Ücretsiz Danışmanlık

Amerika Üniversiteleri

Bilgi İstek, Danışmanlık ve Randevu

Gamze
Danışman
Gamze A.

Whatsapp'dan Yaz

Konuşmayı Başlat

E-posta Gönder

[email protected]

Amerika Üniversitelerinde alacağınız yüksek standartlarda lisans eğitimi kariyerinizde de hızla ilerlemenize büyük katkı sağlayacaktır. Tüm dünyada Amerika üniversitelerinden mezun olanlara sağlanan prestijli iş olanakları nedeni ile Amerika’da Üniversiteleri tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de oldukça yoğun talep görmektedir.

1. Amerika’da Üniversite Okumak

Amerika’da Üniversite okumak öğrencilere en kaliteli akademik eğitimi almasını sağlarken öğrencilerin kişisel gelişimlerine de büyük katkılar sağlamakta ve mezunlarını hayata hazırlamaktadır. Amerika’da alacağınız eğitim son derece kaliteli ve prestijli bir eğitim olacaktır. Bu nedenle Amerikan Üniversitelerinde aldığınız eğitim tüm dünyada tanınacak ve size dünyanın herhangi bir yerinde kariyerinizde emin adımlarla ilerleme şansı sunacaktır. Amerikan Üniversiteleri, devlet tarafından desteklenmekte ve akademik standartlar bakımından uluslararası tanınırlığa sahip olan eğitim kurumlarıdır. Amerikan Üniversitelerinde lisans eğitiminizi tamamladığınız zaman akademik donanımınızın yanı sıra ileri düzeyde dil, iletişim ve iş becerilerini de edinirsiniz.

Dünyadaki üniversite derecelendirme sıralamalarına baktığınız zaman ilk sıralarda her zaman Amerikan üniversitelerinin olduğunu görürsünüz. Bir Amerikan üniversitesinden mezun olduğunuz zaman sizle aynı bölümden mezun olmuş adayların çok önüne geçebilir, aranan ve tercih edilen bir aday olabilirsiniz.

 

2. Amerika’da Üniversite Eğitim Sistemi

Amerika eğitim sistemi, dünyada önde gelen eğitim sistemlerinden biridir ve uluslararası öğrenciler için oldukça zengin olanaklar sunmaktadır. Amerika’da lisans eğitimi alan öğrenciler, alanında teorik ve uygulamalı bilgi birikimi edinerek iş hayatına hazır bir şekilde mezun olmaktadır. Amerika’da üniversite okumak, size dünyanın en büyük firmalarında staj olanağı da sağlayabilmektedir. Özellikle teknoloji alanında lider olan Amerikan firmalarında staj olanaklarına ek olarak mezuniyetinizin ardından Amerika’da kalarak prestijli bir kariyer planı oluşturma fırsatı da bulabilirsiniz. Lisans eğitiminizi Amerika’da tamamlamanızın ardından Amerika’da Yüksek Lisans yapma imkanınızı değerlendirebilir ve eğitim hayatınızın rotasını belirleyebilirsiniz. Amerika’da üniversite okumak için izleyebileceğiniz 2 yol bulunur. Bunlardan biri doğrudan 4 yıllık bir üniversiteye başvuruda bulunma ve diğeri de Amerika’da Community College olarak da bilinen 2 yıllık üniversite programlarından birine başvurmaktır.

 

3. Amerika Üniversiteleri Lisans Programları

Amerika’da lisans eğitimi, özel ve devlet üniversitelerinde verilmektedir. Amerika’da lisans programlarının çoğu 4 akademik yıl sürmektedir. Amerika’da okuyan öğrenciler, dört yıllık lisans eğitimi boyunca alan dersleri (major) ve seçmeli dersler (minor) almaktadır. 4 yıllık üniversitelerin ilk iki yılında temel eğitim verilir. İlk iki yılı başarı ile tamamladıktan sonra, üçüncü sınıfa geçtiğiniz zaman okumak istedikleri bölümü seçebilirsiniz. Bu sistem, sizin kendinizi daha iyi tanıyıp, hayatınız boyunca yapmak istediğiniz mesleği doğru bir şekilde seçebilmeniz bakımından önemlidir. Dört yıllık lisans eğitiminizde kredilerinizi başarıyla tamamladığınız zaman eğitim aldığınız alana görek Bachelor of Arts (B.A) veya Bachelor of Science (B.S) diploması almaya hak kazanırsınız.

 

4. Amerika Community College Sistemi

Community College, Amerika’da yüksek öğrenimin önemli bir parçasıdır. Türkiye’deki eğitim sisteminde Yüksek Okullara benzer. Amerika’da lisans eğitimi almak isteyen öğrencilerin sıklıkla tercih ettikleri programdır. Bu süreçte ilk 2 yıllık Community College eğitimini alan öğrenciler daha sonrasında lisans düzeyinde üniversitelere transfer olabilmekte ve eğitimlerini tamamladıktan sonra o üniversitenin mezunu olarak kabul edilmektedir. Community College sisteminde ilk 2 yılda verilen eğitiminin temel amacı, öğrencileri mesleki eğitim programları ile iş hayatına hazır hale getirmektir. Community College’ların en büyük avantajlarından biri de eğitim maliyetlerinin üniversitelere göre daha ekonomik olmalarıdır. Ayrıca Community College programları için başvuru ve kabul koşulları, 4 yıllık lisans başvuru koşullarına kıyasla daha esnektir. Bu nedenle her yıl hem Amerika’dan hem de dünyanın pek çok yerinden binlerce öğrenci, Community College’lara başvuru yapmaktadır.

Community College olarak bilinen yüksek okullarda eğitim süresi iki senedir. Amerika’da okumak isteyen öğrenciler, Community College programlarından mezun olduktan sonra, üçüncü ve dördüncü yıllarınızı tamamlamak isterseniz, bir üniversiteye başvurarak ön lisans eğitiminizi 4 yıllık eğitime tamamlayabilirsiniz.

“Amerika’da lisans eğitimine katılmak istiyorsanız Community College bünyesinde iki yıllık eğitim aldıktan sonra lisans eğitimine geçiş yapabilirsiniz. Lisans eğitimine doğrudan kayıt olabilmek için çok sayıda şartın eksiksiz şekilde yerine gerekirken Community College’lar bu anlamda daha esnek başvuru koşulları ile öğrenci kabul edebilmektedir”

 

5. Amerika Pathway Programları

Üniversite eğitimi almayı planladığınız ülkenin dilini ve kültürünü öğrenmeniz için tasarlanmış Pathway programları, Amerika’da üniversite okumak isteyen uluslararası öğrencilerin çokça tercih ettiği programlardan biridir. Amerika’da Pathway programları, üniversitelere geçiş sağlayan ve adaptasyon süresini kısaltarak, eğitiminizde daha başarılı olmanız için sizi hazırlayan geçiş programlarıdır. Bir Pathway programına kabul edildiğiniz zaman, üniversitelerin dil yeterlilik şartını da sağlamış olduğunuz kabul edilir.  Pathway programlarının süreleri, İngilizce dil seviyenize bağlı olarak değişir. Temel seviyede İngilizceye sahipseniz bir Pathway programını 48 hafta gibi bir sürede tamamlayabilirken, iyi derecede İngilizce bilgisine sahipseniz bu programı 8 haftada tamamlayabilirsiniz. Program süresi ve başlangıç tarihleri, Pathway programına katılacağınız kurumun İngilizce seviye tespit sınavı sonucuna göre belirlenmektedir. PR Eğitim Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı, Pathway programı sunan pek çok kuruluşun temsilcliğini yapmaktadır.

 

6. Amerika Üniversiteleri Şartlı Kabul Programı

Amerika’daki bazı üniversiteler, genel olarak akademik durumu yeterli olan ancak İngilizce dil yeterliliğine sahip olmayan uluslararası öğrencilere şartlı kabul ile okuma fırsatı sunmaktadır. Amerika üniversitelerinden birine şartlı kabul edilmeniz halinde, eğitim yılı başlamadan önce İngilizce dil yeterliliğinizi sağlamanız gerekir.

 

7. Amerika’da Üniversite Bölümleri

Amerikan Üniversitelerinde çok sayıda bölüm seçeneği mevcuttur. Eğitim kalitesi üniversiteden üniversiteye göre farklılık göstermektedir. Amerika’da seçebileceğiniz üniversite bölümleri aşağıda inceleyebilirsiniz;

 •  Mühendislik
 •  Beşeri Bilimler
 •  Bilgisayar ve Matematik Bilimleri
 •  Eğitim ve Öğretim
 •  Hukuk
 •  Kişisel Bakım ve Fitnes
 •  Mimarlık ve Yapı
 •  Sağlık ve Tıp
 •  Uygulamalı ve Kurumsal Bilimler
 •  Yaratıcı Sanatlar ve Tasarım
 •  İşletme ve Yönetim Çalışmaları

 

8. Amerika Üniversite Bursları

Amerika’da Üniversiteler, öğrencilere burs verirken çok seçici davranır. Amerika’da burs imkanları üniversiteden üniversiteye farklılık gösterebilmektedir. Amerika’da bir üniversiteye burs başvurusunda bulunabilmeniz için genellikle önce o üniversiteden kabul almanız gerekir. Amerika Üniversitelerinden burs kazanabilmek için lise not ortalamanızın yüksek olması ve İngilizce dil yeterliliğinizin olması şart koşulmaktadır. Amerika üniversiteleri dünyanın her yerinden çok sayıda başvuru almaktadır. Burs almak isteyen çok sayıda öğrenci bulunduğu için de rekabet çok fazladır. Yeterliliğinizin olduğunu kanıtlayabilmeniz halinde Amerika üniversite burslarından yararlanabilirsiniz. Burs olanakları 8000 USD ila 30.000 USD arasında değişiklik göstermektedir.

 

9. Amerika Üniversite Fiyatları

Amerika Üniversite fiyatları üniversiteye ve bölüme göre farklılık göstermektedir. Amerika Üniversite Fiyatları yıllık 14.000 USD ila 65.000 USD arasında değişebilmektedir. Detaylı güncel fiyatlar için iletişime geçiniz.

 

10. Amerika Üniversitelerinde Lisans Başvuru Koşulları

Ancak genel olarak başvurularda lise mezuniyet notunuz, tercih edeceğiniz bölüm ile ilgili lisede gördüğünüz belirli derslerin içerikleri ve notları, İngilizce dil yeterliliğiniz ve sosyal başarılarınız dikkate alınır. Genel itibari ile Lise mezunu olmak, lise not ortalaması 60 ve üzeri olması, geçerliliği olan bir İngilizce yeterlilik belgesine sahip olmak (TOEFL, IELTS, vb.) gerekmektedir.

 

11. Amerika Üniversitelerine Başvuruda İngilizce Dil Yeterlilik Koşulu

Amerika Üniversitelerine başvuruda bulunabilmek için İngilizce yeterliliğinizi uluslararası geçerliliğe sahip olan ve güncel bir sınav puanı ile (IELTS, TOEFL, PTE puanlarından biri ile) kanıtlamanız gerekir. Genel itibariyle Amerikan üniversitelerinden direk kabul alabilmek için en az IELTS 6.0, TOEFL  79 ve PTE 70 puan istenir.  Belirli Amerikan üniversiteleri SAT sınav sonucu da isteyebilmektedir. Amerika’da kendi bünyelerinde kısa süreli Akademik İngilizce eğitimleri veren üniversiteler de bulunur. Ancak bu eğitimler başlangıç düzeyindeki öğrenciler için değil orta-ileri seviyede öğrencilerin başlayabileceği Akademik İngilizce eğitimleridir. Bir alternatif olarak eğer Amerika Üniversitelerine başvurmak için IELTS/TOEFL/PTE sınav puanınız yok ise Amerika dil okullarının bünyelerinde sunulan PATHWAY Programlarına başvurarak, program bitiminde Amerika’daki üniversitelere doğrudan geçiş yapabilmeniz ve eğitiminize başlayabilmeniz de mümkündür. Bu konu hakkında detaylı bilgi için PR Yurtdışı Eğitim akademik danışmanları ile iletişime geçebilirsiniz.

 

12. Amerika Üniversiteleri Başvuru Dönemi ve Tarihleri

Amerika’da üniversitelerde eğitim genellikle Eylül ve Ocak aylarında başlar. Amerika’daki eğitim üniversite ve bölüme göre değişiklik göstermekle birlikte yaz aylarında da eğitimine devam etmek istiyorsanız üniversitede kontenjanın oluşması durumunda Haziran döneminde de ders alabilirsiniz. Eylül ayında eğitime başlamayı planlıyorsanız bir önceki Aralık-Şubat aylarına kadar başvurularını tamamlamış olmanızı öneririz. Bu aylarda başvurular son bulmakta ve bundan sonraki sürelerde üniversiteler öğrencilerin başvuru belgelerini değerlendirmeye almaktadır.

 

13. Amerika Üniversitelerinde Eğitim Süresi ve Eğitime Başlangıç Tarihleri

Amerika’da her kolej ve üniversitenin kendine ait bir akademik takvimi bulunur. Amerikan üniversitelerinde genel itibariyle bir akademik yıl iki sömestrden oluşur. Eğitimler genelde Ağustos veya Eylül ayında başlar ve Mayıs ya da Haziran aylarına kadar devam eder.

 

14. Amerika Üniversitelerine Başvuru için Gereken Belgeler

Amerika Üniversitelerine Başvurularında kullanılan belgeler üniversite ve bölüme göre farklılık göstermekle birlikte, hemen hemen tüm başvurularda aşağıdaki belgeler sunulmalıdır;

Pasaport

Lise diploması

Transkript

TOEFL/IELTS/PTE skoru

Niyet Mektubu

 

15. Amerika Üniversiteleri Konaklama Seçenekleri

Öğrenci Yurtları: Öğrenci yurtları da Amerika’da üniversite okuyan öğrenciler tarafından çok tercih edilen konaklama seçeneklerinin arasındadır. 2-3 kişilik odalarda veya tek kişilik odalarda konaklama seçenekleri bulunmaktadır. Yurtlarda aile yanındaki gibi kahvaltı veya yemek öğünleri bulunmamaktadır. Bazı yurtlarda Yemek yapabileceğiniz ortak mutfak alanı olabilir ya da Yurt çevresinde restoranlar/ marketlerden ihtiyaçlarınızı karşılayabilirsiniz. Yurtlar genelde üniversite kampüslerinin içinde yer akmaktadır. Fiyatları aylık 600 USD ila 3200 USD arasında değişmektedir.

Ev kiralama/ Otel Konaklaması: Ev kiralamada çok tercih edilen bir seçenektir ve birkaç öğrenci birleşip ev kiraladığında daha uygun fiyata gelebilir. Fakat ilk zamanlarda biz öğrencilerimize çevreyi tanımadıkları için bunu tavsiye etmeyiz. İlk zamanlarda alışma süreci ve çevreyi tanıma açısından aile yanı konaklama veya yurt seçeneği daha mantıklıdır.  Sonrasında ev kiralanabilir. Otel seçeneği pahalıdır ve genelde tercih edilmez.

 

16. Amerika Öğrenci Vizesi Başvuru Süreci

Amerika’da Üniversiteden kabulünüz gelince Amerika öğrenci vizesine başvurmanız gerekir. Özellikle son yıllarda Türk öğrenciler için Amerika vizesi alabilmenin oldukça zorlaşmış ve yorucu bir süreç haline gelmiştir. Amerika’da bir üniversiteye kabul almış olmanız, burs kazansanız dahi vize almanızı garantilemez. Vize tamamen ayrı bir süreçtir. Amerika vize başvuru evraklarınızı hazırlarken PR Yurtdışı Eğitim’in profesyonel vize danışmanlarından mutlaka yardım almanızı öneriyoruz. PR Yurtdışı Eğitim olarak Amerika vize başvurusunda bulunacak tüm öğrencilerimize ücretsiz vize başvuru danışmanlığı veriyoruz.

 

17. Amerika Eğitim Alırken Çalışma İzni

Optional Practical Training kısaca OPT, Amerika’da okurken eğitim aldığınız alanda tecrübe elde edebilmenizee ve sosyal ilişkilerinizi kuvvetlendirerek daha çok insan ile iletişime geçebilmenize olanak tanımaktadır. F1 vizesi alan uluslararası öğrenciler akademik eğitimleri devam ettiği sürece yarı zamanlı çalışma hakkına sahip olmaktadır. OPT ile çalışacak öğrencilerin eğitim alacakları programlara göre iş bulmaları gerekir. Örneğin mühendislik bölümünde okuyorsanız mağaza ya da restoranda çalışmanıza izin verilmemektedir. OPT’den yararlanabilmeniz için Amerika’da bir okula kayıtlı olmanız, Amerika’da uzun süreli kalmanız ve okuduğunuz üniversitede ilk akademik yılınızı tamamlamış olmanız gerekir. Mezun olmalarına kısa süre kalan lisans öğrencileri yüksek lisans programlarına kayıt yaptırmaları halinde OPT programına 12 ay daha devam edebilmeleri mümkündür.


shape
shape

Bilgi İstek Formu


hemenara_icon
soru-icon