Karazin Üniversitesi Genel Bilgi

Karazin Üniversitesi Genel Bilgi

 

Karazin Üniversitesi (V.N. Karazin Kharkiv Milli Üniversitesi), Ukrayna’nın en büyük üniversitelerinden biridir. Üniversite, Alexander I. Çarı’nın kararnamesine uygun olarak 1804 yılında kurulmuştur. Kharkiv’in (Harkov) büyük bir bilim ve kültür merkezi ve Ukrayna eğitim merkezi olarak gelişmesine büyük katkı sağlamıştır. Bugün üniversite, en iyi Ukrayna üniversitelerinin arasında yer almakta, bilgileri ve itibarı ile tüm dünyada bilinmektedir. Karazin Üniversitesi, Milli Üniversitesi statüsü (1999), bağımsız Üniversite en yüksek statüsüne (2003) sahiptir. 2010 yılı Şubat ayında da araştırma üniversitesi statüsü verilmiştir.

Karazin Üniversitesi, Ukrayna’nın en büyük araştırma merkezlerinden biridir. Modern temel araştırmaların bütün alanlarını kapsamakta ve Kimya, Biyoloji ve Astronomi, Yüksek teknoloji Enstitüsü, Fizik ve teknoloji Enstitüsü bilim araştırma kurumlarını içermektedir. Karazin Üniversitesi, modern klasik üniversite eğitiminin bütün kesimlerini kapsayan yaklaşık 120 temel ihtisası sunmaktadır. Üniversite, birkaç uluslararası uzay programlarının araştırma kuruluşları arasında bir numarasıdır. Araştırmacıları, ABD, Kanada, Rusya, Almanya, Türkiye, Çin, Japonya, İsviçre, Bulgaristan, Büyük Britanya ve diğer ülkelerden bilim adamları ile birlikte uluslararası programlara katılmaktadır. Buna ek olarak üniversite, öğrenci değişimi ve işbirliği programları ile ilgili bütün dünyadaki birçok üniversite ile anlaşmaları imzalanmıştır. Böylece son zamanlarda üniversiteye Medipol İstanbul Üniversitesi ve Medipol Mega Hastane Kompleksi (Türkiye) heyetleri gelmişlerdir. (http://www.medipol.edu.tr/Haber/1187/Medipol-Universitesi-ile-Ulusal-Karazin-Kharkiv-Universitesi-arasinda-isbirligi.aspx)

Toplantı sonucunda Medipol İstanbul Üniversitesi ile Karazin Üniversitesi arasında işbirliği anlaşması imzalanmıştır.

Karazin Üniversitesi Genel Bilgi

Karazin Üniversitesi, uluslararası işbirliğine eskiden beri çok önem vermiştir ve bu konuda büyük ölçüde çalışmalar yapmaktadır. Üniversite bünyesinde; Konfüçyüs Enstitüsü, Ukrayna-Alman akademik Merkezi, Ukrayna-Polonya bilim ve kültür akademik Merkezi, Ukrayna-Hint akademik Merkezi, Ukrayna-İtalyan Akademik Merkezi, Ukraynaca-Fransız akademik Merkezi, Ukrayna-Arap Akademik Merkezi, Ukrayna-Afrika eğitim Merkezi, Ukrayna- İsrail Akademik Merkezi bulunmaktadır.

Karazin Üniversitesi bünyesindeki Türk Kültür Merkezi aşağıdaki amaçlar için Üniversite Akademik Kurulu kararı ile 2011 yılında kurulmuştur:

Öğrencilere Kharkiv’de yeni yaşamalarına adaptasyonunda yardım ve öğretim sürecinde destek vermesi;

⭐ Üniversite ve Kharkiv’in diğer yüksek eğitim kurumlarının Türkiye bilim ve eğitim kurumları, iş ve kültür işletmeleriyle verimli bilimsel bağlantıları kurması ve geliştirmesi;

⭐ Eğitim, akademik ve kültürel değişim programları alanındaki ortak projeleri yaratması ve desteklemesi;

⭐ Bilim, sosyal-ekonomik ve kültürel gelişim alanlarında ki uygulama odaklı projelerin geliştirmesine karşılıklı teşvik vermesi;

⭐ Uluslararası işbirliği kalitesi ve etkinliği arttırması;

⭐ Üniversite ve diğer yüksek eğitim kurumlarının eğitim hizmetleri Türkiye’de tanıtım ve bilgilendirme sergiler organize etmesi ve yürütmesine yardım;

⭐ Kültür ve spor etkinlikleri organizasyonu ve yürütmesi.

⭐ Türk Kültür Merkezi temelinde uluslararası öğrencilere, Ukraynaca, Rusça ya da İngilizce yoğun kursları verilmektedir.

 

Harkov ve bütün dünyadan, 300.000’den çok öğrenci, üniversite kuruluşundan beri mezun olmuştur. Üniversite, yoğun araştırmalarla uğraşan yaklaşık 25 dünyada bilinen bilim okulu, 5 sınav kuruluna ve 15 yüksek doktora sınav komisyonuna sahiptir. Üniversite araştırmacıları her yıl 60 ile 65 arasında monografi, bilimsel çalışmalar dergisini, 2.500 ‘den fazla makale ve özeti yayınlamakta ve 20 ile 25 arasında uluslararası konferansı gerçekleştirmektedir.

Üniversite ayrıca Ulusal Hukuk Akademisi, Ulusal İlaç Akademisi, Kharkiv Ekonomi Üniversitesi, Kharkiv Üniversitesi Tıp Fakültesi, Kharkiv Pedagoji Üniversitesi, Kharkiv Veteriner Akademisi, Kharkiv Kültür Akademisi ve diğer yüksek öğretim kurumları ile işbirliği içinde çalışmaktadır.

Karazin Üniversitesi bünyesinde tüm yabancı öğrenciler için İngilizce veya Rusça dillerinde dersleri sunan hazırlık bölümü vardır. Bölümün ana faaliyet alanları, yabancı vatandaşların Ukrayna biyomedikal, ekonomik, mühendislik ve teknik üniversiteleri ve yüksek eğitim kurumları ilk yılına girmesi için hazırlık eğitimi vermektir. Dersler programı, İngilizce veya Rusça öğretilmekte ve öğrencilerin konuşma yetenekleri ve mesleki dil bilmelerine odaklanılmaktadır. Son yıllarda bölüm, filologlar, ekonomistler, tıbbi biyolojik, doğal ve bilimsel alanları için yabancı öğrencilere çok sayıda Rusça ve İngilizce ders kitapları sağlanmıştır.

Harkov Karazin Üniversitesi aydınlık yarınlar için ışık kaynağı olabilecek, nitelikli iş gücü ve bilim adamlarının eğitim aldığı eğitim kurumlarından birisidir. Kurumda eğitim almak için bazı prosedürlerin yerine getirilmesi gerekmektedir. Harkov Karazin Üniversitesi Hazırlık Bölümü kayıt için gerekli belgeler aşağıda sıralanmıştır:

Lise diploması aslı ve noter onaylı sureti (vilayet apostilli)
Pasaportun resimli bölüm fotokopisi (noter ve apostil mührü gereği yok)
En az 2 senelik süreli pasaport bitiş süresi
Sağlık raporu, resimli, sağlık müdürlüğü onaylı vilayet apostilli
Resimli, sağlık müdürlüğü onaylı vilayet apostilli eliza testi
Lise not dökümü, transkript, tüm dönemlerdeki yıl sonu notlarını gösteren vilayet makamından apostilli belge
Arka zemini beyaz olması şartı ile 7 Adet vesikalık resim
Vilayet makamından apostilli, nüfus müdürlüğünden alınacak doğum belgesi (Formül A)

 

PR Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı’nın vermiş olduğu üstün kalitede rehberlik hizmeti ile siz de Ukrayna’da Üniversite eğitimi almanın avantajlardan ve çok daha fazlasından faydalanabilirsiniz. Ukrayna’da Üniversite Danışmanlık, Karazin Üniversitesi Genel Bilgi, Harkov Karazin Üniversitesi Kayıt, Harkov Karazin Üniversitesi Hazırlık Bölümü, Harkov Karazin Üniversitesi Öğrenci Yaşam Masrafları, Ukrayna oturum izni, öğrenci vizesi ve aklınıza takılan tüm sorularınız için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 

KARAZİN ÜNİVERSİTESİ PAKETİNİ İNCELESİZİ ARAYALIMBize Ulaşın!


Bize Ulaşın!

Whatsapp’dan Ulaşın !

Mesaj Atın

Sizi Bilgilendirelim

İletişim Formu

Yurtdışı Partnerlerimiz