Ücretsiz Danışmanlık

Azerbaycan Üniversiteleri

Bilgi İstek, Danışmanlık ve Randevu

Pahlivan
Danışman
Pahlivan R.

Whatsapp'dan Yaz

Konuşmayı Başlat

E-posta Gönder

[email protected]

1. Azerbaycan’da Üniversite Okumak

Azerbaycan’ın resmi dili Azerbaycan Türkçesidir. Azerbaycan Türkiye’nin kardeş ülkesidir ve Türkiye, Azerbaycan’ı iki devlet tek millet olarak nitelendirmektedir. Azerbaycanlılar Türklere son derece misafirperver davranmaktadır. Azerbaycan üniversiteleri Azerbaycan Türkçesi’nin Türkçe’ye oldukça yakın olması, Azerbaycan üniversitelerinin Türk öğrencileri herhangi bir sınav koşulu aramaksızın istedikleri bölüme kabul etmeleri ve yine bu ülkede üniversitelerin yıllık ücretlerinin ve yaşam maliyetlerinin oldukça ekonomik olması Türk öğrencilerin Azerbaycan üniversitelerini tercih etme nedenleridir. Azerbaycan üniversitelerinde harç ücretlerinin düşük olması öğrencilerimizi ekonomik olarak herhangi bir sıkıntıya sokmadan hem üniversitelerin hem de ülkede düzenlenen kültürel aktivitelere katılmalarını hem de eğitim ücretlerinizi rahat bir şekilde ödeyebilmelerini kolaylaştırır. Azerbaycan üniversiteleri verdiği eğitim kalitesi açısından dünyanın önde gelen üniversiteleri arasındaki yerini almıştır. Türki Cumhuriyetlerden biri olan Azerbaycan’da eğitim son derece kalitelidir ve üniversiteler en yeni teknolojik alt yapılar ile eğitim vermektedir. Azerbaycan üniversitelerinden başarı ile mezun olduktan sonra alacağınız diploma tüm Türki Cumhuriyetlerde geçerlidir.

 

2.  Azerbaycan Üniversite Eğitim Sistemi

Azerbaycan’da eğitim sistemi ilkokul, lise olarak toplam 11 senedir. 11 seneyi tamamlayan Azerbaycan vatandaşları TQDK sınavlarına girerek puanına uygun olarak Üniversite tercih etmektedirler. Azerbaycan’da Lisans eğitimi tıp ve diş hekimliği hariç tüm bölümler 4 senedir, yüksek lisans örgün olarak 18 ay, uzaktan eğitim olarak ise 24-36 ay arasında değişmektedir. Doktora programları ise 3 senedir.

 

Hizmetlerimize Dahil Olanlar:

✓ Azerbaycan Eğitim Bakanlığı Üniversite Resmi Başvuru Merkezine Kaydı
Devlet Yurdu adres bildirimi
1 Yıllık Oturum İzni Ücreti
 Azerbaycan'daki HIV/AIDS Testi Ücreti
Evrakların Azerbaycan Türkçesine Tercümesi ve Noter Onay İşlemleri (6 Evrak)
Okul Kabul Mektubu Başvuru Harç Ücreti
Okul Kabul Mektubunun alınması
Okul Kayıt Ücretlerinin Tarafımızca Ödenmesi
Havalimanı Karşılama ve Okula/Yurda Transferler
Azerbaycan ve Türkiye Ofislerinde hazırlık süresince acil durum Danışmanlık hizmeti

 

3. Azerbaycandaki Üniversiteler

Şehirlere göre Azerbaycan Üniversiteleri

 

4. Azerbaycan’da Eğitim Süresi ve Başlangıç Tarihleri

Azerbaycan’da okul ve üniversite eğitimleri standart olarak her Eylül 15'inde başlar ve lisanslarda Tıp-Diş Hekimliği bölümü hariç tüm bölümler 4 senedir. Türk vatandaşları Azerbaycanca, Rusça veya İngilizce eğitim gördükleri için 4 seneye ekstra olarak 1 sene hazırlık okunuyor

 

5. Azerbaycan Üniversite Programları

Azerbaycan’da Hazırlık Eğitimi

Azerbaycan Üniversitelerinin birçoğunda Yabancı öğrenci statüsünde gelen öğrencilere hazırlık okumalarını şart kılmaktadır. İstisnayi olarak, Gence Devlet Agrar Üniversitesi, Gence Devlet Üniversitesi ve Hazar Üniversitesi öğrencileri 1. Sınıftan almaktadırlar. Türk öğrencileri Azerbaycan Üniversiteleri sınavsız ve puansız, herhangi bir ÖSYM puanı olmadan kabul etmektedir. Azerbaycan Tıp Üniversitesi ve Baku Devlet Üniversitesi öğrenci alımlarını mülakatla yapmaktadır.

Azerbaycan Üniversitelerinden Yatay Geçiş

YÖK’un yatay geçişler için 2022 senesinde QS ranking veya Times Education’da ilk 400’te bulunan Üniversitelerden şartını getirmesi Azerbaycan Üniversiteleri'nden yatay geçişi imkansız hale getirmiştir. Sadece ÖSYM kılavuzundan tercih yaparak ÖSYM üzerinden Azerbaycan'daki Üniversitelere yerleşim sağlarlarsa Merkezlendirilmiş puanla yatay geçiş yapma hakkına sahip olmaktadırlar.

Azerbaycan’da Lisans Eğitimi

Azerbaycan Üniversiteleri’nde Tıp eğitimi 6 sene ve Diş Hekimliği 5 sene ve diğer bölümlerin hepsi 4 sene sürmektedir. Türk öğrenciler Hazırlığı bitirdikten sonra Haziran ayında hazırlık bitirme sınavlarını başarıyla geçtikten sonra bölüme yani lisans eğitimine başlamaktadırlar. Türk öğrenciler yabancı statüsünde gittiği için öğrenim ücretlerini Amerikan doları üzerinden yatırmaktadır ve Lisansa başladıkları sene Üniversiteden Üniversiteye farklılık gösteriyor ve 2 taksitle harç ücretlerini yatırabilmektedir.

Azerbaycan Lisans Tamamlama var mı ?

Azerbaycan Milli Eğitim Bakanlığı ve Üniversiteler tamamlanmış bir programı saydırarak sizi 3. Sınıftan başlatmıyorlar ve öğrencilerin 0’dan başlamasını talep etmekdedirler. Eğer Türkiye’de eğitiminiz devam ediyorsa, Azerbaycan'da Üniversiteleri'ne yatay geçiş yapabiliyorsunuz, aksi takdirde bitirilmiş bir programı saymamaktadır.

 

6. Azerbaycan Üniversite Başvuru ve Kabul Şartları

Başvuru için Gerekli Belgeler

Azerbaycan Üniversiteleri’nin başvuru için talep ettiği evraklar Üniversite’den Üniversiteye değişmektedir. Genel itibariyle talep edilen evrak listesi aşağıdakilerdır:

 Pasaport (En az 2 yıl geçerli olmalıdır)
 Lise diploması aslı (Apostilli)
 Lise not dökümü aslı (Apostilli)
 E Devletden veya Nüfus Müdürlüğünden İkametgah Belgesi
 Heyet Raporu (Apostilli)
 Eliza Testi - HIV/AIDS (Apostilli)
 8 adet biyometrik fotoğraf (arka fonu beyaz, 3.5 cm x 4.5 cm boyutlarında)

 

Azerbaycan Üniversiteleri’nde Eğitim dili

Azerbaycan'daki Üniversiteler 4 dilde eğitim vermektedir: Azerbaycanca, Rusça, İngilizce ve Türkçe. Azerbaycan Üniversiteleri içinde Türkçe eğitimi veren Üniversite Azerbaycan İktisad Üniversitesi'dir, yalnız Türkçe programlara öğrenciler sınavsız ve puansız şekilde yerleşememektedir, sadece ÖSYM Puanıyla tercih yaparak yerleşirse Türkçe eğitim görebilmektedir. Aksi takdirde Yurtdışında YÖK tarafından desteklenmeyen herhangi bir Türkçe eğitim ile diplomasını almış öğrencilerin diploma denkliklerine ret verilmektedir.

 

7. Azerbaycan’da Konaklama Seçenekleri

Azerbaycan’da bazı Üniversiteler hariç, büyük bölümünün kendi yurtları mevcuttur. Bu Yurtlar aylık 100 manata tekabül etsede, senelik bazında ödenmektedir. PR Yurtdışı Eğitim olarak acentamızın öğrencilerine özel olarak bazı yurtlarla anlaşma sağlamış olup, öğrencilerimizi sorunsuz şekilde yerleştirmekteyiz. Azerbaycan'da tek kişilik Yurt odası bulunmamaktadır ve odalar 2,3,4,5,6 kişilik olarak değişmektedir.


     

         

Azerbaycan’da En Çok Tercih Edilen Üniversite Bölümleri
Bölüm isimlerine Tıklayınız

Tıp Diş Hekimliği
Eczacılık Hukuk
Veterinerlik Psikoloji
Yazılım Mühendisliği Elektrik Mühendisliği
Bilgisayar Mühendisliği Elektrik - Elektronik Mühendisliği
Petrol ve Gaz Mühendisliği Demiryol Taşımacılığı ve Tarım Mühendisliği
İnşaat Mühendisliği Ziraat Mühendisliği
Makina Mühendisliği Gıda Mühendisliği
Endüstri Mühendisliği Ekoloji Mühendisliği
Mimarlık Dizayn
Turizm Pazarlama
Finans Muhasebe
İşletme Kamu Yönetimi
Uluslararası İlişkiler Uluslararası Ticaret ve Lojistik
PDR Ekonomi
Uzak Yol Gemi Kaptanlığı Bilgi Teknolojileri


 

9. Azerbaycan Üniversite Sıralamaları

Azerbaycan Üniversiteleri’nden sadece Hazar ve Bakü Devlet Üniversitesi QS Ranking’de ilk 1000’de yer almaktadır.

 

10. Azerbaycan’a Vize var mı ?

Azerbaycan’a Türk vatandaşları Pasaport olmadan Kimlikle Tuistik giriş yaparak 3 ay kalabilmektedir, ama Üniversite kayıtlarında pasaport zorunludur ve öğrenci olarak gelen Türk vatandaşların Pasaportla giriş yapması gerekmektedir. Aksi takdirde oturum izni işlemini yapamamakta ve ülkeden çıkarak yeniden giriş yapması gerekmektedir

 

11. Azerbaycan Üniversiteleri’nde denklik

Yurtdışındaki yükseköğretim kurumlarından alınan diplomaların eşdeğerlik işlemine denklik denilmektedir. Diploma denklik belgesi, talep edilen yabancı diplomanın Türkiye’de hangi alan ve düzeyde tanındığını gösteren resmi bir belgedir. Türkiye’de yabancı diplomalara YÖK tarafından değerlendirme yapılarak denklik verilmektedir. Azerbaycan üniversitelerinin birçoğu YÖK’ün resmi sitesinde tanınan üniversiteler arasında yer almaktadır. YÖK’ün bir üniversiteyi resmi olarak tanıması büyük önem taşımaktadır. Çünkü YÖK’ün tanımadığı bir üniversiteye denklik belgesi söz konusu değildir. Bu nedenle öğrencilerin YÖK’e dilekçe yoluyla okuyacakları bölümlerin ve fakültelerin tanınıp tanınmadığına dair sorgu yaptırmaları gerekmektedir ya da kendi e-devletlerine giriş yaparak okul tanıma yazarak YÖK tanınırlık belgesini çıktısını alabilirler. Buna ilave alarak aşağıdaki linke giriş yaparak ilgili bölümle ilgili detaylı bilgi alabilirler.

https://denklik.yok.gov.tr/DuyuruBelgeleri/2021/2022-sts-kilavuzu.pdf

12. PR Yurtdışı Eğitim olarak Hizmetlerimiz

PR Yurtdışı Eğitim Danışmanlığın Bakü'de Caspian Plaza 10. Kat'da PR Xaricde Tehsil adında ofisi bulunmakta, Nahçıvan ve Gence şehirleri'nde sürekli danışmanı bulunmaktadır. Verdiğimiz kapsamlı hizmet ve yüksek memnuniyet oranıyla PR Yurtdışı Eğitim olarak Azerbaycanın Milli Eğitim Bakanlığıyla yakın ilişkide olup öğrencilerimize desteği esirgememekteyiz. PR Yurtdışı Eğitim olarak Öğrencilerimize Azerbaycan Üniversiteleri için sunduğumuz hizmetler:

Tercih ettiğiniz Üniversiteye 100% Yerleştirme ve Kayıt belgesinin Alınması
 Akademik Yıl Hazırlık Eğitimi Ücretinin istendiği takdirde kesintisiz Bakü'de Manat olarak ödenmesi
 Devlet Yurdu adres bildirimi
 1 Yıllık Oturum İzninin öğrenci adına alınması
 1 Yıllık Devlet Sağlık Sigortası (Sadece AZMİU’da)
 Evrakların Azerbaycan Türkçesine Tercümesi ve Noter Onay İşlemleri (6 Evrak)
 Okul Kabul Mektubu Başvuru Harç Ücretinin ödenmesi
 Okul Kabul Mektubunun alınması
 Okul Kayıt Ücretlerinin Tarafımızca Ödenmesi
 Havalimanı Karşılama ve Okula/Yurda Transferler
 Hazırlıkta başarılı olunması şartıyla Kurs Bitiminde Hazırlık Sertifikasının Alınması
 Azerbaycan ve Türkiye Ofislerinde hazırlık süresince acil durum Danışmanlık hizmeti

 

13. Azerbaycan Popüler Şehirleri

Azerbaycanın en pöpüler şehirlerin başında Başkent Bakü gelmektedir, ama Azerbaycan Bakü'den oluşmuyor. Turistik noktalardan Sumgayıt, Qusar, Lankaran ve Ganja gibi güzel şehirlere ev sahipliği etmektedir.

 

14. Azerbaycan Gıda Fiyatları


shape
shape

Bilgi İstek Formu


image not found
hemenara_icon
soru-icon