Rusya Üniversite Sınavları

Rusya Üniversite Sınavları

Rusya üniversite sınavı yapmayan ülkelerden birisidir. Yurt dışından birçok öğrenci kabul etmesi ise bu ülkeyi cazibe merkezi haline getirmektedir. Dünyaca ünlü üniversiteleri olması ve bu üniversitelere sınavsız girmenin mümkün olması sebebiyle oldukça yoğun talep almaktadır. Ancak burada önemli olan nokta Türkiye ile denkliklerin sağlanmasıdır. Eğer ilk 1000’de yer alan üniversiteleri tercih ederseniz böyle sorunlar ile karşılaşmazsınız.
Rusya’da aldığınız diploma ile Türkiye’de çalışabilirsiniz. Ancak daha gerilerde olan üniversiteleri tercih ederseniz çeşitli denklik şartları sağlamanız gerekmektedir. Ancak bu yolla başarıya ulaşabilir ve sorunsuz bir eğitim deneyimi yaşayabilirsiniz. 

Rusya Üniversite Sınavı Var mı?

Rusya üniversite sınavı yapmamaktadır. Herhangi bir sınav olmadan isteyen istediği bölümü okuyabilmektedir. Ancak burada bir hazırlık bölümü zorunluluğu vardır. Hazırlık bölümünde alacağınız eğitime göre devam edip edemeyeceğiniz belirlenmektedir. Örnek vermek gerekirse mühendislik okumak isteyen birisi için mühendislik derslerinden bazıları hazırlıkta verilir. Temel bilgiler verildikten sonra öğrencinin başarısı ölçülür. Bu eğitimi başarı ile tamamlayan öğrenciler bir üst sınıfa geçilir. Bu geçirme sayesinde öğrenci artık istediği mesleğin derslerini almaya başlar.

Başarılı bir eğitim hayatının sonunda ise istediği diplomaya kavuşabilir. Denklik bulunan birçok Rusya üniversitesi mevcuttur. Bunlardan dilediğinizi seçerek siz de hayalinizdeki diplomaya kavuşabilirsiniz. Sonrasında ise bu diploma ile Türkiye’ye gelerek çalışmaya başlayabilirsiniz. YÖK denklik şartlarını inceledikten sonra üniversite seçimi yapabilirsiniz. 

Rusya Sınavsız Üniversite

Rusya üniversite sınavı yapmadığı için ülkemizden de çok fazla öğrenci burayı tercih etmektedir. Okumak istediğiniz bir bölüm var ise önce denkliklerini araştırabilirsiniz. Sonrasında ise bu denkliği sağlayacak üniversiteleri araştırmalısınız. Bu üniversitelerin fiyatları, çevre şartları, konaklama imkanları, konaklama ücretleri de detaylı şekilde araştırıldıktan sonra başvuru aşamasına geçilebilir. Tüm maddi külfetler hesaplandıktan sonra gereken şartların sağlanması için evrak toplayabilirsiniz. Bu evraklar ile kısa süre içinde başvuru yapabilir ve sonucunda üniversiteli olabilirsiniz. 5-7 sene civarında alacağınız eğitimler ile diploma sahibi olabilirsiniz. Tıp bölümlerinde bu diploma 7 senede alınabilmektedir. Mühendislikte ise 5 sene yeterlidir. Bunların 1’er senesi ise hazırlık olarak geçmektedir.SİZİ ARAYALIMBize Ulaşın!


Bize Ulaşın!

Whatsapp’dan Ulaşın !

Mesaj Atın

Sizi Bilgilendirelim


Yurtdışı Partnerlerimiz