Ücretsiz Danışmanlık

Polonya Üniversiteleri

Bilgi İstek, Danışmanlık ve Randevu

Tunç
Danışman
Tunç P.

Whatsapp'dan Yaz

Konuşmayı Başlat

E-posta Gönder

[email protected]

Lisans eğitimi hemen her bölüm için toplam 3 yıl sürer. Mezuniyet sonrasında Polonya hükümeti tarafından size 1 yıllık oturma ve çalışma izni verilir. Ülkede para birimi olarak Euro değil, Zloti (zł) kullanıldığı için birçok diğer Avrupa Birliği üyesi ülkelere göre yeme içme ve konaklama masraflarınız daha az olur. Zloti kur’u Türk Lirasına yakındır.

1. Polonya’da Üniversite Okumak

Polonya’da sınavsız okuma fırsatı, birçok ülkeden öğrenciyi her yıl bu ülkeye çekmektedir. Başvuru için lise diplomanızın olması yeterlidir. Üniversite eğitimi sonrası alacağınız diploma için Türkiye’de YÖK denkliği vardır. Lisans eğitimi hemen her bölüm için toplam 3 yıl sürer. Mezuniyet sonrasında Polonya hükümeti tarafından size 1 yıllık oturma ve çalışma izni verilir. Ülkede para birimi olarak Euro değil, Zloti (zł) kullanıldığı için birçok diğer Avrupa Birliği üyesi ülkelere göre yeme içme ve konaklama masraflarınız daha az olur. Zloti kur’u Türk Lirasına yakındır.

 

2. Polonya Üniversite Eğitim Sistemi

Polonya yüksek öğrenime çok önem vermektedir. General Council for Science and Higher Education ve Polish Accreditation Committee gibi kuruluşlar düzenli olarak ülkedeki eğitim sistemini denetler ve geliştirme yönünde çalışmalarda bulunurlar. Almanya, Fransa ve Birleşik Krallık’tan sonra Avrupa’nın en fazla yüksek öğrenim öğrencisi sayısına sahip olan ülke Polonya’dır. Ülke, yaklaşık 2 milyondan fazla yabancı öğrenciye ev sahipliği yapar. Birçok okulda %100 ingilizce eğitim alma fırsatı bulunur. Ülkenin eğitim sistemi Lizbon Süreci, Bologna Süreci ve (ECTS) European Credit Transfer System ile uyum sağlar.

 

2.1 Polonya Üniversite Denklik

Polonya’da lisans veya yüksek lisans eğitimi sonrasında aldığınız diploma ile ülkemizde çalışabilirsiniz. YÖK tarafından tanınırlığı vardır. Denklik için YÖK’e başvurmanız gerekmektedir. YÖK gerekli değerlendirmeleri yaptıktan sonra bazı dersleri Türkiye’de tamamlamanızı isteyebilir veya direkt diplomanıza denklik verebilir.

 

2.2 Polonya’da Eğitim Süresi ve Başlangıç Tarihleri

Eğitim süresi mühendislik mimarlık gibi bölümlerde 4 yıl, diş hekimliği, psikoloji gibi bölümlerde 5 yıl olur. Tıp eğitiminin süresi ise birçok ülke gibi 6 yıldır. Her üniversitenin belli bir dil yeterliliği vardır ve bu seviyeyi karşılayamazsanız 1 yıl süren bir hazırlık eğitimi almanız gerekir. nYüksek lisans eğitimi 2 yıl sürer, doktora için ise 3 veya 4 yıl boyunca eğitim almanız gerekir. Üniversitelerin eğitimi genelde Ekim ayında başlar, ancak bazı üniversiteler Şubat ayında hazırlık, Lehçe dil bilgisi hazırlığı gibi başlama imkanları da sunarlar. Detaylı bilgi için Bize Ulaşın.

 

3. Polonya Üniversite Programları

Polonya’da lisans, yüksek lisans ve doktora eğitimi alabileceğiniz gibi aynı zamanda Türkiye’de bir ön lisans bölümünden mezunsanız lisans tamamlama da yapabilirsiniz. Eğitim dili Lehçe ve İngilizcedir. Üniversiteler yabancı öğrenciler için belirli dil seviyesine yetiştirme amacıyla hazırlık hizmeti sunarlar.

 

3.1 Polonya'da Hazırlık Eğitimi

Polonya’da eğitim almak istiyorsanız ama okuyacağınız bölümün derslerine aşina değilseniz öncelikle 1 yıllık hazırlık eğitimi almanız gerekir. Bunun sonrasında direkt olarak bölümünüze geçiş yapabilirsiniz.

3.2 Polonya Şartlı Kabul Programı

Polonya’da lisans veya yüksek lisans almayı düşünen ama yeterli İngilizceleri olmayan öğrenciler okulların bünyesindeki 1 yıl süren dil kursuna katılmalıdırlar. Bunu başvuru sırasında teyit etmeleri sonrasında şartlı kabul alabilirler Üniversiteden. Eğitim alacakları dile göre bu eğitim İngilizce veya Lehçe olabilir. Polonya’daki bazı üniversiteler (özellikle devlet üniversiteleri), şartlı kabul için en az A2 düzeyinde İngilizce bilginizin olması şartını koşarlar.

3.3 Polonya Üniversitelerine Yatay Geçiş

Ülkemizde bir üniversitede eğitim alan ve Polonya’da okumayı isteyen öğrenciler yatay geçiş yapabilirler. Polonya üniversiteleri bu başvurular için hazırlık, birinci ve ikinci sınıf öğrencilerini genel olarak kabul ederler. Nadir durumlarda üçüncü sınıflar da kabul edilebilir. Başvuruları en geç Mayıs ayında yapmanız tavsiye edilir.

Yatay geçişe katıldığınızda, burada aldığınız transkript belgesi ile Polonya’da bazı derslerinizi saydırabilme şansınız olur. Ancak burada ülkeler arasındaki sistematik farklar nedeniyle burada aldığınız bazı dersleri tekrar almanız gerekebilir. Örneğin burada hukuk okuyan bir öğrenci, Polonya anayasası farklı olduğu için bazı derslerini saydıramayabilir.


3.4 Polonya'da Lisans Eğitimi

Polonya üniversiteleri çeşitlilik açısından çok zengindir. İşletme, Hukuk, Tıp, Mühendislik gibi hemen her alanda eğitim alabilirsiniz. Başvuru sırasında lise diplomanız, varsa aldığınız diğer eğitimler ve sertifikalar gibi özelliklerinizle değerlendirilirsiniz yani okumak istediğiniz bölümü burada kazanmak veya sınava girmiş olmanız zorunluluğu yoktur.

3.5 Polonya Lisans Tamamlama

Türkiye’de ön lisans alan öğrenciler, Polonya’da bu eğitimlerini lisans’a tamamlayabilirler. DGS zorunluluğu olmaması ve Polonya’nın eğitim kalitesi, lisans tamamlama için önde gelen ülkelerden biri olmasını sağlamaktadır. Bitirdiğiniz 2 yıllık önlisans’a uygun bir bölüm seçtiğiniz taktirde ortak derslerin büyük bölümünü saydırabilirsiniz.

 

4. Polonya Üniversite Başvuru ve Kabul Şartları

Polonya’da üniversite eğitimi almanız için lise diplomanız yeter, buradaki üniversite sınavlarına girmenize gerek kalmadan eğitim alabilirsiniz. Polonya’nın bu konudaki tek şartı okumak istediğiniz bölümle ilgili burada aldığınız derslerin geçerli not ortalamasının olmasıdır. Ayriyeten belirli bir dil seviyesinde olmanız da gerekmektedir.

 

4.1 Başvuru için Gerekli Belgeler

 • • Liseden alacağınız lise diploması onay yazısı
 • • Sağlık sigortası (İngilizce açıklamalı poliçesi olmalıdır)
 • • Lise not döküm belgesi, transkript belgesi (Apostilli mührü ile İngilizce tercümesi de olmalıdır)
 • • İngilizce sağlık raporu
 • • Pasaport fotokopisi
 • • İngilizce motivasyon mektubu (Niyet mektubu)
 • • İngilizce CV
 • • Dil yeterlilik belgeleri (TOEFLIELTS)

4.2 Polonya Üniversiteleri Yabancı Dil Yeterliliği

Üniversite eğitimi almak için Polonya en az B2 seviyesinde dil yeterliliği ister, hangi sertifikanın kabul edileceği okuldan okula değişir ancak genel olarak TOEFL ve IELTS sınavları kabul görür.

IELTS Sınavı

Üniversite başvurularında IELTS’ten 5,5 ve üstü** alan öğrenciler, yeterliliği sağlamış kabul edilirler.

TOEFL Sınavı

TOEFL’dan 550 ve üzeri** alan öğrenciler, yeterliliği sağlamış kabul edilirler.

**Bahsedilen minimum dil yeterlilikleri, seçeceğiniz üniversite ve bölüme göre farklılık gösterebilir.

 

5. Polonya Üniversite Fiyatları

Polonya Üniversite eğitimi ücretleri diğer Avrupa ülkelerine göre daha ekonomiktir. Para birimi olarak Euro değil Zloti kullanmalarının buna etkisi çoktur ancak eğitim ücreti olarak okullar Euro isterler. Eğitim ücretleri ortalama dönemlik 1,500€ ila 3,000€ civarında değişmektedir.

Aylık 100€ konaklama, 25€ ulaşım, 250€ yemek ve eğlence ve ortalama 25€ ulaşım ile bir öğrenci ayda €400 – €600 gibi bir miktarla geçimini sağlayabilir. Fiyatlandırmalarda yıldan yıla değişiklik olabileceğinden dolayı detaylı ve güncel bilgiler için lütfen PR Yurtdışı Eğitim danışmanlarıyla iletişime geçiniz.

 

5.1 Polonya’da Bölümlere Göre Üniversite Fiyatları

Göreceğiniz tabloda genel itibariyle Polonya’da en çok tercih edilen bölümler ve fiyatların bazıları yer almakta, ücretler üniversiteden üniversiteye değişmektedir. Güncel bölüm fiyatları için lütfen PR Yurtdışı Eğitim danışmanlarımızla iletişime geçiniz.

 

Üniversite Bölümü

Yıllık Eğitim Ücretleri

İşletme

€2,400 – €5,000

Mühendislik

€2,200 – €4,500

Tıp

€11,000 – €13,000

Psikoloji

€3,900 – €4,000

Uluslararası İlişkiler

€3,000 – €3,800

 

6. Polonya Üniversite Sıralamaları

QS Dünya sıralamasına göre 2022 yılında Polonya’nın en iyi 10 üniversitesi ve bu üniversitelerin bulunduğu şehirler aşağıdaki şekildedir.

Warsaw

 • University of Warsaw
 • Warsaw University of Technology

Krakow

 • Jagiellonian University
 • AGH University of Science and Technology

Poznan

 • Adam Mickiewicz University in Poznan

Torun

 • Nicolaus Copernicus University

Lodz

 • Lodz University of Technology
 • University of Lodz

Gdansk

 • University of Gdansk

Wroclaw

 • University of Wroclaw

Aşağıda bu listedeki bazı sıralamada yer alan üniversitelerden en çok tercih edilenlerle ilgili ayrıntılı bilgilere bizi arıyarak ulaşabilirsiniz:

 

University of Warsaw

Polonya’nın en büyük üniversitesi olan Varşova Üniversitesi, 1816 yılında kurumuştur. 37 farklı alanda eğitim verilen üniversite de 100’ün üzerinde beşeri bilimler ve doğa bilimleri bölümü bulunmaktadır. Ana kampüs şehir merkezindedir. Varşova Üniversitesi, Polonya’da okumak isteyen öğrencilerin ilk tercihlerinden biridir.

Varşova Üniversitesi Polonya’nın en büyük üniversitesidir ve 1816 yılında kurulmuştur. 37 farklı alanda eğitim verilir ve 100’den fazla doğa ve beşeri bilimler bölümü vardır. Ana kampüs şehrin merkezindedir ve ülkenin en çok tercih edilen üniversitelerindendir.

Jagiellonian University

1364 yılında Krakow’da kurulmuş olan bu üniversite Polonya’nın en eski, Orta Avrupa’nın ise en eski ikinci üniversitesi olma özelliği taşır. Edebiyat ve Hukuk alanlarında öne çıkan bu üniversite, aynı zamanda ülkedeki sınırlı sayıda film yapım eğitimi alabileceğiniz okullardan biridir.

Adam Mickiewicz University

Polonya’nın en iyi 4 üniversitesinden biri olan bu okulun kurulma tarihi 1919’dur. Tarih ve Hukuk alanlarında tercih edilir. Poznan şehrinde bulunur.

 

7. Polonya Vize Başvurusu

Polonya vizesi eğitim için iki farklı kategoride değerlendirilir;

 • C Tipi Vize (Kısa Süreli);  90 güne kadar olan eğitimler için olan Schengen tipi vizedir.
 • D Tipi Ulusal Vize (Uzun Süreli Vize); Üniversite eğitimi almak için başvurulması gereken vize türüdür.

Tüm vize başvuru süreciniz ve işlemler, PR Yurtdışı Eğitim’in tecrübeli vize danışmanları tarafından gerçekleştirilecektir.
 

7.1 Polonya Öğrenci Vizesi için Gerekli Evraklar

 • ✓ Pasaport
 • ✓ Eski vize ve pasaportların fotokopisi
 • ✓ Vize başvuru formu
 • ✓ 2 adet biyometrik fotoğraf
 • ✓ Polonya vize başvuru ücreti
 • ✓ Üniversite kabul mektubu
 • ✓ Üniversite ücretinin ödendiğine dair belge
 • ✓ Uçak bileti rezervasyonları
 • ✓ T.C. kimlik fotokopisi
 • ✓ Eğitim durumunuzu gösteren öğrenci belgeleri ve diplomalar
 • ✓ Sigorta poliçesi (Polonya’ya gireceğiniz günü ve çıkacağınız günü kapsamalıdır)
 • ✓ Ebeveynlerden alınan ve eğitim süresi boyunca masrafların karşılanacağına dair noter tasdikli taahhütname (öğrencinin yaşına göre gerek olmayabilir)
 • ✓ Mali durumunuzu beyan eden belgeler (3 aylık banka hesap dökümü)

 

7.2 Polonya Çalışma İzni

Polonya’da üniversite eğitimi alırken çalışma imkanlarından yararlanabilirsiniz. Tatillerde tam zamanlı, normal eğitim süresinde haftada 20 saat çalışma izniniz yasal olarak mevcuttur.

8. Polonya’da Konaklama Seçenekleri

Polonya’da var olan konaklama seçenekleri arasında; üniversite yurtları, özel yurtlar, öğrenci evleri , özel apartlar ve hosteller yer alır.

Yabancı öğrencilerin genelde ilk tercihleri üniversite yurtları olur. Bu sayede diğer ülkelerden gelen öğrencilerle kaynaşabilir, sosyal çevrelerini genişletebilirler. Öğrenci evlerinde ise tek kişi veya birden fazla kişiyle kalınabilir.

Tutarlar değişmekle beraber aylık ortalama 250€ - 500€ civarında bir konaklama masrafınız çıkabilir. Güncel fiyatlarla ilgili olarak lütfen PR Yurtdışı Eğitim danışmanlarından bilgi alınız.

9. Polonya’da Üniversite Okumak Size Ne Katacak?

 •  Eğitim aldığınız süre boyunca yasal olarak part-time çalışma hakkınızın olması mali olarak sizi rahatlatacaktır.
 • ✓ Eğitim dili İngilizce olduğu için mezuniyetiniz sonrasında uluslararası firmalarda ve farklı ülkelerde rahatlıkla çalışabilirsiniz.
 • ✓ Polonya bir Schengen ülkesi olduğu için eğitim aldığınız sürede diğer Avrupa ülkelerine rahatlıkla seyahat edebilirsiniz.
 • ✓ Alacağınız diploma tüm Avrupa Birliği üyesi ülkelerde geçerli olacaktır.

 

10. Polonya Popüler Şehirleri 

Varşova

Ülkenin başkenti ve en büyük şehri olan Varşova’da birçok turistik yer bulunmaktadır. Şehir Vitul Irmağı üzerine kurulmuştur.  Gezilebilecek yerler, Lazienski Parkı, Patac Kultury i Nauki, Stare Miasto denebilir.

Gdansk

Şehir Baltık denizi kıyısında yer alır. İkinci dünya savaşı zamanında büyük bir tahribata uğramıştır ama sonrasında güzel ve modern bir liman şehri görünümüne bürünmüştür. Golden State, Green Gdansk gezilebilir yerler olarak söylenebilir.

Torun

Torun şehri Polonya’nın kuzeyinde yer alır. Ülkenin en eski şehirlerindendir ve UNESCO Dünya mirası listesindedir. Explorers Müzesi, Old Town Hall turistik yerleridir.dw

 

11. Sıkça Sorulan Sorular

Polonya üniversite fiyatları ne kadardır?

Devlet üniversiteleri Avrupa Birliği öğrencilerine ücretsizken Türk öğrenciler için dönemlik 1500€ civarında olabilmektedir, güncel bilgi için lütfen danışmanlarımızla iletişime geçiniz.

Polonya üniversiteleri ne zaman açılıyor?

Polonya’da akademik takvim Ekim ayında başlar ve bir dönem 15 hafta sürer.

Polonya üniversiteleri bünyesinde okumak için gerekenler nelerdir?

Eğitime başlamak için diploma, pasaport ve transkriptinizin olması gerekir. Okullar referans mektubu isteyebilirler ve vize için banka mektubu vermeniz de gerekir.

Polonya üniversiteleri başvuru süreci nasıl işler?

Uzman danışmanlarımız başvuru, konaklama ayarlama, vize gibi tüm işlemleri sizi sürekli haberdar ederek ve eş zamanlı olarak yürütmektedir. Bunun için firmamıza başvurmanız yeterlidir.

Polonya üniversiteleri bursları nelerdir?

Burslu eğitim fırsatları için hükümetin verdiği AB dışı ülkeler burslarına başvurabilirsiniz, ayrıca üniversitelerin kendi başarı ve ihtiyaç bursları da bulunur.

Polonya üniversitelerinde YÖK denkliği var mı?

Polonya eğitim kurumları Bologna süreciyle uyumlu ve YÖK tarafından da denkliği tanınan kurumlardır.

Polonya üniversitelerinde hayat nasıldır?

Polonya hareketli bir gece hayatı olan, aktif bir kültürel geçmişe sahip ve insanları sıcakkanlı bir ülkedir, bu üniversite öğrencilerinin günlük yaşamına da yansır.

Polonya üniversiteleri bünyesinde hazırlık kursları var mıdır?

Her üniversite hazırlık eğitimi vermemektedir, hazırlık kursu sunan üniversitelerin bilgisi için lütfen danışmanlarımızla iletişime geçiniz.

Polonya’da üniversite kaç yılda tamamlanmaktadır?

Polonya’da lisans eğitimi genellikle 3, yüksek lisans eğitimi 1,5 yıl sürer. Bazı bölümlerde lisans 4, yüksek lisans ise 2 yıl sürebilir.

Polonya’da sınavsız üniversite var mıdır?

Polonya’daki üniversitelerin hepsine sınavsız kayıt yaptırabilirsiniz.

Polonya’da üniversite tatilleri ne zaman başlar?

Polonya üniversiteleri Şubat ayının başında ara tatile girer, Haziran sonunda ise yaz tatilleri başlar.


shape
shape

Bilgi İstek Formu