Ukrayna Üniversiteleri YÖK Denkliği

Ukrayna Üniversiteleri YÖK Denkliği

Ukrayna Üniversiteleri YÖK Denkliği bulunan pek çok üniversite bulunur. Ukrayna’da lisans eğitimi tamamlayan öğrenciler mezun olduklarında diplomalarının Türkiye’de geçerli olup olmadığı konusunda YÖK üzerinde dilekçelerle sorgulama yaptırabilir. Genel olarak Ukrayna üniversiteleri Avrupa’nın en iyi üniversiteleri arasında yer alır. Bu nedenle hem Türk öğrenciler hem de Avrupa’dan gelen öğrenciler tarafından çokça tercih edilirler.

YÖK tarafından denklik kapsamında olan bu üniversiteler arasından istediğiniz bölümü ve üniversiteyi rahatlıkla seçebilirsiniz. Öğrenciler Ukrayna üniversiteleri diplomaları ile Avrupa ülkelerinde de kariyer planlamaları yapabilirler. Bu da öğrenciler için çok önemli bir avantaj olmaktadır.

Ukrayna Üniversiteleri Dünya Sıralamaları

Ukrayna Üniversiteleri YÖK Denkliği için YÖK tarafından üniversitelerin tanınması gereklidir. Dünya sıralamalarında ilk bin içerisinde olan üniversiteler doğrudan denklik alabiliyor. Tercihler yaparken bu üniversitelerden yana seçimler yaparak uluslararası platformlarda ve Türkiye’de çok daha fazla geçerliliğe sahip bir Ukrayna üniversite eğitimi alabilirsiniz. İlk bin içerisindeki kurumlar şu şekilde sıralanabilir:

  • 491. Sırada Harkov Karazin Üniversitesi
  • 550. sırada Kiev Taras Şevçenko Üniversitesi
  • 700. Sırada Harkov Politeknik Üniversitesi 
  • 701. Sırada Kiev Politeknik Üniversitesi 
  • 750. Sırada Sumi Devlet Üniversitesi 
  • 800. Sırada Lviv Politeknik Üniversitesi 

Sıralamalar her yıl değişse de listedeki Ukrayna üniversiteleri çeşitleri çok fazla sıralaması değişmez. Sıralamalarda ortamdaki itibarı, üniversite temsilcilerinin bilimsel yayınlarda alıntılanması, yabancı öğretmen ve öğrencilerin göreli sayısı, işverenlerin mezunlara karşı tutumu, öğretim üyelerinin öğrenci sayısına oranı gibi kriterler baz alınır.

Ukrayna Üniversiteleri YÖK Tanınırlığı

Ukrayna Üniversiteleri YÖK Denkliği için genel olarak ülkenin çoğunluktaki kurumlarının tanınırlığı bulunur. Ukrayna aynı zamanda Bolonga üyesi olduğu için mezunlarına verdikleri diplomalarda mavi diploma olmaktadır. Bu diplomalar tüm Avrupa birliği ülkelerinde geçerlidir. Bu nedenle de Türk öğrenciler Ukrayna üniversitesi fakülteleri arasından seçimler yaparlar. YÖK’ün resmi web sitesi üzerinde de hangi üniversitelere tanınırlık verildiği görülebilir. Ayrıca bir dilekçe ile Ukrayna üniversiteleri YÖK tanınırlığı sorgulaması yapılabilir. Öğrenciler YÖK tanınırlığı olan üniversite seçimleri ile kariyer planlamalarını garanti altına alabilirler. Bu alanda güncel bilgiler için danışman firmalar üzerinden destekler alınabilir.SİZİ ARAYALIMBize Ulaşın!


Bize Ulaşın!

Whatsapp’dan Ulaşın !

Mesaj Atın

Sizi Bilgilendirelim


Yurtdışı Partnerlerimiz