Malta Görülmesi Gereken Yerler ve Megalit Tapınaklar

Malta Görülmesi Gereken Yerler ve Megalit Tapınaklar

Malta Görülmesi Gereken Yerler ve Megalit Tapınaklar (Maltaca: It-Tempji Megalitiãi ta ‘Malta), Malta’da, yaklaşık olarak MÖ 3600 ila MÖ 700 yılları arasında üç farklı zaman periyodunda yapılmış olan tarihöncesi tapınaklardır. Tapınakların araştırılması sırasında adaların tarihinin belirli dönemlerine ışık tutan değerli tarihi eserler keşfedilmiştir.

Toplamda, adada yirminin üzerinde antik tapınak keşfedilmiştir. Hagar Qim, Ġgantija, Tarxien ve Mnajdra olmak üzere dört tapınağa özellikle ilgi duyulmaktadır. En eski tapınak Ġgantija ve en büyük – Hagar Qim’dir. 5000 yıldan daha uzun bir süre önce bu tapınak Feng Shui kurallarına göre inşa edilmiştir. Bu tapınakların bazıları UNESCO tarafından Dünya Mirası olarak listelenmiştir. Tapınaklarda antik dönemlerde adalarda son derece gelişmiş medeniyetlerin varlığı teorisini teyit eden seramik parçaları da bulunmuştur. Bu dönemde Malta’da tarım gelişmeye başlamıştır. Toprağın kazısında, köylüler ne yazık ki eski binaların birçok kalıntısını yok etmiştir. Göbekli Tepe çok daha eski tarihlerde inşa edilmiş olmasına rağmen, yeryüzündeki en eski ayakta duran yapılar oldukları iddia edilmektedir.

Arkeologlar, bu megalit komplekslerinin kültürel evrim sürecinde yerel yeniliklerin bir sonucu olarak inşa edildiğine inanmaktadır. Bu, Ġgantija evresindeki birkaç tapınağın inşasına ve daha sonra M.Ö. 2500 yılına kadar kullanılmaya devam edilecek olan büyük Tarxien tapınak kompleksinin inşasına yol açmıştır. Bu tarihten sonra tapınak yapımı kültürü kaybolmuştur.

Ġgantija Tapınakları (iki bölge), 1980’de UNESCO tarafından Dünya Mirası listesine eklenmiştir. Malta’da UNESCO Dünya Mirasları listesine dahil olmayan diğer megalit tapınaklar da vardır.

Türk vatandaşları, Schengen Anlaşması’na dahil bir ülke olan Malta’ya vize ile girebilmektedir. Yeşil pasaport sahipleri Malta’ya 90 gün süresince yapacakları seyahat için vize uygulamasından muaftır. Bordo pasaport sahiplerinin Malta turistik vizesi veya Öğrenci vizesi başvurusunda bulunması gerekmektedir. Malta turistik vize başvurusu, Malta öğrenci vizesi, Malta Dil Okulları 2020 Fiyatları ve indirimleri için bizimle iletişime geçebilirsiniz. PR Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı tarafından resmi temsilciliğini yapılan ve kayıt ofisleri olduğumuz EC English Malta, LAL/IELTS Malta, English Language Academy (ELA Malta), LSC English Malta, ESE Malta, Club Class Malta, AM Language Malta, Linguatime Malta, GV Malta, Link School of English Malta, ACE English Malta, Sprachcaffe Malta, Atlas Language School Malta, Malta dil okulları arasında popüler olanlarıdır.SİZİ ARAYALIMBize Ulaşın!


Bize Ulaşın!

Whatsapp’dan Ulaşın !

Mesaj Atın

Sizi Bilgilendirelim


Yurtdışı Partnerlerimiz