Ukraynada Tıp Okumak

Ukraynada Tıp Okumak

Ukraynada tıp okumak dünyanın farklı noktalarına göre daha az prosedürlere sahip bir alternatiftir. Tıp fakültelerinde genel tıp, diş hekimliği ve eczacılık bölümleri bulunuyor. Ukraynaca yanında Rusça ve İngilizce olarak Ukrayna tıp eğitimi alma imkanı bulunuyor. Özellikle dünya sıralamalarında ilk 500 içerisinde yer alan Karazin Üniversitesi ve Odessa Devlet Tıp üniversitesi en popüler tıp fakülteleri arasında yer alır.

Avrupa ve Türkiye’den doğrudan denklik alan bu üniversitelerde öğrenciler için farklı avantajlarda bulunuyor. Bunlardan biri ilk iki yıl Ukrayna Üniversiteleri içerisinde okuyan öğrenciler yatay geçiş ile hem Türkiye’deki üniversitelere hem de Avrupa’daki anlaşmalı üniversitelere geçişler yapabiliyor.

Ukrayna Tıp Fakülteleri Giriş Şartları

Ukraynada tıp okumak için YKS sınavındaki başarı gerekli değildir. Genel olarak Ukrayna yükseköğrenim eğitimi için sınav yapmaz. Transkript ve diploma ile Ukrayna üniversite eğitimi başvuruları yapılabilir. Eğitim dili olarak Rusça ve İngilizce tercih edilebilir. Dil yeterliliği bulunmayan öğrenciler için hazırlık sınıfları bulunur. Hazırlık sınıflarında öğrencilerin dil seviyesinin akademik düzeye gelmesi için müfredatlar hazırlanır. Ülkede Rusça en çok konuşulan diller arasında yer alır. Rusça eğitim dilini tercih edenlerde bu alanda çok fazla pratik yapma imkanı elde edecektir. Hazırlık aşamasında oldukça kaliteli eğitimler verilen Ukrayna üniversiteleri hazırlık sınıfları okuyan öğrenciler eğitim sonu sınava girer. Başarılı olunduğunda lisans eğitimlerine geçişler sağlanır.

Ukrayna Tıp Fakülteleri Fiyatları

Ukraynada tıp okumak isteyen öğrenciler bu alandaki eğitim ücretlerini de çok fazla araştırırlar. Güncel fiyatlar için danışmanlık firmalarından destekler alınabilir. Eğitim ücretlerinde en yüksek fiyatlar Ukrayna tıp fakülteleri için olmaktadır. En popüler fakültelerde fiyatlar 3300 dolardan başlıyor. Genel olarak yüksek eğitim kalitesine sahip olan ülke öğrenciler için çok ekonomiktir. Odessa Tıp Üniversitesi en yüksek fiyat aralıklarına sahiptir. Bu üniversite de 3410 ile 5120 dolar arasında değişen fiyatlarda Ukrayna üniversitesi eğitim ücreti bulunur. İngilizce hazırlık eğitimleri ise 1200 dolar civarında olmaktadır. Odessa Humaniter Üniversitesi de bir başka popüler seçenek olmakta ve fiyat aralığı da 1800 ile 3300 dolar aralığında yer almaktadır. Hazırlık sınıflarında ise paket fiyatı olarak 3000 dolar aralığında fiyatlar bulunur.SİZİ ARAYALIMBize Ulaşın!


Bize Ulaşın!

Whatsapp’dan Ulaşın !

Mesaj Atın

Sizi Bilgilendirelim


Yurtdışı Partnerlerimiz