Ukrayna Üniversite Başvuru

Ukrayna Üniversite Başvuru

Ukrayna üniversite başvuru yaparken lise diploması gereklidir. Son dönemlerde Türk öğrenciler arasında da popülaritesi artan bu ülke kurumlarının Avrupa Birliği üye ülkeleri tarafından da denk kabul edilmesi bu ilgiyi günden güne artırıyor. Eğitim kalitelerinin farklı platformlarda kabul görmesi Ukrayna’da üniversite eğitimi için öğrencilerin daha fazla araştırma yapmalarına neden oluyor. Lisans bölümleri ülke üniversitelerinde 4 yıldır. Tıp ve diş hekimliği gibi bazı bölümlerde 5- 6 yıl eğitim süresi olabiliyor. Genel olarak Ukrayna üniversiteleri eğitim dili Ukraynaca olsa da İngilizce ve Rusça olarak ta ülke çapında eğitim alınabilecek kurumlar bulabilmek mümkündür.

 

Ukrayna Üniversiteleri Bölümleri

 

Ukrayna üniversite başvuru aşamasında öğrenciler ilgi alanlarına, bütçelerine, eğitim dili ve üniversitenin kendisine katacağı akademik donanımlara göre karşılaştırmalar yapılabilir. Rusça ülkede çokça konuşulur. İngilizce eğitimlerde alınabilir. Bu şekilde öğrenciler üç dil üzerinde de pratik yapma imkanı bulabilir. Öğrenciler Ukrayna üniversite eğitimlerine başlamadan önce hazırlık eğitimi alırlar. İstenilen üniversite de hazırlık eğitimleri alınabilir. Sonrasında lisans bölümü seçimi için farklı bir üniversite ve bölüm tercihe dilebilir. Alınan hazırlık eğitimi toplamda 850 saat olmaktadır. Bu şekilde akademik anlamda eğitim görmeye hazır hale gelinir. Genel anlamda Ukrayna Üniversiteleri kayıt sürecinde lise not ortalamalarına göre ön kayıt süreci tamamlanır. Okuldan gelen onay ardından öğrenciler kesin kayıt için gerekli evrakları apostil onaylı bir şekilde teslim etmelidir.

 

Ukrayna Üniversiteleri Başvuru Süreci

 

Ukrayna üniversite başvuru yapılırken öncelikle gerekli olan evraklar hazırlanır. Bu evraklar şu şekildedir:

* Lise diploması

* lise transkripti

* Sağlık raporu

* eliza testi

* nüfus cüzdanı örneği

* pasaport

* fotoğraf

Resmi evraklar apostill onaylı olarak talep edilir. Sadece lise diploması ile Ukrayna üniversite eğitimi sürecini başlayabilirsiniz. Her yılın eylül ayının 15’inde hazırlık okulları açıklanır. Hazırlık programlarına yetişme isteyen öğrenciler üniversite programlarına en geç temmuz sonuna kadar kayıt yaptırmalıdır. Bu tarihi kaçıran öğrenciler Ukrayna üniversitesi başvurusu için 31 Aralık’ta acıkan ikinci kayıt dönemini değerlendirebilir. Hazırlık programına geç kalanlar hızlandırılmış bir program içerisinde kendilerini bulurlar. Bu da daha yoğun bir ders işleme sistemi olur.

 SİZİ ARAYALIMBize Ulaşın!


Bize Ulaşın!

Whatsapp’dan Ulaşın !

Mesaj Atın

Sizi Bilgilendirelim


Yurtdışı Partnerlerimiz