Ukrayna Üniversite Denklik

Ukrayna Üniversite Denklik

Ukrayna üniversite denklik araştırmaları yapan öğrenciler bu alanda dünya sıralamaları içerisinde ilk bine giren üniversitelere doğrudan denklik verildiğini görebilir. Bunlar dışında YÖK bazı üniversiteleri de ülkemizdeki eğitime denk görmekte ve denklik belgesi verebilmektedir. Bu alanda Ukrayna Üniversiteleri YÖK denkliği için öğrenciler seçtikleri okulları ve bölümleri bir dilekçe ile YÖK’e sorgulama yaptırabilirler. Bu şekilde üniversite seçimleri yapılabilir, mezuniyet sonrasında denklik için çok daha sorunsuz bir eğitime başlanabilir. Ukrayna’da pek çok üniversite için Ukrayna üniversiteleri YÖK tanınırlığı bulunuyor. YÖK’ün resmi web sitesinde tanıdığı üniversitelerin listesi bulunmaktadır.

Ukrayna Üniversiteleri Dünya Sıralamaları

Ukrayna üniversite denklik olup olmadığını merak eden öğrenciler bu kapsamda dünya sıralamalarında ilk 1000’e giren üniversiteleri araştırabilirler. Bu üniversiteler arasından seçimler yapılabilir. Çok daha sağlıklı bir şekilde seçimler yapılarak başarılı bir eğitim süreci geçirilebilir. Dünya sıralamalarında bulunan Ukrayna üniversiteleri şu şekilde sıralanabilir:

* Karazin Kharkiv Ulusal Üniversitesi (ilk 500)

* İgor Sikorskiy Kiev Politeknik Üniversitesi

* Kharkiv Politeknik Üniversitesi

* Lviv Politeknik Ulusal Üniversitesi

* Sumi Devlet Üniversitesi

Bu üniversiteler dışında genel itibari ile Ukrayna’daki üniversiteler Avrupa üniversitelerine denk sayılır. Ukrayna’nın Bolonga’da imzası bulunan bir ülke olması nedeni ile mezun olan öğrencilerin diplomaları Europass mavi diploma özelliğinde olmaktadır.

Ukrayna Üniversiteleri YÖK Tanınırlığı

Ukrayna üniversite denklik bulunan pek çok üniversite bulunur. Avrupa’daki en iyi okullara sahip olan ülke, çok sayıda yabancı öğrenciyi çekmektedir. Ülkede lisans eğitimini tamamlayan öğrenciler çok geniş bir coğrafyada kariyer planlamaları yapabilirler. Türk öğrenciler Ukrayna üniversiteleri YÖK tanınırlığı ile bu imkanı elde ederler. Eğitimini bu ülkede tamamlayan öğrenciler YÖK’e başvurur. YÖK yapılan inceleme sonucunda öğrencilerin diplomalarına denklik verir. Bu şekilde öğrencilerin diplomalarının Türkiye’de de geçerliliği oluşur. Bazı durumlarda fark dersleri oluşabilir. Bu durumlarda da YÖK öğrencinin bu fark derslerini Türkiye’de atadığı bir üniversite de tamamlamasını talep edebilir. Fark derslerini tamamlayan öğrenciler seviye tespit sınavına girer. Başarılı olduğunda Ukrayna üniversitesi diploması ile ülke içerisinde kariyer planlamaları yapabilir. Avrupa ülkelerinde çalışmak isteyen öğrencilerin ise bu şekilde bir süreci olmayacaktır.SİZİ ARAYALIMBize Ulaşın!


Bize Ulaşın!

Whatsapp’dan Ulaşın !

Mesaj Atın

Sizi Bilgilendirelim


Yurtdışı Partnerlerimiz