Ücretsiz Danışmanlık

Kanada’da Dil Eğitimi ve Çalışma İmkânı


Fırsatları Kaçırma
Hemen
Bizimle İletişime Geç!

Ücretsiz Danışmanlık ve Randevu

Hazar
Danışman
Hazar R.

Whatsapp'dan Yaz

Konuşmayı Başlat

E-posta Gönder

[email protected]

Kanada’da Dil Eğitimi ve Çalışma İmkânı


kanada-da-dil-egitimi-ve-calisma-imkani

Eğer siz de Kanada’da dil eğitimi ve çalışma imkânı araştırması yapıyorsanız bazı detaylara dikkat etmeniz gerekebilir. Bu detaylara dikkat ettikten sonra hem çalışma izni alabilirsiniz hem de eğitiminize devam edebilirsiniz. Öncelikle dil okulu için vize başvurusu yapmanız gerekmektedir. Vize başvurusu için gerekli evrakları topladıktan sonra dosya halinde konsolosluğa sunarak başvurunuzu tamamlayabilirsiniz. Asıl işlemler bu aşamadan sonra başlamaktadır. Eğer onay alırsanız ve vize geçerli olursa bu durumda konaklama gibi seçenekler değerlendirilmeye başlayacaktır. Vize başvurusu yapmadan önce mutlaka okula kayıt yaptırılması gerekir. Okuldan kabul mektubu almak eğitim amaçlı vize başvurularında şansınızı artıracak bir etmendir. Tüm bunları yaptıktan sonra Kanada’da dil eğitimi alabilirsiniz. Bazı şartları sağladıktan sonra çalışma imkânı da elde edebilirsiniz.

Dil Eğitimi için Gidip Çalışma İzni Alınabilir mi?

Kanada dil okulları ile dilinizi geliştirmek ve aynı zamanda kazanç elde etmek istiyorsanız bu mümkün olmayabilir. Kanada’da çalışmak için çeşitli izinlere sahip olmanız gerekiyor. Dil eğitimi için gelen kişilerin çalışmasına Kanada devleti izin vermemektedir. Bazı şartları sağladıktan sonra çalışmanıza izin verilmektedir. Bu izin süresi de kısıtlı olmaktadır. Sınırsız bir çalışma izni almak mümkün değildir. Eğer dil eğitimi için gittiyseniz bu çalışma izni almanız için bir fırsat olabilir.  Burada dil eğitiminize devam ederken gerekli çalışma izin şartlarını sağlayarak iş aramaya başlayabilirsiniz.

Çalışma İzni Almanın Şartları

Öncelikle Kanada dil okulu ile eğitim almaya geldiyseniz bu vizenin çalışmaya imkân tanımadığını belirtmemiz gerekiyor. Bu vize ile ülkeye giriş yapmanıza ve eğitim almanıza izin verilmektedir. Çalışmanız için ek izinler almanız gerekmektedir. Bu izinlerin ise temel şartı yine eğitimden geçiyor. Eğer Kanada’da yer alan bir kolej, üniversite veya benzeri kurumdan eğitim alırsanız çalışma izni hakkınız tanımlanmaktadır. Bu çalışma izni ile iş ilanlarına başvurabilirsiniz. Onay aldığınız taktirde belirli sınırlamalar çerçevesinde çalışabilirsiniz. Ancak izin alsanız bile tam anlamıyla sınırsız bir çalışma seçeneği sunulmamaktadır. Belirli sınırlar haricinde çalışmanıza izin verilmeyecektir.

Çalışma İzninin Sınırları Nelerdir?

Çalışabilmeniz için ilk şartın bir okula kayıt yaptırmak olduğundan bahsetmiştik. Bunu başardığınız taktirde çalışma izniniz çıkacaktır. Ancak burada belirli sınırlamalar karşınıza çıkabilir. Bunlardan ilki haftalık çalışma saatleri olmaktadır. Haftalık mesai saatinizin 20 saati geçmemesi gerekiyor. Yani part time çalışmanın daha ilerisine gitmeniz mümkün değil. Bir diğer önemli sınırlama ise çalışma süresi. Mezun olduktan sonra 1 yıl boyunca çalışmanıza izin verilmektedir. Eğer bitirdiğiniz program 2 yıllık ise bu süre 2 yıla çıkmaktadır. Kanada dil okulları ile ülkeye giriş yapıp böyle bir koleje yazılarak siz de 1 veya 2 yıl çalışma izni elde edebilirsiniz.

En Çok İş Bulunabilen Şehirler

Toronto ve Vancouver dil okulları açısından en sık tercih edilen şehirler arasında yer almaktadır. İş bulma imkânı açısından da oldukça iyi fırsatlar sunan bu iki şehir öğrencilerin uğrak mekânı olmaktadır. Hem yaşam şartlarının iyi olması, hem dünyanın en güvenli şehirleri arasında ilk 3’te yer alması, hem de refah seviyesinin yüksek olması öğrencilerin bu şehirlerde eğitim almak istemesine neden oluyor. Özellikle Toronto’da birçok Kanada dil okulu bulmak mümkündür. İngilizcenin yanı sıra Fransızca da öğrenmek isteyenler içinse Montreal dil okulları önerilmektedir. Burada her iki dili de öğrenebilirsiniz. Ayrıca kolaylıkla iş bulabilirsiniz. Tabi ki gerekli izinleri çıkardıktan sonra bu mümkün olacaktır.

Çalışma İzni Olmadan İşe Girmek Mümkün mü?

Eğer çalışma izniniz yok ise Kanada’da yasal çalışma hakkınız olmayacaktır. Belki görüşmeye çağırılıp olumlu yanıtlar bile alabilirsiniz ama o süreçte eğer çalışma izniniz olmadığını belirtirseniz iş teklifleri geri çevrilecektir. Bu yüzden mutlaka çalışma izni almanız gerekiyor. Kanada dil okulları ile ülkeye giriş yaptıktan sonra herhangi bir koleje veya üniversiteye kabul alarak eğitim hayatınıza devam edebilirsiniz. Bu süreçte çalışma izni de alarak haftalık usulü çalışmaya başlayabilirsiniz. Kalacağınız süreye göre mezun olduktan sonra 1 veya 2 yıl boyunca tam zamanlı çalışmanız da mümkündür. Bu süreçte başarılı bir dil eğitimi alıp hem de para biriktirmek için hem dil okuluna kayıt olma hem de çalışma izni alma faaliyetlerini aynı anda yürütebilirsiniz. Kanada için tüm gerekli evrakları toparlamada yardımcı olan firmamız sizlere kusursuz bir dil eğitimi alma imkânı tanıyor. Ayrıca çalışma izni almak istemeniz halinde yol gösterici rol üstleniyoruz. Daha detaylı bilgi için bizlere ulaşabilirsiniz.

Etiketler :
shape
shape

Bilgi İstek Formu


soru-icon