Ücretsiz Danışmanlık

Kanada Üniversiteleri

Bilgi İstek, Danışmanlık ve Randevu

Tunç
Danışman
Tunç P.

Whatsapp'dan Yaz

Konuşmayı Başlat

E-posta Gönder

[email protected]

Kanada’da Üniversite okumak son yıllarda popülerliğini artırmıştır. Kanada üniversiteleri öğrencilerin en kaliteli akademik eğitimi almasını sağlarken öğrencilerin kişisel gelişimlerine de büyük katkılar sağlamakta ve mezunlarını hayata hazırlamaktadır. Kanada’da Lisans eğitiminizi almak ve ardından da Kanada Yüksek lisans eğitiminizi tamamladıktan sonra Kanada’da ikamet etmeye devam edebilirsiniz. Kanada’da alacağınız eğitim son derece prestijli bir eğitimdir. Bu nedenle Kanada Üniversitelerinde aldığınız eğitim tüm dünyada tanınacaktır. Kanada’daki eğitiminizin ardından dünyanın herhangi bir yerinde kariyerinizde emin adımlarla ilerleyebilirsiniz.

1.Kanada’da Üniversite Okumak

OECD ülkeleri arasında yapılan araştırmalar referans alınarak Kanada eğitime verdiği önem bakımından dünyada 3. sırada yer almaktadır. Kanada, çok kültürlü yapısıyla birçok etnik yapıya ev sahipliği yapmaktadır ve hem sosyal hem de ekonomik koşullar yönünden bakıldığında dünyanın en gelişmiş ülkeleri arasındadır. Kanada Üniversiteleri alacağınız yüksek standartlarda eğitim kariyerinizde de hızla ilerlemenize büyük katkı sağlayacaktır. Aynı zamanda Kanada, 174 ülke arasında en yaşanılabilir ülke olarak seçilmiştir. Yüksek refah düzeyi ve düşük suç oranı, çalışma koşulları ve tüm dünyada Kanada üniversitelerinden mezun olanlara sağlanan prestijli iş olanakları nedeni ile Kanada’da Üniversiteleri tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de oldukça yoğun talep görmektedir.

 

2.Kanada’da Üniversite Eğitim Sistemi

Kanada’nın neredeyse her bölgesinde çok sayıda üniversite ve Kolej bulunmaktadır. Kanada’da Üniversiteler devlete bağlı olduğu gibi aynı zamanda da akademik özerkliğe sahiptir. Üniversite eğitimine başlangıç dönemleri genelde Eylül ve Mayıs ayları arasındadır. Üniversite giriş sınavı Kanada’da Üniversiteleri için söz konusu değildir. Her üniversite öğrenci kabul koşullarını kendi belirlemekte ve öğrenci adayları da sahip oldukları eğitim altyapılarının düzeyine göre ayrı ayrı değerlendirilir. Kanada’da hem devlet okulları hem de özel okullar bulunur. Kanada üniversitelerinde ön lisans eğitimleri 2 yıl ve lisans eğitimleri de 4 yıl sürmektedir.

 

3.Kanada Üniversiteleri Lisans Programları

Kanada Üniversiteleri bölüm çeşitliliği açısından geniş bir yelpazeye sahiptir. Kanada Lisans Eğitimi’nde en çok tercih edilen bölümler: İşletme, Bioteknoloji, Bilgisayar ve Yazılım programları, Moda, Tasarım, Hukuk, Gazetecilik, Veterinerlik, Tıp, Turizm ve Otel Yönetimi, Mühendislik ve Mimarlık bölümleridir.

 

4.Kanada Üniversite Bursları

Kanada’da bir üniversiteye burs başvurusunda bulunabilmeniz için genellikle önce o üniversiteden kabul almanız gerekmektedir. Kanada Üniversitelerinden burs kazanabilmek için lise not ortalamanızın yüksek olması ve İngilizce dil yeterliliğinizin olması şart koşulmaktadır. Kanada üniversiteleri dünyanın her yerinden çok sayıda başvuru almaktadır. Burs almak isteyen çok sayıda öğrenci bulunduğu için de rekabet çok fazladır. Yeterliliğinizin olduğunu kanıtlayabilmeniz halinde Kanada üniversite burslarından yararlanabilirsiniz. Burs olanakları yıllık 1500 CAD’dan 12.000 CAD’a kadar değişiklik göstermektedir. Detaylı bilgi için iletişime geçiniz.

 

5. Kanada Üniversite Fiyatları

Kanada Üniversite fiyatları üniversiteye ve bölüme göre farklılık göstermektedir. Kanada Üniversite Fiyatları yıllık 12.000 CAD ila 66.200 CAD arasında değişmektedir. Yaşam masraflarınız için ise bulunduğunuz bölgeye göre yıllık 11.000 CAD ila 16.000 CAD arasında ek bütçe ayırmalısınız.

 

6. Kanada Üniversitelerinde Lisans Başvuru Koşulları

Kanada’da her üniversitenin kendine göre başvuru ve kabul koşulu vardır ve okumak istediğiniz üniversiteye ve bölüme göre başvuru koşulları farklılık gösterir. Ancak genel olarak başvurularda lise mezuniyet notunuz, tercih edeceğiniz bölüm ile ilgili lisede gördüğünüz belirli derslerin içerikleri ve notları, İngilizce dil yeterliliğiniz ve sosyal başarılarınız dikkate alınır.

 

7. Kanada Üniversitelerine Başvuruda İngilizce Dil Yeterlilik Koşulu

Kanada Üniversitelerine Başvuruda dil yeterliliğinizi uluslararası geçerliliği olan IELTS, TOEFL, PTE puanlarından biri ile kanıtlamalısınız. Genel olarak Kanada üniversiteleri direk kabul için IELTS 6.0, TOEFL  79 ve PTE 70 puan istemektedir.  Bazı Kanada üniversiteleri SAT sınav sonucu da isteyebilmektedir. Belirli Üniversiteler kendi bünyelerinde kısa süreli Akademik İngilizce eğitimleri de vermektedir. Ancak bu eğitimler başlangıç düzeyindeki öğrenciler için değil orta-ileri seviyede öğrencilerin başlayabileceği Akademik İngilizce eğitimleridir. Bir alternatif olarak eğer Kanada Üniversitelerine başvurmak için IELTS/TOEFL/PTE sınav puanınız yok ise Kanada dil okullarının bünyelerinde sunulan PATHWAY Programlarına başvurarak, program bitiminde Kanada’daki üniversitelere doğrudan geçiş yapabilmeniz ve eğitiminize başlayabilmeniz de mümkündür. Bu konu hakkında detaylı bilgi için Pr Yurtdışı Eğitim akademik danışmanları ile iletişime geçebilirsiniz.
 

8. Kanada Üniversitelerine Başvuru için Gereken Belgeler

Kanada Üniversitelerine Başvurularında kullanılan belgeler üniversite ve bölüme göre farklılık göstermekle birlikte, hemen hemen tüm başvurularda aşağıdaki belgeler sunulmalıdır;

Pasaport

Lise diploması

Transkript

TOEFL/IELTS/PTE skoru

Niyet Mektubu

 

9. Kanada Öğrenci Vizesi Başvuru Süreci

Kanada’da Üniversiteden kabulünüz gelince Kanada öğrenci vizesine başvurmanız gerekir. Özellikle son yıllarda Türk öğrenciler için Kanada vizesi alabilmenin oldukça zorlaşmış ve yorucu bir süreç haline gelmiştir. Kanada’da bir üniversiteye kabul almış olmanız, burs kazansanız dahi vize almanızı garantilemez. Vize tamamen ayrı bir süreçtir. Kanada vize başvuru evraklarınızı hazırlarken PR Yurtdışı Eğitim’in profesyonel vize danışmanlarından mutlaka yardım almanızı öneriyoruz. PR Yurtdışı Eğitim olarak Kanada vize başvurusunda bulunacak tüm öğrencilerimize ücretsiz vize başvuru danışmanlığı veriyoruz.

 

10. Kanada Üniversiteleri Konaklama Seçenekleri

Öğrenci Yurtları: Öğrenci yurtları da Kanada’da üniversite okuyan öğrenciler tarafındann çok tercih edilen konaklama seçeneklerinin arasındadır. 2-3 kişilik odalarda veya tek kişilik odalarda konaklama seçenekleri bulunmaktadır. Yurtlarda aile yanındaki gibi kahvaltı veya yemek öğünleri bulunmamaktadır. Bazı yurtlarda Yemek yapabileceğiniz ortak mutfak alanı olabilir ya da Yurt çevresinde restoranlar/ marketlerden ihtiyaçlarınızı karşılayabilirsiniz. Yurtlar genelde üniversite kampüslerinin içinde yer akmaktadır. Fiyatları aylık 1400 CAD ila 3800 CAD arasında değişmektedir.

Ev kiralama/ Otel Konaklaması: Ev kiralamada çok tercih edilen bir seçenektir ve birkaç öğrenci birleşip ev kiraladığında daha uygun fiyata gelebilir. Fakat ilk zamanlarda biz öğrencilerimize çevreyi tanımadıkları için bunu tavsiye etmeyiz. İlk zamanlarda alışma süreci ve çevreyi tanıma açısından aile yanı konaklama veya yurt seçeneği daha mantıklıdır.  Sonrasında ev kiralanabilir. Otel seçeneği pahalıdır ve genelde tercih edilmez.

 

11. Kanada’da Eğitim Sonrası Oturum ve Çalışma İzni

Program sürenize göre eğitiminiz sonunda alacağınız diploma ile Kanada’da 3 seneye kadar daha çalışıp yaşayabilirsiniz. 3 sene sonunda Kanada’da yani kalıcı oturum izni başvurusu yapmaya hakkına sahip olursunuz. Bu programların en büyük avantajı, eğitim dönemi boyunca yasal olarak çalışma hakkına sahip olmanızdır. Yani eğitim alırken aynı zamanda çalışabilir ve yaşam masraflarınızı karşılayabilir ve hatta paranızı da biriktirebilirsiniz.


shape
shape

Bilgi İstek Formu


hemenara_icon
soru-icon