Ukrayna Hakkında Önemli Bilgiler

Ukrayna Hakkında Önemli Bilgiler

Ukrayna Doğu Avrupa'da bulunan ve Doğu Avrupa'nın en geniş yüzölçümüne sahip olan ülkedir. Ukrayna’nın doğusunda ve kuzeydoğusunda Rusya, kuzeybatısında Beyaz Rusya, batısında Polonya, Slovakya ve Macaristan, güneybatısında ise Romanya ve Moldova ile kara sınırları bulunmaktadır.

Ukrayna'nın Başkenti

Ukrayna'nın en büyük şehri olarak bilinen Kiev, aynı zamanda Ukrayna'nın başkentidir. Kiev nüfusu itibariyle Avrupa'nın en kalabalık 7. şehridir. Toplam 2.8 milyon nüfusa sahip olan ülkenin başkentinde, Ukrayna'nın bağımsızlığını temsil eden bağımsızlık meydanı bulunmaktadır. Bu bağımsızlık meydanı ülkenin en turistik yerlerinden biridir. Birçok heykelin bulunmakta olduğu Kiev, Ankara ile kardeş şehir olarak da bilinir. Bunun nedeni bu şehrin 500 yıl boyunca Türkler tarafından yönetilmiş olmasıdır.

Ukrayna'nın Önemli Şehirleri

Türk vatandaşlarının vizesiz olarak ziyaret edebildiği bir ülke olan Ukrayna, içerisinde tarihi ve turistik önemli olan pek çok şehir barındırmaktadır. İşte herkesin gezip görmesi gereken en önemli Ukrayna şehirleri:

1-Kiev

Yaklaşık 500 yıl boyunca Türkler tarafından yönetilmiş olan Kiev, hem Ukrayna'nın başkenti hem de en büyük şehirlerinden biridir. Ukrayna'nın başkenti olan bu şehir; 5, 6 hatta daha fazla müze ve turistik alanının olduğu için Ukrayna'nın en gözde şehirlerinden biri olarak kabul edilir.

2-Lviv

UNESCO Dünya Miras listesi'ne girmiş olan bu şehir, Ukrayna'nın en büyük tarih şehri olarak bilinir. Bu şehirde bulunmakta olan galeri, kilise ve pek çok müze hem turistler tarafından çokça ilgi görüyor hem de görenleri hayrete düşürüyor. Eğer Ukrayna’ya gidecekseniz bu şehre de uğramanız şart.

3-Odessa

Ukrayna'ya giden turistlerin favori noktalarından biri olan Odessa, Karadeniz kıyısındaki limanlardan birine ev sahipliği yapmaktadır. Turistlerin sıkça tercih ettiği mekanlardan biri olmasının nedeni ise bu şehirde bulunan 7 büyük müzeye ev sahipliği yapmasıdır.
Ukrayna'nın Milli Bayramları
Her ülkenin olduğu gibi tabii ki Ukrayna'nın da bazı milli bayramları vardır. İşte Ukrayna'nın milli bayramları:
•    4-7 Ocak: Noel tatili
•    8 Mart: Dünya Kadınlar Günü.
•    19 Nisan: Paskalya
•    1 Mayıs: İşçi Bayramı.
•    9 Mayıs: Zafer Bayramı.
•    7 Haziran: Hamsin Yortusu. 
•    28 Haziran: Anayasa Günü.
•    24 Ağustos: Bağımsızlık Günü.
•    14 Ekim: Ukrayna Savunma Günü.
•    25 Aralık: Katolik Noeli.

Ukrayna'nın Eğitim Olanakları Ve En İyi Üniversiteleri

Ukrayna'nın eğitim olanakları, son yıllarda Türkiye ile Ukrayna diplomatik ilişkisi dolayısıyla Türkiye'de daha çok ilgi çekmektedir. Birçok kişi ve ülke Ukrayna’daki üniversitelerin denkliğini olduğunu düşündüğünden dolayı da Ukrayna’daki üniversitelere ilgi artmıştır. Ukrayna'daki en önemli 5 üniversite ise V.N. Karazin Harkiv Ulusal Üniversitesi, Taras Şevçenko Üniversitesi, İgor Sikorskiy Kiev Poloteknik Üniversitesi, Donetsk Ulusal Üniversitesi ve Sumi Devlet Üniversitesi'dir. Ayrıca bu üniversiteler sadece Ukrayna'nın değil dünyanın da en büyük üniversiteleri arasında yer almaktadır. Bu nedenle de Ukrayna üniversiteleri arasında sıklıkla tercih edilmektedir. 
 SİZİ ARAYALIMBize Ulaşın!


Bize Ulaşın!

Whatsapp’dan Ulaşın !

Mesaj Atın

Sizi Bilgilendirelim

İletişim Formu

Yurtdışı Partnerlerimiz