’da göçmen nüfusun çok oluşu, tüm dünyadan pek çok öğrencinin yine bu ülkeyi tercih etmesi nedeni ile Kanada’lıların yabancı öğrencilere aşinadır. Bu nedenle eğitimini Kanada’da almak isteyen öğrenciler uyum sürecini hızlı tamamlamaktadır.

Muhteşem tabiatı, sıcakkanlı insanları, teknolojide ileri olmaları ve yüksek kültürel statüdeki insanları ile Kanada yurtdışında eğitim almak isteyen pek çok öğrenci için en iyi seçeneklerden biridir. Kanada’da dil eğitimi devletin kontrolü ve garantisi altındadır. Bu nedenle de Kanada’da eğitim standartları tıpkı yaşam standartlarında da olduğu gibi en üst seviyededir.

Kanada’nın resmi dili hem İngilizce hem de Fransızca’dır. Kanada’da Fransızca konuşan halın büyük bir kısmı Quebec eyaletinde yaşamaktadır. İki dillin de konuşulduğu Kanada sadece İngilizce, sadece Fransızca veya bu dillerin her ikisini birden ögrenmek veya ilerletmek isteyenlere “İkidilli” programları da sunması açısından avantajlıdır.
 

Kanada’da İlköğretim ve Lise Eğitimi

Kanada’nın ilköğretim ve lise okulları devlet müfredatını işlemekte ve devlet tarafından atanan lisanslı öğretmenler ile çalışılmaktadır. Bu sayede yüksek kalite ve bireysel öğrenci ihtiyaçlarına odaklanılmaktadır. Bu başarılı atmosfer, okullarda eğitim gören öğrencilerin bilim, edebiyat ve matematikteki gelişimleri ile ispatlanmıştır.

Kanadalı öğrenciler edebiyat, matematik ve bilim konularında OECD PISA çalışmaları baz alınarak sürekli olarak dünyanın en yüksek 5 akademik performans sahipleri arasında yer almakta ve İngilizce konuşulan ülkeler arasında da ilk sırada gösterilmektedir. Kanada’da öğrenciler devlet veya özel okullar arasında seçim yapabilmektedir.

Yüksek kalitede eğitim sağlamasının yanı sıra Kanada okulları, öğrenci hizmetleri ve pedagojik hizmetler ile öğrenciler için destekleyici bir ortam sunmaktadır. Bu hizmetler kapsamında danışmanlık, mesleki ve akademik danışmanlar, toplum hizmetleri, ikinci dil desteği ve özel ihtiyaçlar için öğrenim ve eğitim seansları ve müfredat dışı aktivitelere de yer verilmektedir:

Kanada lise diploması dünya çapında tüm üniversiteler ve yüksek okullar tarafından tanınmakta ve kabul görmektedir. Uluslararası öğrencilere destek olmak amacı ile İkinci Dil Olarak İngilizce (ESL) ve İkinci Dil Olarak Fransızca (FSL) kursları da mevcuttur.

Kanada’da devlet okullarında karma eğitim verilmektedir. Uluslararası öğrenciler için aile yanı konaklama seçenekleri mevcuttur.
 

Kanada Dil Okulları

Kanada birden çok dilin konuşulduğu bir ülkedir. Göçmenlerde oluşan bir toplumdur. İngilizce ve Fransızca eğitimlerinde dünyada öncüdür. Öğrencilere sundukları çok çeşitli eğitim programları ve kurs seçenekleri ile dilde akıcılığı ve ileri eğitimler için öğrencilerin kapasitelerini geliştirmekte, öğrencilerin bireysel gelişimlerini veya profesyonel eğitimlerini desteklemektedir.

Kanada’da özel okullar ve yüksek okullar İngilizce ve Fransızca eğitim vermeye odaklanmakta ve genellikle sadece uluslararası öğrenciler ile yeni göçmenlere eğitim vermektedir.

Kanada dil okullarında dilde uzmanlaşmaya yönelik İş İngilizcesi, Akademik İngilizce, Sektör odaklı Dil Eğitimleri de verilmektedir.
 

Kanada’da Yüksekokul Sistemi

Kanada’da yüksekokullar sunmuş oldukları programların değişen iş ortamları ve işverenlerin ihtiyaçlarına karşılık verildiğinden emin olmak adına işletmeler ve endüstri ile çok yakından çalışmaktadır. Kanada yüksekokul programları teknik ve profesyonel alanlarda çok farklı seçenekler sunabilmektedir. Bunlar arasında tarımsal gıda, sosyal hizmetler, sağlık hizmetleri, gazetecilik, otelcilik yönetimi, yayıncılık, tasarım, teknoloji, bilişim, bilişim tekolojisi, mühendislik, çevrecilik, tabancı diller ve edebiyat sayılabilmektedir.

Kanada, sertifika, diploma ve üniversite geçiş programları, akademik ve uygulamalı programlar ve yüksek lisans diplomaları gibi pek çok yeterlilik sunmaktadır. Programlar birkaç haftadan 4 yıla kadar çok farklı sürelerde sunulabilmektedir.
 

Kanada’da Üniversite Eğitimi

Kanada üniversiteleri, kritik düşünme becerilerine sahip, gelişen teknolojilere ayak uydurabilen, profesyonel alanlarda lider olabilme vasıflarını barındıran ve bilimsel araştırmalarda çözümler üretebilecek mezunlar yetiştirmektedir.

Kanada’da son yıllarda nano teknoloji, biyoteknoloji, yüksek performanslı işlemci, çevreci teknolojiler, nutrasonikler ve yenilenebilir yakıtlar gibi alanlarda yenilikçi çalışmalar gerçekleştirilmektedir. Kanada’daki bilimsel araştırmaların üçte biri Kanada üniversitelerinde gerçekleştirilmekte, bu oran OECD ve G8 ülkeleri arasındaki en yüksek akademik araştırma oranlarından olmaktadır.


Kanada’da Eğitim Seviyeleri:

Lisans Programları: Üç veya dört yıl sürmektedir.

Master Programları: Lisans derecesinden sonra bir veya iki yıllık eğitim, bir tez, staj, araştırma yazısı veya dersleri içermektedir.

Doktora (PhD): Bir tez içeren ve genellikle master seviyesinden sonra alınmakta ve 3 yıl sürmektedir.

Kanada’daki üniversiteler ve üniversite dereceleri veren yüksekokullarda 15,000’den fazla lisans ve yüksek lisans programı sunulmaktadır. Dereceler, Lisans-Master-Doktora sistemini takip etmekte ve ABD veya Milletler Topluluğu ülkelerindeki sistemler ile eşdeğerde olmaktadır.

Kanada’da akademik eğitim alan öğrenciler genellikle çalışarak kendi harçlıklarını da kazanabilmektedir.

Ortalama yaşam giderleri şehirden şehire değişmekle birlikte planlanan eğitim, konaklama tercihleri, yeme-içme, ulaşım ve diğer tüm kişisel giderler için aylık 1000 CAD gibi bir bütçeye ihtiyaç olmaktadır.

Kanada’da eğitim alırken, konaklama için aile yanı konaklamayı tercih ederek misafiri olduğunu aile ile dil pratiği yapabilir veya öğrenci yurtlarında konaklayabilirsiniz. Dil okulları özel dairelerde kalmayı tercih eden öğrencilere de talep ve kriterlerine uygun seçenekler sunmaktadır.

Dil eğitiminizi tamamladıktan sonra sertifika veya diploma programlarına ya da üniversitelerde lisans/yüksek lisans programlarına devam edebilirsiniz. Kanada’da seçeceğiniz okulun konumu, eğitim kalitesi ve öğrencilere sunduğu diğer eğitim ve sosyal imkanları eğitim fiyatlarını etkilemektedir.


Kanada Dil Okulu Merkezleri:

1- Calgary Global Village / OHC Eenglish/ Sprachcaffe / Stafford House
Montreal EC / ILSC / Sprachcaffe

2 - Ottawa Sprachcaffe
3 - Surrey King George International College
4 - Toronto Cornerstone Academic College / EC / Embassy English / Global Village / ILAC / ILSC / Kaplan International Colleges / King George International College / LSI / OHC English / Sprachcaffe / Stafford House
5 - Vancouver EC / Global Village / ILAC / ILSC / Kaplan International Colleges / King George International College / LSI / OHC English / Sprachcaffe / St. Giles
Victoria Global Village / King George International College / Sprachcaffe

 

Öğrencilerin Kanada‘yı tercih etmelerinin önde gelen nedenleri, Avustralya , İngiltere veya Amerika‘ya oranla daha ekonomik olmasıdır. Türk vatandaşları (Yeşil Pasaportu olanlar dahil) Kanada’ya vize ile gitmektedir. Dil okullarında uzun süre eğitim almayı planlayan öğrencilerin “Öğrenci Vizesi” alması zorunludur. Ülkede dil eğitimi alan öğrenciler için yasal çalışma izni bulunmamaktadır.


Kayıt için gereken evraklar

Başvuru Ücreti : Başvuru ücretleri okullara göre değişkenlik göstermektedir.

Kayıt Sözleşmesi: Sözleşmeyi danışmanlarımız ile birlikte veya onların yardımıyla doldurabilirsiniz.

Pasaport Bilgi Sayfası: Pasaportunuzun kişisel bilgilerinin yer aldığı sayfa.


Konaklama

Bir çok dil okulu öğrencilerine yurtta konaklama imkanı sunmaktadır. Yurtta konaklama modeli, bir üniversite kampüsünde ya da özel bir yurtta olabilir. Yine bu sistemde de tam pansiyon, yarım pansiyon ya da oda-kahvaltı seçeneklerini tercih edilebilir. Tek kişilik odalarda, ya da 2, 3 ve daha çok kişilik odalarda konaklamayı tercih edebilirsiniz. Bu çeşitlilik, yurt fiyatlarının da çeşitli olmasını sağlar. Yurtta konaklama tercih ediyorsanız, gideceğiniz lokasyonda bulunma tarihlerinizi de göz önünde bulundurarak boş oda müsaitliğinin kontrol edilmesi gerekmektedir. Yılın belli dönemlerinde yurt konaklaması bulmakta zorlanabilirsiniz.

 

Aile Yanı Konaklama (Homestay)

Yurtdışında eğitim için en çok tercih edilen, en ekonomik ve verimli konaklama modelidir. Bu konaklama modelinde, ev sahipleri kullanmadıkları boş odalarını öğrencilere kiralamaktadır. Bu aileler güvenlik soruşturmaları yapılmış ve kayıt altına alınmış aileler olup, bu işi profesyonel olarak yapmaktadır. Aile yanı konaklama seçeneğinde tek kişi ya da çift kişilik odalarda genellikle yarım pansiyon konaklama yapılır. Aile belirli saatlerse kahvaltı ve akşam yemeği servisi yapar. Öğünlerin hazırlanmasında öğrencinin önceden belirteceği dini hassasiyet, diyet ya da sağlık uygulamalarına özen gösterilir. Öğünler de dahil olduğundan aile yanı konaklama ekonomik olarak da en uygun seçeneklerden biridir. Yurtdışında dil eğitimi alan öğrencileri büyük bölümü aile yanı konaklama seçeneğini tercih etmektedir.


Paylaşımlı Öğrenci Evleri (Student Apartments)

Bazı okulların sağlayabildiği bu konaklama modelinde bir evin odaları farklı öğrencilere paylaştırılır. Mutfak, banyo ve salon öğrencilerin ortak kullanım alanlarıdır. Konaklayan kişi sayısı dairenin büyüklüğüne göre değişmektedir. Genellikle odalarda bir ya da iki öğrenci konaklar. Bu modelde ücrete yemek dahil değildir. Öğrenciler kendi yemeklerini kendileri hazırlarlar.


Otel Konaklama

Eğitim alacağınız lokasyon, turistik bir bölge ise (Malta, Madrid, Paris vb.) size önerilecek alternatif bir konaklama modeli de otel konaklamadır. Bu tip bölgelerde dil okulları otellerle sezonluk anlaşarak öğrencilerine uygun konaklama seçenekleri sağlamaktadır. Tek ya da çift kişilik konaklamaların mümküb olduğu gibi yarım pansiyon ya da oda-kahvaltı şeklinde konaklama da mümkündür.


Bireysel Ev Kiralama (Private apartment)

Birçok dil okulumuzda talep etmeniz durumunda size özel bir daire tahsis etmektedir. Maliyetlerin daha yüksek olduğu bu konaklama modelinde ihtiyaç ve tercihlerinize uygun bir daire size tahsis edilmekte ve tek başınıza kullanımınıza sunulmaktadır.

Sezonlara göre konaklama maliyetlerinde farklılık olabilir. Size en uygun konaklama modelinin belirlenmesi için bir PR Danışmanı ile görüşebilir ve tercihlerinizi birlikte değerlendirebilirsiniz.

Kanada dil okullarındaki indirimli fiyatlar ve özel fırsatlar için bize ulaşarak ÜCRETSİZ danışmanlık hizmetlerimizden faydalabilirsiniz.

 

TÜM KANADA DİL OKULLARINI İNCELESİZİ ARAYALIM
Yurtdışı Partnerlerimiz