Ücretsiz Danışmanlık

İngiltere Üniversiteleri

Bilgi İstek, Danışmanlık ve Randevu

Pahlivan
Danışman
Pahlivan R.

Whatsapp'dan Yaz

Konuşmayı Başlat

E-posta Gönder

[email protected]

Üniversite Eğitimi için İngiltere’nin tercih edilmesinin en önemli nedenlerinden biri ABD, Avustralya gibi ülkelere kıyasla ülkemize daha yakın olması, eğitim dilinin İngilizce olması ve eğitim süresince yasal olarak part-time çalışma hakkı vermesi denebilir. İngiltere üniversiteleri öğrencilerin en kaliteli akademik eğitimi almasını sağlarken öğrencilerin kişisel gelişimlerine de büyük katkılar sağlamakta ve mezunlarını hayata hazırlamaktadır. İngiltere, Oxford, Cambridge önde gelmek üzere dünyanın en iyi üniversiteleri listelerinde yer alan düzinelerce üniversiteye ev sahipliği yapmaktadır.

1. İngiltere’de Üniversite Okumak

İngiltere, dünyada eğitime en çok kaynak ayıran ve en çok yabancı öğrenciye sahip ülkelerdendir. Ülke, çok kültürlü yapısıyla özellikle Hindistan’dan olmak üzere birçok etnik yapıya ev sahipliği yapmaktadır ve hem sosyal hem de ekonomik koşullar yönünden bakıldığında dünyanın en gelişmiş ülkeleri arasındadır. İngiltere Üniversiteleri alacağınız yüksek standartlarda eğitim kariyerinizde de hızla ilerlemenize büyük katkı sağlayacaktır. İngiltere Üniversitelerinde okurken kuracağınız bağlantılar, özellikle uluslararası holdinglerde veya yurtdışında çalıştığınızda size büyük bir katkı sağlayacaktır. İngiltere’de Üniversitelerin eğitim kalitesi Russell Group gibi kuruluşlar tarafından düzenli olarak kontrol edilir bu yüzden asla belirli bir seviyenin altına düşmezler.

 

2. İngiltere’de Üniversite Eğitim Sistemi

Türk öğrencilerin İngiltere’de lisans programlarına katılabilmesi için 1 yıllık hazırlık yani foundation eğitimi alması gerekir. Üniversite başvuruları 1 Eylül – 30 Haziran arasıdır. Özel kabul listesinde olan bazı liselerden mezun olan öğrenciler orada direkt 1. sınıftan başlayabilir. Aynı zamanda lisede, uluslararası geçerliliği olan IB veya İngiltere sistemindeki A Level derslerini almış de direkt 1. Sınıftan başlarlar. İngiltere’de üniversite eğitimi 3 yıl sürer ama bazı bölümlerde 1 yıl stajla beraber bu süre 4 yıla çıkabilmektedir.

 

3. İngiltere Üniversiteleri Lisans Programları

İngiltere Üniversitelerinde hemen her bölümde eğitim alabilirsiniz. En çok tercih edilen bölümler: Tıp, İşletme, Bilgisayar ve Yazılım programları, Mühendislik ve Mimarlık bölümleridir. İlgilendiğiniz bölümün hangi üniversitelerde olduğuyla alakalı güncel bilgi alabilmek için lütfen PR Yurtdışı Eğitim danışmanlarıyla iletişime geçiniz.

 

4. İngiltere Üniversite Bursları

İngiltere’de bir üniversiteye burs başvurusunda bulunabilmeniz için genellikle önce o üniversiteden kabul almanız gerekmektedir. İngiltere Üniversitelerinden burs kazanabilmek için lise not ortalamanızın yüksek olması ve İngilizce dil yeterliliğinizin olması şart koşulmaktadır. Burslar genelde üstün başarı, spor ve mali durumu yetersiz öğrenciler için şeklinde 3 kategoride değerlendirilir.

Burs almak isteyen çok sayıda öğrenci bulunduğu için de rekabet çok fazladır. Yeterliliğinizin olduğunu kanıtlayabilmeniz halinde İngiltere üniversite burslarından yararlanabilirsiniz. Burs olanakları okuldan okula değişiklik göstermektedir. Güncel bilgi için lütfen PR Yurtdışı Eğitim danışmanlarıyla iletişime geçiniz.

 

5. İngiltere Üniversite Fiyatları

İngiltere Üniversite fiyatları üniversiteye ve bölüme göre farklılık göstermektedir. İngiltere Üniversite Fiyatları yıllık 11.000£  ila 55.000£ arasında değişir. Yaşam masraflarınız için ise bulunduğunuz bölgeye göre yıllık ortalama 12.000£ şeklinde bir tutarı ayırmanız tavsiye edilir. Başvurmayı düşündüğünüz üniversite ve bölümlerin güncel fiyatları için lütfen PR Yurtdışı Eğitim danışmanlarımızla iletişime geçiniz. Detaylı bilgi için Tıklayınız.

 

6. İngiltere Üniversitelerinde Lisans Başvuru Koşulları

İngiltere’de üniversitelerin birbirine göre farklılık gösteren başvuru ve kabul şartları bulunur. Genel itibariyle belirli bir lise diploması, başvurmayı düşündüğünüz bölümle alakalı lisede aldığınız derslerin ortalaması ve ingilizce yeterliliğiniz en önemli etkenler olarak söylenebilir. Çok üst düzey üniversiteler sizin lisede A level veya IB level dersleri almış olmanızı veya uluslararası geçerliliği olan Model UN (MUN) gibi belirli sosyal aktivitelere katılmış olmanızı da şart koşabilirler.

 

7. İngiltere Üniversitelerine Başvuruda İngilizce Dil Yeterlilik Koşulu

İngiltere’de lisans eğitimi başvurusunda bulunduğunuzda, dil yeterliliğinizi uluslararası geçerliliği olan Akademik IELTS, TOEFL  puanlarından biri ile kanıtlamanız gerekir. Genel olarak İngiltere üniversiteleri direk kabul için Akademik IELTS 6.0, TOEFL  79 civarında bir puan ister. Belirli Üniversiteler kendi bünyelerinde kısa süreli Akademik İngilizce eğitimleri de vermektedir. Ancak bu eğitimler başlangıç düzeyindeki öğrenciler için değil orta-ileri seviyede öğrencilerin başlayabileceği Akademik İngilizce eğitimleridir. Bir alternatif olarak eğer İngiltere Üniversitelerine başvurmak için Akademik IELTS/TOEFL sınav puanınız yok ise İngiltere dil okullarının bünyelerinde sunulan FOUNDATION Programlarına başvurarak, program bitiminde İngiltere’deki üniversitelere doğrudan geçiş yapabilmeniz ve eğitiminize başlayabilmeniz de mümkündür. FOUNDATION için ise ortalama Akademik IELTS 4.5-5.5 civarı bir puan almış olmanız gerekir.

 

8. İngiltere Üniversitelerine Başvuru için Gereken Belgeler

İngiltere’de Üniversite eğitimi almak için belirli şartları karşılamanız ve bunu belgelerle sunmanız gerekmektedir:

 Lise Diploması

 İstenen bölümün minimum yeterliliğini karşılayan IELTS veya TOEFL gibi bir sınav sonucunun belgesi

 Masrafları karşılayacak Sponsorun hesap bilgileri

 Lise öğretmenlerinden referans mektupları

 CV

 Niyet mektubu

 

9. İngiltere Öğrenci Vizesi Başvuru Süreci

İngiltere’de lisans eğitimi  için student visa’ ya başvurmanız gerekmektedir. İngiltere öğrenci vizesi zor bir vizedir ve dikkatli bir şekilde formların doldurulması gerekir. İngiltere’de hem eğitim almak hem de çalışmak isterseniz eğer “student visa “kapsayan programlara kayıt olup bu vize türüne başvuru yapmanız gerekmektedir. İngiltere öğrenci vizeleri için online olarak başvuru yapabilirsiniz ve evraklarınızın da başvuru portalına yüklenmesi gerekir aksi taktirde başvuru merkezinde tarama ücreti ödemek durumunda kalabilirsiniz. İngiltere öğrenci vizeleri için hazırlamanız gereken bazı evraklarınızın İngilizce tercüme edilmesi gerekir. İngiltere öğrenci vizelerin de gelir durumunuzu doğru bir şekilde açıklamak ve beyan etmeniz en önemli maddelerden biridir. Student visa ile İngiltere de oturum alıp hem okuyabilirsiniz hem de part-time çalışabilirsiniz. İngiltere öğrenci vizeleri şahsi yapılmaktadır ve başvuru sırasında biometri işlemleri randevu aldığınız şehirde ki başvuru merkezinden yapılmaktadır. İngiltere öğrenci vizeleri değerlendirme süresi genelde 3 haftadır ve bu süre konsolosluğun yoğunluğuna bağlı değişebilir. Dilerseniz ek ücret ödeyip 5 iş günün de sonuçlanan “ priority “ seçeneğinden de faydalanabilirsiniz. Pasaportunuzun teslimini şahsi olarak, birini yetkilendirerek veya kargo ile alabilirsiniz.

 

10. İngiltere Üniversiteleri Konaklama Seçenekleri

İngiltere’de okurken birçok farklı konaklama opsiyonundan yararlanabilirsiniz. Bunlar;

• Aile yanında konaklama;  Aile yanı konaklamanın sağladığı en büyük avantaj eğitim süreniz boyunca yaşayacağınız kültürü daha iyi tanıyabilmenizdir.

• Kiralık apart (daire); Kiralık apartlar daha çok özgürlük isteyen öğrenciler tarafından tercih edilirler. Bu öğrenciler tüm ihtiyaçlarını kendileri karşılarlar kaldıkları evlerde.

• Üniversite yurtları; Son olarak ise Üniversite yurtları yer alır. Uluslararası öğrencilerin en yoğun tercih ettiği seçenek olan yurtlarda farklı kültürlerden gelen yaşıtlarınızla aynı ortamda kalarak onların dillerine de aşinalık kazanabilirsiniz. Yurtlarda kaldığınızda aynı zamanda Üniversite’nin sağladığı tüm avantajlardan da yararlanabilmiş olursunuz.

 

11. İngiltere’de Eğitim Sonrası Oturum ve Çalışma İzni

İngiltere’de üniversite eğitimi alan öğrenciler, uzun dönem öğrenci vizesiyle ülkeye giriş yaptıkları için mezuniyet sonrasında iki yıl boyunca iş arama, çalışma ve oturum izni hakkı ile ülkede kalmaya devam edebilmektedir. Bu da ileride yasal olarak vatandaşlık başvurusuna kadar gidebilecek bir sürecin başlangıcı olduğundan dolayı öğrencilere cazip gelmektedir.


shape
shape

Bilgi İstek Formu