Ücretsiz Danışmanlık

İrlanda Master & MBA

Bilgi İstek, Danışmanlık ve Randevu

Hazar
Danışman
Hazar R.

Whatsapp'dan Yaz

Konuşmayı Başlat

E-posta Gönder

[email protected]

İrlanda’da Master yani diğer adıyla Yüksek Lisans programlarına katılım sağladığınızda kendinizi Avrupa’nın merkez ülkelerinden birinde akademik olarak geliştirebilir ve kariyerinize sağlam bir başlangıç yapabilirsiniz. İrlanda özellikle ülkemize yakınlığı ve ülkelerimiz arasındaki tarihsel dostluk nedeniyle gittikçe daha çok Türk öğrencinin tercih ettiği bir yer haline gelmiştir.

1.İrlanda’da Yüksek Lisans Eğitim Sistemi ve Süresi

İrlanda’daki eğitim sistemi Avrupa’daki en iyi eğitim sistemlerinden biridir. İngiliz eğitim sistemiyle benzerlik gösteren İrlanda eğitiminin kalitesi yüksek ve fiyatları uygundur. İrlanda’da yüksek lisans eğitimi birçok üniversitede 1 yıl sürmektedir. Bazı üniversitelerde ise 2 yıllık yüksek lisans programları bulunmaktadır. İrlanda’da lisans veya yüksek lisans eğitimleri İngilizce dilinde verilmektedir. Yüksek lisanstan sonra ise 2 yıllık doktora ve sonrasında da 5 yıllık yüksek doktora programları da mevcuttur. Bazı üniversiteler yalnızca mezun olduğunuz lisans alanında yüksek lisans yapma şartı arasa da bazı programlardaki yüksek lisans öncesi kurslarla farklı alanlarda da yüksek lisans yapma imkânınız olmaktadır.

2.İrlanda Üniversiteleri YÖK Denkliği

İrlanda Üniversiteleri’nden mezun olduktan sonra YÖK Denkliğini YÖK’ün kabul ettiği okullarda eğitim aldığınız takdirde alabilmektesiniz. İrlanda Üniversiteleri YÖK tarafından tanındığından ve dünya sıralamasında da YÖK’ün kabul ettiği sıralamalarda olmasından dolayı İrlanda Üniversitelerinden mezun olan öğrenciler denklik problemi yaşamamaktadır.

 

3.İrlanda Üniversiteleri

3.1.İrlanda Yüksek Lisans Bölümleri ve Programları

Dublin City University Maynooth University UCD Dublin Dublin Institute Of Technology

Uluslararası İşletme

Elektronik Ticaret

Dijital Pazarlama

Bilgisayar ve Elektronik Mühendisliği

Bilgi Teknolojileri

Yazılım Mühendisliği

Ekonomi ve Finansal Risk Analizi

Uluslararası İş Hukuku

Proje Yönetimi

Tedarik Zinciri Yönetimi

Bilgisayar Bilimi

Politika ve Uluslararası İlişkiler

Banka ve Finans

Muhasebe

Reklamcılık

İşletme

 

3.2.İrlanda MBA Programları

İrlanda’da MBA programları sunan okullar aşağıdaki gibidir;

University of Dublin University College Dublin
Griffith College Dublin City University

 

4.İrlanda Yüksek Lisans Kabul ve Başvuru Şartları

İrlanda’da lisans ve yüksek lisans eğitimleri Eylül - Haziran ayları arasında yapılmaktadır. Başvurular ise eğitim başlangıç tarihinden en az 2 ay öncesinde yapılmasında fayda vardır. Bunun sebebi başvuru sonuçlanma sebebinin ortalama 1,5 – 2 ay sürmesidir. Kendi alanınız dışındaki alanlar için yapılan yüksek lisans başvuruları daha hızlı sonuçlanırken, alanınız dışındaki başvuruların sonuçlanması daha uzun sürmektedir. Bu noktada PR Eğitim Danışmanları sürecinizi hızlandırmak için sizlere danışmanlık hizmeti sunmaktadır. Başvuru yapan öğrencilerin dikkat etmesi gereken en önemli iki faktör ise dil yeterliliği ve not ortalamasıdır. Dil seviyesi ve gerekli not ortalaması ise bölümden bölüme değişmektedir. İrlanda Üniversiteleri’nde yüksek lisans başvuruları için gerekli başvuru evrakları aşağıdaki gibidir;

  • • IELTS/TOEFL veya herhangi bir akademik dil yeterlilik sınav sonucu
  • • Ortalama en az 2,5 GPA (bölümden bölüme değişkenlik göstermektedir)
  • • CV
  • • Motivasyon Mektubu
  • • Transkript – Diploma
  • • Referans mektubu
  • • Bazı bölümler için portfolyo

 

5. İrlanda Üniversiteleri Başvuru Dönemi ve Tarihleri

Okulların başlangıç tarihleri okuldan okula değişkenlik göstermektedir. Genellikle ülkemizde de olduğu gibi Eylül – Şubat, Şubat – Haziran şeklinde olmaktadır. Güncel başvuru tarihlerinden haberdar olmak için PR Yurt Dışı Eğitim ile iletişime geçebilirsiniz!

6.İrlanda Üniversiteleri Fiyatları

İrlanda Üniversiteleri’nde yüksek lisans programları için fiyatlar üniversiteden üniversiteye ve bölümden bölüme değişmektedir. Aşağıda üniversitelerin yüksek lisans programları için ortalama fiyatlarını görebilirsiniz. Güncel fiyatlar için ise PR Eğitim Danışmanlarıyla iletişime geçmeyi unutmayın!

 

Yüksek Lisans Programları Üniversite Bazında Ücretleri

Dublin City University

€12.000-€19.000

Maynooth University

€14.000-€15.000

University College Dublin 

€12.575-€17.070

Dublin Institute Of Technology

€13.500-€27.000

Trinity College Dublin

€15.000-€25.000

National University of İreland Galway

€14.250-€23.750

Griffith College 

€12.000-€15.000

 

6.1.İrlanda Yüksek Lisans Bursları

İrlanda öğrencilerimiz tarafından eğitim almak için oldukça talep gören bir ülkedir. Bunun en önemli sebebi ise eğitim ve konaklama fiyatlarının diğer Avrupa ülkelerine oranla çok daha uygun maliyetli olmasıdır. Ortalama yıllık eğitim ücreti 5000-15000 € arası, yıllık konaklama ücretleri ise ortalama 5000-10000 € arasında değişmektedir. Neredeyse tüm İrlanda Üniversitelerinde ise uluslararası öğrenciler için burs imkanları bulunmaktadır.  Bu burslar dışında da finansal destek alabileceğiniz kurumlar bulunmaktadır. Burs imkanları detayları için PR Eğitim Danışmanlarıyla iletişime geçmeniz yeterlidir.

 

7.İrlanda Yüksek Lisans Vizesi

İrlanda öğrenci vizesi kısa ve uzun dönem olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Kısa dönem vizelerde ülkede 90 güne kadar kalabilirsiniz, uzun dönem vize başvurusunda ise (90 gün üstü) ülkede oturum alarak bir yandan eğitim alıp aynı zamanda çalışabilirsiniz. Lisans ve yüksek lisans için alınan vize uzun dönem vizesidir. İrlanda’da hem eğitim alıp hem de çalışma istiyorsanız, uzun dönem programları tercih edip, 90 gün üstü İrlanda öğrenci vizesine başvuru yapabilirsiniz. Bunun yanı sıra akademik programlar için başvurulan uzun dönem vizesi İrlanda’dan dönmeden 2 defa uzatılabilmektedir. İrlanda öğrenci vizelerinde PR yurt dışı eğitim firması olarak okul programlarını ayarlama ve diğer ilgili işlemleri, İrlanda öğrenci vize başvurularının yapılması ve bu sürecin tamamlamasının her aşamasında Pr Yurt dışı eğitim olarak yanınızdayız.

 

İrlanda’da uzun dönem vizesine başvuran her öğrencinin yasal olarak haftalık yarı zamanlı çalışma hakkı vardır. Bu haktan yararlanabilmek için ülkeye giriş yaptığınızda GNIB (Garda National Immigration Bureau) oturum kartına başvurmanız gerekmektedir. GNIB oturum kartınız çıktığı andan itibaren İrlanda yasal olarak yarı zamanlı çalışmaya başlayabilirsiniz.

İrlanda’da öğrenci yaşamı diğer Avrupa ülkelerine nazaran çok daha ekonomiktir. Konaklama ve yeme içme masrafları öğrencilerimizin yaşam standartlarına göre değişse de çalışma izni de olması sebebiyle öğrencileri zorlamamaktadır. Öğrencelerin harcama alışkanlıklarına bağlı olarak yeme içme masrafları aylık ortalama 200-300€ arası değişmektedir. Konaklama ise aylık 550-600€ arasında değişir. Haftalık 20 saatlik çalışma izniniz olması ise günlük yaşam masraflarınızı karşılarken maddi açıdan sizi büyük oranda rahatlatacaktır.


shape
shape

Bilgi İstek Formu