Ücretsiz Danışmanlık

Yurtdışı Denkliği Olan Üniversiteler


Fırsatları Kaçırma
Hemen
Bizimle İletişime Geç!

Bilgi İstek, Danışmanlık ve Randevu

Pahlivan
Danışman
Pahlivan R.

Whatsapp'dan Yaz

Konuşmayı Başlat

E-posta Gönder

[email protected]

Yurtdışı Denkliği Olan Üniversiteler


yurtdisi-denkligi-olan-universiteler

Yurtdışı denkliği olan üniversiteler arasından seçimler yaparak öğrenciler daha başarılı kariyer planlamaları yapabilir. YÖK’ün yurt dışında anlaşmalı olduğu üniversiteler müfredat, konu takibi, ders sayısı bakımından Türkiye’deki üniversitelere denklikleri bulunur. Öğrenciler Hollanda, ABD ve KKTC dışındaki ülkeler için e- devlet üzerinden yurtdışı okul tanıma belgesi alabilir. Bu ülkelerdeki okullar için ise YÖK’ün resmi web sitesi üzerinden dilekçe doldurarak belirli bir hizmet bedeli karşılığında sorgulama yaptırabilir. YÖK’ün tanıdığı üniversitelerden mezun olan gençler diplomalarına denklik alabiliyor. Bunun için YÖK tanınırlığı çok önemlidir. Denklik araştırmalarında öncelikle tanınırlığa bakılmalıdır.

Okul Tanıma Belgesinin Alındığı Durumları

Yurtdışı denkliği olan üniversiteler araştırılırken öncelikle tanınıp tanınmadığına bakılmalıdır. Okul tanıma belgesi bazı ülkeler için doğrudan e-devlet üzerinden alınabiliyorken bazıları için ise internet üzerinden belirli bir hizmet bedeli karşılığında sorgulama yapılabilir. Öğrenciler okul tanıma belgesi şu durumlarda kullanabilir:

* Yurtdışında öğrenim görmek isteyen öğrenciler seçtikleri üniversite için YÖK tarafından akademik derece vermeye yetkili kabul edilip edilmediğini tespit edilmesi için

* Yurtdışında okuyan öğrencilerin Türkiye’de yükseköğretim kurumlarına yatay geçiş kullanmaları için

* Yurtdışında mezun olan öğrencinin sağlık ödemeleri gibi durumlarda valilikler, barolar, İçişleri Bakanlığı gibi kurumlara verilmesi için

* Yurtdışı üniversitelerinden doktora eğitimine yönelik denklik alınması için

* KKTC’deki üniversitelerde eğitim alan yabancı uyruklu öğrencilerin Türkiye dışında diplomaları kullanabilmeleri için YÖK tanıma belgesi alınabilir.

Yurtdışı Denklik Süreci

Yurtdışı denkliği olan üniversiteler öğrenciler için önemlidir. Bu alanda eğitim görmek isteyen öğrenciler diplomaları için denklik verebilecek üniversiteleri seçmelidir. Denklik belgesini YÖK adına Tanıma ve Denklik Hizmetleri Daire Başkanlığı verir. Alınan denklik belgesi ile öğrenci diplomasının hangi akademik alan ve dereceye eş değer olduğunu gösterir. Mezuniyet denklik belgesi olarak talep edilen evrak ise belgenin Türk sisteminde hangi akademik alan ve dereceye eş olduğunu gösterir. İkisi arasında herhangi fark yoktur. İlk başvuru için YÖK’ün resmi web sitesi üzerinden işlemler yapılır. Online işlemler sonrasında YÖK denklik işlemleri içerisinde ön inceleme yapılır. Sonrasında detaylı incelemelerle süreç devam eder. Tanıma ve denklik komisyonu nihai kararını verir. YÖK bu veriler ışında denklik verir ya da başvuruyu ret eder.

 

Etiketler :
shape
shape

Bilgi İstek Formu


hemenara_icon
soru-icon