Rusya’da Üniversite Okumak İçin Gerekenler

Rusya’da Üniversite Okumak İçin Gerekenler

Eğer siz de Rusya’da üniversite okumak için gerekenler konusunda araştırma yapıyorsanız bahsedeceklerimizi dikkatlice inceleyebilirsiniz. Bu sayede eğitime başvurmak ve başlamak için ilk adımı başarı ile atabilir, ilerleyen süreçte eğitime başlayabilirsiniz.

Eğitime başlamak için öncelikle birtakım sorulara cevap aramak ve bu istenen gereklilikleri tamamlamak gerekebilir. Bu soruları şu şekilde sıralayabiliriz:

•    Sınav var mı? Sınavda barajı geçme veya belirli puan alma şartı var mı?
•    Hazırlık eğitimi almak zorunlu mu?
•    Dil eğitimi almak zorunlu mu? Hangi seviye dil bilgisi yeterli olmaktadır?
•    Hangi belgeler gerekir?

Tüm bu sorulara vereceğimiz yanıtlar ile kafanızdaki tüm soruları ortadan kaldırabilirsiniz. 


Sınav Baraj Şartı Var mı? Hazırlık Zorunlu mu? Dil Şartı Var mı?

Sınav baraj şartı en çok merak edilen konulardan birisidir. Ülkemizde üniversiteye giriş sınavında baraj ve bölümler için alt limit puan uygulaması yapılmaktadır. Ancak Rusya’da durum biraz daha farklıdır. Rusya’da sınav, sınav puanı veya farklı bir sınav istenmemektedir. Bunun yerine sadece lise mezuniyet belgesi istenmektedir. Hazırlanacak belgelerde bunları rahatlıkla görebilirsiniz. Hazırlık çoğu bölümde vardır. Sınavsız alım yapıldığı için bu hazırlık aşamasında göstereceğiniz çaba oldukça önemlidir. Eğer başarılı olursanız normal derslere girmeye başlamanız mümkün hale gelmektedir. Rusya’da üniversite okumak için gerekenler konusunda bu da oldukça önemlidir. Bir diğer önemli nokta ise dil şartıdır. Rusça veya İngilizce bilginiz var ise sınava girerek hazırlık okumadan direkt eğitime başlayabilirsiniz. Ancak bu hazırlık geçme sınavında okuyacağınız bölümle ilgili alan soruları da sorulmaktadır. 
Rusya’da Üniversite İçin Gereken Belgeler Nelerdir?
Rusya’da üniversite okumak için gerekenler içinde en dikkat edilmesi gereken konu ise belgelerdir. Eğer belgeleri eksiksiz tamamlarsanız bir sorun olmadan eğitim almaya başlayabilirsiniz.
Belgeleri şu şekilde sıralayabiliriz:

•    10 adet 3*4 vesikalık fotoğraf,
•    Pasaportunuzun aslı ve fotokopisi (18 ay geçerli olması gerekir)
•    AİDS testi
•    Diplomanızın aslı,
•    Transkript belgeniz

Tüm bu belgelerin aslını hazırlayarak kolay bir şekilde üniversiteye başvuru yapabilirsiniz. Sonucunda ise sınavsız şekilde üniversite okumaya başlayabilirsiniz. Hazırlığı başarıyla tamamladıktan sonra istediğiniz bölümün diplomasına sahip olmanız mümkün.SİZİ ARAYALIMBize Ulaşın!


Bize Ulaşın!

Whatsapp’dan Ulaşın !

Mesaj Atın

Sizi Bilgilendirelim


Yurtdışı Partnerlerimiz