Neden Ukrayna'da Üniversite Eğitimi ?

Neden Ukrayna'da Üniversite Eğitimi ?

Ukrayna üniversitelerinden mezun olan tüm öğrenciler, dünya genelinde 47 ülkede geçerli olan mavi diploma hakkı elde etmektedir. Mezuniyet sonrası çalışma izniniz vardır.

Ukrayna üniversitelerinden mezun olduğunuzda aldığınız diploma ile hem Avrupa’da hem de dünyanın birçok ülkesinde rahatlıkla çalışabilirsiniz.Tüm Avrupa ülkelerinde geçerliliği olan Mavi diploma sayesinde öğrencilerin geleceği garanti altına alınmaktadır. Ukrayna’da eğitim avantajlarının en başta gelen ve en çok tercih edilebilme sebeplerinden biri olan Mavi Diploma ile Avrupa ülkelerinde iş olanaklarının kapıları açılmaktadır. Mavi Diploma Türkiye’de de tanınmaktadır.

PR Yurtdışı Eğitim Danışmanlık sayesinde İngilizce, Rusça ve Ukraynaca olarak eğitim alabilirsiniz: 

Rusça ve Ukraynaca dilleri oldukça yakın dil grupları arasında yer almaktadır. Ukrayna’da yaşarken bu dillere aşina olmak ve pratik yapabilmek mümkündür. Sadece okuldaki ders dili olarak değil yaşam dili olarak da bu 2 dil sıkça kullanılmaktadır. Bu da öğrencilerin yaşayarak pratik yapmasına ve kısa sürede dile hakim olmasını sağlamaktadır. Ukrayna’da eğitim dilinin Rusça, Ukraynaca veya İngilizce olması öğrencilerin geleceği açısından oldukça önemlidir. Ukrayna üniversitelerinde okuyan öğrenciler bu ülkede iyi bir şekilde 3 dil öğrenebilme avantajına sahip olabileceklerdir. Bu da mezun olunduktan sonra iş imkanları açısından öğrencilere büyük faydalar sağlayacaktır.Ukraynaca, Rusça veya İngilizce dilleri için Ukrayna Üniversitelerinde 1 yıl hazırlık eğitimi bulunmaktadır. Başlanacak olan bölümden önce alınacak olan bu eğitim sayesinde öğrenciler bölümlerine daha hızlı adapte olabilecektir. Bazı üniversitelerde hazırlık eğitimi sırasında bölüm dersleri de alınmaktadır. Ukrayna’da eğitim dili Rusça, Ukraynaca veya İngilizce olduğu için bu dilleri bilmeyen öğrenciler için hazırlık okumak oldukça büyük fayda sağlamaktadır. Bu dilleri bilenler de tekrar ve pekiştirmek amaçlı olarak hazırlık sınıfı okuyabilmektedir. Böylelikle öğrenciler bölüm derslerine daha hazırlıklı ve donanımlı şekilde başlayabilmektedir.

Hazırlık sınıfında derslere devam zorunluluğu bulunmaktadır. Bu da dilin daha iyi öğrenebilmesi ve pratiğe dökülebilmesi için çok önemlidir. Ukrayna Üniversitelerinde bulunan öğretmenler uzman ve yetkindir. Disiplinli bir işleyiş ile öğrencilere dersler en ideal şekilde sunulmaktadır. Ukrayna üniversitelerinde okuyan öğrenciler her türlü bilgiyi iyi özümseyerek, anlayarak ve kullanarak ilerlemektedir. Aldıkları dil eğitimini günlük sosyal hayatta pratik yaparak sağlamlaştırmaktadır.Ukrayna’da hazırlık programları da dahil olmak üzere üniversite eğitim dönemleri her yıl eylül ayının ortasında başlamaktadır. Bu dönemi kaçıran öğrenciler için hızlandırılmış hazırlık kursları da mevcuttur.

Üniversite eğitim harç bedelleri ve yaşam maliyetleri oldukça düşüktür: 

Ukrayna’da eğitim avantajları denilince hiç şüphesiz ilk akla gelen Ukrayna’da üniversite okumanın oldukça ekonomik olduğudur. Ukrayna’da öğrenciler için eğitim, konaklama, ulaşım ve yemek masrafları çok uygundur.Ukrayna üniversitelerinde eğitim alan öğrencilerin büyük bir bölümü devlet yurtlarında ya da özel yurtlarda konaklamaktadır. Ortalama 3 ya da 4 kişilik odalardan oluşan devlet yurtlarında, banyo tuvalet ve mutfak ortak kullanıma sunulmaktadır. Örneğin yurtlarda kalan öğrenciler bu ortak mutfak alanlarında kendi yemeklerini pişirebilmektedir. Öğrenciler ayrıca kendi ürünlerini de ortak buzdolabına koyabilmektedir. Ukrayna üniversitelerinde eğitim alan öğrencilerin ilk konaklama opsiyonları her zaman ekonomik devlet yurtlarıdır. İyi durumda ve konumda olmayan yurtlara bir diğer alternatif olarak da öğrenciler özel yurtları tercih edebilmektedir. Bir diğer alternatif olarak da bir kaç öğrenci bir araya gelerek ev kiralama, otel kiralama gibi seçenekleri de kullanabilmektedir.Ukrayna’da en ekonomik üniversiteler değerlendirildiği zaman Ukrayna üniversiteleri fiyatları 1800 Dolar ile 5500 dolar arasında değişkenlik gösterir. Bölümlere göre ücretler de değişkenlik göstermektedir. Diğer yurtdışı eğitim için gidilen ülkelere göre harç ücretleri oldukça düşüktür. Ayrıca Ukrayna’da öğrenciler yaşamlarını oldukça uygun maliyetler ile sürdürülebilmektedir. Bu nedenle de tam bir öğrenci ülkesi denilebilir. Ukrayna’da okuyan öğrenciler maddi yönden hiçbir zorluk yaşamadan mezun olabilmektedir. Ukrayna’da öğrencilere aylık 100-170 USD cep harçlığı yeterli olmaktadır.Ukrayna üniversitelerinin yıllık harç ücretleri ucuz olduğu gibi, Ukrayna’daki öğrencilerin günlük ve aylık giderleri de Türkiye ile kıyasladığımızda oldukça ucuzdur. Ulaşım, gıda, okul ihtiyaçları gibi masraflar göz önünde bulundurulduğu zaman Ukrayna’da üniversite okumak ve yaşam maliyetleri Türkiye’ye kıyasla %60 oranında daha ucuzdur. Örneğin Kiev’de metro ücreti 50 Kuruşa denk gelmekte, dolmuşların veya otobüslerin ücretleri de yine 50 Kuruşa denk gelmektedir. Günlük gıda ihtiyaçlarınız için de halk pazarlarını kullanmanız durumunda gıda ihtiyaçlarınızı gayet uygun karşılayabilirsiniz. Et ve süt ürünleri Ukrayna’da %80 oranında daha ucuzdur. Günlük 3 öğün yemek maliyeti ortalama 5 dolar civarında olacaktır. Restoran cafe ya da gece kulüpleri için de harcayacağınız paralar oldukça uygundur.

Kaliteli üniversitelerde eğitim alabilirsiniz:

Ukrayna’da belirli konularda yetkin ve kaliteli üniversitelerde birçok farklı bölümde, değerli akademisyenlerden eğitim alma imkanına sahipsiniz. Ukrayna, eğitim alanında kendisini oldukça geliştirmiş olup, Dünya standartlarında eğitim veren bir ülkedir. Müfredat olarak bakıldığında Avrupa ile paralel ilerlediğini görmek mümkündür. Öğrencilere en kaliteli şekilde eğitim verme amacını taşıyan Ukrayna Üniversiteleri ’nin her biri bu konuda etkin ve öne çıkan çalışmalar yapmaktadır.Ukrayna’da Üniversitelerinde Eğitim Sistemi değerlendirildiği zaman, sistem olarak dünya genelinde en çok takdir toplayan eğitim sistemlerinden biri olan Bologna eğitim sistemini uygulayan Ukrayna üniversitelerinin her biri Avrupa Üniversiteler Birliği üyesi olup, yapılan çalışmalar birliğin denetleme bölümü tarafından takip edilmektedir. Ayrıca Ukrayna üniversitelerinde yer alan akademisyen ve öğretim görevlilerinin öz geçmişleri incelendiğinde, her birinin kendi alanında başarılı çalışmalara imza atmış, üzerine aldığı sorumluluğun bilincinde olarak görevlerini yerine getirdiği görülmektedir.

Ukrayna’da Üniversitelerinde Eğitim Sistemi kapsamında, eğitim alanında kendilerini yüzyıllardır kanıtlamış olmanın getirdiği öz güven ile devrim niteliğinde uygulamalara yer verilmektedir. Tarihte bakıldığında en eski ve köklü eğitim kurumlarının Avrupa’nın doğusunda yani Ukrayna ve Rusya’da olduğu görülmektedir. Bu nedenle Ukrayna üniversiteleri dünya genelinde en çok ilgi gören eğitim kurumları arasında yer almaktadır.

Ukrayna üniversiteleri incelendiğinde hem fiziki şartların hem de kurum yönetimlerinin nitelikli üniversite eğitimi almak için uygun olduğu görülmektedir. Ukrayna’da bulunan üniversite kampüslerinin büyük bir bölümü teknolojiye uyumlu, modern ve çağımızın ihtiyaçlarını karşılayabilecek eğitim kurumları olmaktadır. Bilgisayar uygulamalarının en güncel şekilde kullanıldığı Ukrayna üniversitelerindeki derslikler ve sınıflar, son teknolojiyi barındıran laboratuvar ve atölyeler kadar, öğrencilerin kaynak ihtiyacına cevap verebilecek bilgisayar donanımlı kütüphaneler ile de eğitim hizmetini sunmaktadır.

Ukrayna üniversiteleri YÖK denkliğine sahiptir: 

Ukrayna üniversitelerinde okuduğunuz ve denklik aldığınız taktirde resmi olarak Türkiyede’ki üniversitelerden diploma almış gibi sayılırsınız. Erkek öğrenciler için askerlik yaparken kısa dönem erbaş ya da yedek subay olma durumunuz netleşir. Ayrıca kamu görevlisi olarak çalışmak isteyen öğrenciler için de mutlaka diploma denkliği gerekmektedir.Özel sektörde YÖK denkliği aranmamakta çalışacak personelin kişisel gelişimine ve öznel donanımlarına bakılmaktadır.Ukrayna üniversitelerinden mezun olan öğrencilerin YÖK’e denklik başvurusu yapması yasal bir haktır.Ukrayna Üniversitelerinde verilen eğitimin kalitesi YÖK tarafından denetlemektedir. YÖK aldığınız lisans ve yüksek lisans diplomalarının Türkiye’de geçerli olup olmayacağını değerlendirmekte ve bu değerlendirme neticesinde karar vermektedir.Bu nedenle Ukrayna üniversitelerinin diploma denklikleri konusunda en doğru bilgi YÖK tarafından verilmektedir. Ukrayna üniversitelerde hangi bölümün ve üniversitenin denklik için olup olmadığını YÖK’ün denklik bilgi edinme formunu doldurup göndererek öğrenebilirsiniz.

Hangi üniversitede denklik olup olmadığı danışmanlarımıza sorarak öğrenebilirsiniz. Yada YÖK denklik bilgilendirme formunu doldurup okumak istediğiniz bölümün denkliği olup olmadığı hakkında bilgi alabilirsiniz.

Ukrayna’da eğitim görüp, diplomanızın Türkiye’de geçerli, yani denk olmasını isteyen adayların ÖSYM tarafından aldıkları puanlara göre yerleştirilmesi gerekmektedir. Yani girdiğiniz sınavdan ÖSYM tarafından Ukrayna’da herhangi bir bölüme yerleştirildiğiniz taktirde denklik alabilirsiniz.

Diğer durumlarda ise Ukrayna’dan mezun olduktan sonra gerekli evraklarla beraber başvuru yapma hakkınız bulunmaktadır. Ancak denklik verilip verilmeyeceği tamamen YÖK komisyonları tarafından belirlenmektedir.

Ukrayna üniversitelerinden mezun olduktan sonra YÖK denkliği olmadan yasal olarak yapamayacağınız meslekler aşağıda listelenmiştir:

Doktorluk
Eczacılık
İnşaat mühendisliği
Mimarlık
Avukatlık

Bu alanlarda çalışmak isteyenlerin mutlaka YÖK denkliği almaları gerekmektedir. Denklik başvurusu yapmak yasal bir haktır.

Özel sektörü yakından ilgilendiren bölümler için genellikle Ukrayna üniversite bölümlerinin YÖK denkliğine gerek duyulmamaktadır.

Bu alandaki bölümler genel olarak aşağıda sıralanmıştır:

Bilgisayar Mühendisliği
Makine Mühendisliği
Elektrik-Elektronik Mühendisliği
Yazılım Mühendisliği
Uçak Mühendisliği
Havacılık ve Uzay Bilimleri
Uluslararası Ticaret
Yatırım Uzmanlığı
İşletme
Ekonomi
Nükleer Mühendislik
Mütercim-Tercümanlık
Kaptanlık
Gemi Mühendisliği
Pilotluk

Tıp, Eczacılık, Diş Hekimliği alanlarındaki diplomaların ön lisans/lisans derecelerine eşitliği yapılacak seviye tespit sınavı sonucuna göre denklik verilmektedir.
Mühendislik, Hukuk ve benzeri mesleki alanlardaki diplomaların denkliği ise, adayın aldığı dersler ve bunların içerikleri dikkate alınarak reddedilmekte, kabul edilmekte veya yapılacak seviye tespit sınavına göre karara bağlanmaktadır.

Yurtdışındaki Yükseköğretim kurumundan, Temel Fen Bilimleri, Tarih, Coğrafya, Edebiyat, Güzel Sanatlar, Kültür, Sosyoloji, Klasik Arkeoloji, Beden Eğitimi ve benzeri alanlarda alınacak diplomaların denkliğine; ne tür bir eğitim sonunda alındığı dikkate alınarak (bir önceki diploma, denkliği istenen diploma, öğrenim süresi içinde alınmış ders, not ve ders saatlerini/kredilerini gösterir not çizelgesi-transkript ve pasaport asıllarının incelenmesinden sonra) denklik verilmektedir.

Sadece lise diploması ile eğitim alma imkanınız vardır: 

Ukrayna üniversiteleri kabul şartları konusunda oldukça esnek ve avantajlıdır. Ukrayna’da üniversite başvurusu yapabilmek için yalnızca lise diplomasına sahip olmanız yeterlidir. Üniversiteler herhangi bir sınava girmenizi genel itibari ile talep etmemektedir. Ukrayna üniversitelerinin çok büyük bir çoğunluğunda eğitim dili Rusça olduğu için yalnızca ilk sene bir Rusça hazırlık sınıfına kaydolmanız gerekiyor. Ayrıca Ukrayna üniversitelerinde pek çok bölüm için İngilizce eğitim almanız ve İngilizce hazırlık okulu okumanız da mümkündür.Ukrayna’da üniversite hazırlık sınıflarının bir diğer avantajı ise farklı bölgelerde hazırlık sınıfı okuyup daha sonra farklı bir üniversite seçimi yapabilme imkanı tanımasıdır. Bu sayede ilk yılınızı bir şehirde geçirdikten sonra talebinize göre bir sonraki sene bir başka üniversite veya şehre gidebilirsiniz.

Ukrayna’da öğrencilik hayatı keyiflidir:

Ukrayna’da üniversite eğitimi genellikle başkent Kiev, Odessa ve Harkov gibi şehirlerde yoğunlaşmaktadır. Ülkenin en prestijli üniversiteleri bu bölgelerde konumlanmış durumdadır ve özellikle ülkemize çok yakın bir konumda bulunan ve tam anlamıyla bir öğrenci şehri olan Odessa üniversite eğitimi için oldukça ideal bir konum durumundadır. Odessa aynı zamanda bir turizm kenti olması sayesinde öğrencilere oldukça eğlenceli zamanlar da sunmaktadır. Detaylı bilgi için TIKLAYINIZ


TÜM UKRAYNA ÜNİVERSİTELERİNİ İNCELESİZİ ARAYALIMBize Ulaşın!


Bize Ulaşın!

Whatsapp’dan Ulaşın !

Mesaj Atın

Sizi Bilgilendirelim

İletişim Formu

Yurtdışı Partnerlerimiz