Ücretsiz Danışmanlık

Kazakistan Universiteleri

Bilgi İstek, Danışmanlık ve Randevu

firat
Danışman
Fırat G.

Whatsapp'dan Yaz

Konuşmayı Başlat

E-posta Gönder

[email protected]

Kazakistan Üniversiteleri'nde 3 dilde eğitim verilmektedir; Kazakca, Rusça ve İngilizce. Türk öğrencilerin Kazakistan Üniversitelerinin tercih etme nedenlerinin başında Kazakistanda çalıştığımız Üniversitelerin QS Dünya sıralamasında ilk 400'te bulunmasıdır ve rahatlıkla yatay geçiş yapabilmeleridir. Kazakistan Üniversitelerinde Önlisans mezunları derslerini saydırarak sene kaybetmeden lisans eğitimlerini tamamlamaktadırlar.

1. Kazakistan Eğitim Sistemi

Kazakistan’da eğitim okul öncesi, ilkokul, lisans, yüksek lisans ve doktora olarak kategorize edilmiştir. Yabancı uyruklu vatandaşlar için hazırlık olmak üzere, 3 dilde eğitim seçeneği sunulmaktadır; Kazakca, Rusça ve İngilizce. Ülkenin para birimi Tenge olduğu ve para birimin dolara kıyasla düşük değerde olması nedeni ile yaşam maliyetleri yabancı öğrencilere oldukça ekonomik gelmektedir. Eğitim kalitesi de göz önünde bulundurulduğu zaman Kazakistan Üniversiteleri yabancı öğrenciler için son derece cazip haldedir.

 

2. Kazakistan Üniversiteleri ve Dünya Sıralamaları

PR Yurtdışı Eğitim olarak Kazakistan’da en iyi Üniversiteler’den biri olan Nur-Sultan Avrasya Devlet Üniversite ve Almatı Al-Farabi Üniversitesi ile çalışmaktayız. Öğrencilerimiz İngilizce, Rusça veya Kazakça dillerinden birini iyi derecede bilmeleri ve dil sınavını başarı ile geçmeleri halinde direk 1. sınıftan eğitimlerine başlayabilmektedir.

 

Şehir

Üniversite Adı

Dünya Sıralaması

Nur-Sultan (Eski Astana)

Avrasya Devlet Üniversitesi

150

Almatı

Al-Farabi Üniversitesi

277

 

                    
                                

3. Kazakistan Üniversiteleri Eğitim Süreci ve Başlangıç Tarihleri

Kazakistan Üniversiteleri’nde eğitimler standart olarak her senenin Eylül ayının 15’i başlar ve yaklaşık 2 hafta yabancı öğrenciler için oryantasyon yapılır. Kazakistan Üniversiteleri’nde hazırlıktan sonra eğitim süreleri değişmektedir. Tıp eğitimi 6 yıl, Diş hekimliği, Mimarlık ve Dizayn bölümleri 5 yıl, geriye kalan tüm bölümler hazırlıktan sonra 4 sene sürmektedir. Üniversitelere kayıt olan yabancı öğrenciler, hazırlık dönemlerinde hangi dilde eğitim almışlarsa, o dilde eğitimlerine devam etmek zorundadır.  Eğitim dili tercihinde hazırlıktan sonra değişiklik yapılamamaktadır.

 

4. Kazakistan Üniversiteleri’nin avantajları

Türk öğrenciler için Kazakistan Üniversitelerinin en büyük avantajı dünya sıralamalarında yüksekte olması, eğitim kalitesi ve yatay geçiş fırsatı sunmasıdır. Yüksek Öğretim Kurulu 2022 senesinde getirdiği kurala istinaden yurtdışında eğitim gören Türk öğrenciler sadece QS Dünya Sıralamasında ilk 400’te yer alan bir üniversitede eğitim alıyor olmaları koşulu ile yatay geçiş yapmak hakkına sahip olmaktadır. Partnerlik ve İş Birliği yaptığımız Üniversitelerin öğrenci seçimleri ve kabulleri titizlikle denetlemekte olup, kabul gören öğrenciler Al-Farabi ve Avrasya Devlet Üniversiteleri’nden rahatlıkla yatay geçiş yapabilmektedir.

 

Türk vatandaşları için bir diğer avantaj; lisans tamamlama fırsatıdır. Türkiye’de adalet meslek yüksekokulu mezunları sıklıkla hukuk lisans eğitimi için yurtdışında lisans tamamlama sormaktadır. Bildiğiniz üzere yurtdışındaki üniversitelerin çoğu Türkiye’deki adalet meslek yüksekokulu mezunlarının Türkiye’deki ön lisans derslerini saymamakta ve hukuk bölümüne lisans tamamla olanağı sunmadıkları gibi hukuk bölümü için öğrencilerin eğitime sıfırdan başlaması gerektiğini belirtmektedir. PR Yurtdışı Eğitim ekibi olarak üniversite ile yaptığımız anlaşmaya göre öğrenci adaylarının başvurularını yapmaktayız. Türkiye’de adalet meslek yüksekokulundan mezun olanlar artık Kazakistan’da ders saydırarak hazırlık eğitimlerinin ardından direk 3. Sınıfa geçiş yapabilmekte, Rusça veya İngilizce dil yeterliliği olan öğrenciler ise hazırlık okuma şartı olmaksızın direk 3. sınıfa kayıtlarını yapabilmektedir. Detaylı bilgi için iletişime PR Yurtdışı Eğitim’in deneyimli danışmanları ile iletişime geçiniz.

5. Kazakistan’da hazırlık eğitimi ve fiyatları

Kazakistan Üniversiteleri hazırlıkta 3 dilde eğitim seçeneği sunmaktadır; Kazakça, Rusça ve İngilizce. Rusça ve İngilizce uluslararası bir dil oldukları için yabancı öğrenciler tarafından daha çok tercih edilmektedir. Kazakistan Devleti’nin vatandaşlarının büyük bir kısmı Rusça bildiği ve gündelik yaşamlarında da Rusça konuştukları için, Türkiye’den giden öğrencilerimize Rusça okumalarını tavsiye ediyoruz. Bunun önerimizin nedenlerinden bir diğeri de Rusça bilmenin yerel insanlar ile iletişim kurmayı kolaylaştırması, uyum süresini kısaltması ve İngilizce eğitim veren öğretmenlerin derslerinde zorlandıkları zaman Rusça konuşmaya geçebilmeleridir. Kazakistan Üniversiteleri’nin hazırlık eğitim yıllı harç masrafları 1000 $ ile 3700 $ arasında değişmektedir.

 

6. Kazakistan’da Lisans eğitimi, ücretleri ve lisans tamamlama

Kazakistan’da Lisans eğitim süresi ve fiyatları bölümden bölüme değişmektedir. Genellikle, yabancı öğrenciler TOEFL veya IELST puanı yoksa hazırlıktan başlamakta ve mayıs ayında yapılan sınavlardan sonra lisans bölümlerine geçiş yapmaktadır. Lisans bölüm ücretleri 3400 $ ila 4550 $ arasında değişmektedir. Kazakistan üniversitelerinde 2 sömestr tatili yapılmaktadır ve bu sömesterlerin süreleri 30 gün yeni yıl dönemi ve 15 gün mart dönemi şeklinde olmaktadır.

Kazakistan Üniversiteleri Türkiye’de ön lisans eğitimlerini tamamlamış olan Adalet Meslek yüksekokulu mezunları için büyük bir fırsattır. Öğrenciler derslerini saydırarak sene kaybı yaşamadan rahatlıkla hukuk lisans tamamlama yapabilmektedir. Bildiğiniz üzere yurt dışındaki Üniversitelerin büyük bir kısmı Adalet mezunlarının notlarını saymamakta ve öğrencilerin hukuk okumak istemeleri halinde lisans eğitimlerine sıfırdan başlaması gerektiğini söylemektedir. PR Yurtdışı Eğitim ekibi olarak üniversite ile yaptığımız anlaşmaya istinaden, Türkiye’deki adalet meslek yüksekokulu mezunları artık Kazakistan’da derslerini saydırarak hazırlıktan sonra 3. Sınıfa, Rusçası veya İngilizce bilmeleri halinde de hazırlık eğitimi almadan direk olarak 3. Sınıfa kayıt olabilmektedir. Detaylı bilgi için PR Yurtdışı Eğitim’in deneyimli danışmanları ile iletişime geçiniz.

 

7. Kazakistan Üniversitelerine Başvuru için gerekli evrak listesi

Pasaport ön sayfası noter onaylı nüshası

 Lise diploması aslı ve apostilli – noter onaylı nüshası

 Lise diploması not dökümü – noter onaylı

 Kayıt formunun doldurulması (PR Eğitim temin edecektir)

 6 adet 3 x 4 cm ölçülerinde fotoğraf (arka fonu beyaz)

 

8. Kazakistan Üniversiteleri’nde Konaklama

Çalıştığımız ve İş birliği yaptığımız Üniversitelerin kendilerine ait 2,3,4 kişilik devlet yurtları mevcuttur. Kazakistan Devleti yurtdışından gelen öğrencilere önem verdiği için, Yurtlarında öncelik her zaman yabancı öğrenciler olmuştur. Bu yüzden Kazakistan’da Üniversiteye yerleşen Türk öğrencilerin yurt sorunu yaşamamaktadır. Yurt ücretleri oda tipine göre aylık 50 – 100 USD arasında değişmektedir. Ayrıca, Almatı ve Nur-Sultan (Astana)’da özel yurtlar, hosteller ve ev seçenekleri de mevcuttur.

 

9. Kazakistan’a Vize gerekli mi ?

Evet. Öğrenciler için Kazakistan vizesi gereklidir. Turistik olarak sadece Pasaportla giriş yapabiliyorsunuz ancak Üniversiteye kayıt yaptırmış bir öğrencinin, Kazakistan’da vize uzatması ve oturum izni alabilmesi için Öğrenci Vizesi ile giriş yapması gerekmektedir.

 

10. PR Yurtdışı Eğitim olarak Hizmetlerimiz

 Tercih ettiğiniz Üniversiteye %100 yerleştirme ve kayıt belgesinin alınması
 Akademik Yıl Hazırlık Eğitimi Ücretinin ödenmesi
 Devlet yurdu adres bildirimi
 1 Yıllık oturum izninin öğrenci adına alınması
 Evrakların Rusça’ya tercümesi ve noter onay işlemleri (6 Evrak)
 Vize işlemleri ve ücreti
 Okul Kabul Mektubunun alınması için başvuru harç ücretinin ödenmesi
 Okul Kabul Mektubunun alınması
 Okul kayıt ücretlerinin tarafımızca ödenmesi
 Havalimanı karşılama ve okula/yurda transferler

 


shape
shape

Bilgi İstek Formu