Ücretsiz Danışmanlık

İrlanda Work and Study

Bilgi İstek, Danışmanlık ve Randevu

Tunç
Danışman
Tunç P.

Whatsapp'dan Yaz

Konuşmayı Başlat

E-posta Gönder

[email protected]

Bir dil okuluna kayıt yaptırdıktan sonra vizeye başvurduğunuzda, İlk aşama olarak İrlanda vizeniz sadece 3 ay geçerli olacak şekilde verilmektedir. İrlanda’ya vardığınız zaman GNIB kart başvurusu yaparak kalan 5 ayınızı bu kart ile İrlanda’da geçirebilirsiniz. Dil okuluna 25 haftalık kayıt işleminizin sonrasında 8 haftalık tatil imkanı verilecektir. Bu 8 hafta boyunca herhangi bir dil okuluna kaydınız olmadan tatil yapabilir veya dilerseniz tam zamanlı bir işte çalışabilirsiniz.

1. Work and Study İrlanda Nedir?

Work and Study İrlanda Programı, İrlanda’da dil eğitimi alan öğrencilerin yasal olarak çalışma izni edinmesine olanak tanıyan bir eğitim programıdır.

Dil eğitimi için gelen öğrencilere İrlanda Hükümeti yasal olarak çalışma hakkı tanımaktadır. Ancak bu durumla ilgili bazı kurallar söz konusudur. Yasal olarak çalışma izni alabilmek için bir öğrencinin haftada 15 saatlik ders programı olacak şekilde en az 25 haftalık bir dil kursuna kayıt olması şarttır. 25 haftalık bir kursa kayıtlı olan öğrenci, haftada 20 saat yarı zamanlı çalışma hakkına da sahip olacaktır.

 

İrlanda Work and Study Okulları

OKULLAR

2. İrlanda’da Çalışma İzni

İrlanda hükümeti, dil okullarına 25 haftalık dil eğitimi kaydı yaptıran öğrencilere 33 haftalık vize vermektedir. Yani, 25 haftalık programa katılan öğrencilere ekstra 8 hafta ülkede kalma hakkı tanımaktadır. 25 hafta boyunca bir yandan eğitim alırken bir yandan haftalık 20 saat, geriye kalan ekstra 8 haftada ise haftalık 40 saat çalışma hakkınız mevcuttur.

3. GNIB Yeni adı IRP Nedir?

GNIB, İrlanda’da çalışma iznine sahip olabilmeniz için almanız gereken oturum kartıdır. Açılımı The Garda National Immigration Bureau şekindedir. Bir diğer ismi ise IRP (The Irish Residence Permit) şeklindedir. İrlanda’ya uzun dönem dil eğitimi için gitmek isteyen ve çalışma hakkına sahip olmak isteyen öğrencilerin alması gereken bir karttır.

4. Neden İrlanda’da Work and Study Programına Katılmalıyım?

İrlanda’nın para birimi Sterlin değil Eurodur, böylece İrlanda’da alacağınız eğitim daha uygun maliyette olacaktır.

✓ İrlanda’da gerekli koşulları sağlamanız durumunda haftalık yarı zamanlı çalışma hakkına sahip olabilirsiniz.

✓ Yaşam masrafları birçok ülkeye oranla çok daha uygundur.

✓ Suç oranı düşük olması sebebiyle öğrenciler için güvenli bir seçenektir.

✓ 25 Haftalık bir programa kayıt olan öğrencilere ekstra 8 hafta ülkede kalma izni sağlanmaktadır.

✓ İrlanda’da sosyal yaşam öğrencilere hitap etmektedir. Öğrenciler İngilizcelerini hem eğitim alarak hem de günlük yaşamlarında sosyalleşerek geliştirme fırsatı elde etmiş olurlar

✓ 200’den fazla kurs bulunmasından dolayı her bütçeye uygun kurs bulmak mümkündür.

 

5. Work and Study İrlanda Başvuru Şartları

Work and Study İrlanda programının herhangi bir başvuru koşulu yoktur, 16 yaş üstü her öğrenci programa katılabilmektedir. Fakat programa katılabilmeniz için vize koşullarını yerine getirmeniz gerekmektedir. Vize sürecinde ise kendi ülkenizde aldığınız eğitim durumunuz ve iş geçmişiniz önem teşkil etmektedir. Daha detaylı bilgi için iletişime geçiniz.
 

6. Work and Study İrlanda Başvuru Dönemleri

Work and Study programına katılmanız için belli bir zaman yoktur, öğrenciler programa diledikleri zaman katılabilirler. Kurslar her pazartesi başlamaktadır. Vizeniz onaylandıktan sonra ülkeye gittiğinizde ilk pazartesi eğitiminize başlayabilirsiniz. 

7. İrlanda’da En Çok Tercih Edilen Şehirler

İrlanda’da Work and Study programı için en çok tercih edilen şehir Dublin’dir. Yaşam koşulları, iş olanakları, sosyal hayatı ve birden fazla kurs seçeneği olması sebebiyle öğrencilerin en çok tercih ettiği şehirdir. Dublin dışında Galway ve Cork şehirleri de öğrencilerin dikkatini çeken şehirlerdir.

8. Work and Study İrlanda 2022 Fiyatları

Seçtiğiniz şehir, okul ve döneme göre fiyatlar farklılık göstermektedir. Örneğin; aynı okulun başka bir şehirdeki şubesinin ücretleri, daha ekonomik ya da daha pahalı olabilir. Bu yüzden Pregitimin tecrübeli danışmanlarından bilgi alarak ücretsiz kayıt ve vize desteği alabilirsiniz.

9. Work and Study İrlanda Program Süresi

Minimum 25 haftalık bir kursa kayıt yaptırmanız programa katılabilmeniz için gereken şartlardan bir tanesidir. 25 haftalık vize başvuruları olumlu sonuçlanan öğrencilerin 33 haftalık bir vizeleri olur. Fakat İrlanda’da dil eğitimi alan öğrencilerin, renewal işlemi yaparak programlarının süresini 2 yıla kadar uzatması mümkündür.

10. İrlanda’da Okul Yenileme (Renewal)

Renewal, İrlanda’daki öğrencileri okulunu veya programını yenilemek için yaptırdığı bir işlemdir. İrlanda Work and Study programı bünyesinde, minimum 25 haftalık bir dil kursuna kayıt yaptıran öğrenciler İrlanda’ya gitmektedir. Öğrenciler eğitimlerini tamamladıktan sonra, aynı programı 2 kere daha tekrarlama hakkına sahiptir. Yani söz konusu programa toplamda 3 kere katılmak mümkündür. Böylelikle, programa 3 kere katılım sağlayan öğrencilerin totalde 2 sene boyunca İrlanda’daki eğitimlerine devam etmesine imkan tanınmaktadır.

11. İrlanda Vizesi

İrlanda Avrupa Birliği üyesi olan bir ülke olmasına rağmen, Türk öğrencilerin İrlanda’ya Schengen vizesi veya yeşil pasaport ile gitmesi mümkün değildir. Dolayısıyla Work and Study İrlanda programına başvuran Türk öğrencilerin İrlanda vizesine başvurması şarttır. Work and Study İrlanda için D tipi (uzun dönem) vizeye başvurulması gerekmektedir. PR Yurtdışı Eğitim olarak, öğrencilerimizin vize süreçleriyle bilfiil ilgilenmekteyiz. Okul başvurunuzu yaptıktan sonra sizin adınıza vize randevusu alıp gerekli evrakları sizinle paylaşmaktayız. Vizenizin sonuçlanma süresi ise konsolosluğun yoğunluğuna bağlı olarak değişmektedir.

12. Work and Study İrlanda Danışmanlığı

PR Yurtdışı Eğitim olarak, uzun yıllar içerisinde edindiğimiz deneyim ve alanında uzmanlaşmış yurt dışı deneyimi olan danışmanlarımız ile yurtdışında dil eğitimi almak isteyen öğrencilerimizin süreçleriyle yakından ilgilenmekteyiz.  Work and Study İrlanda programı dahilinde, ücretsiz olarak okul ve vize başvuru danışmanlığı hizmetimiz mevcuttur. Süreci devam eden öğrencilerimizin bütün işlemleriyle yakından ilgilenmekteyiz. İrlanda’ya gitmeden önce ve İrlanda’dayken karşılaşabileceğiniz tüm problemlerin önüne geçmek için öğrencilerimize destek oluyoruz.

13. Work and Study İrlanda Programı Hakkında Sık Sorulan Sorular

13.1 Work and Study İrlanda ile ne kadar kazanırım? 

İrlanda’da çalışma hakkınız 25 Hafta üstü programlarda mevcuttur. 25 hafta üstü bir programa katılmanız durumunda haftalık 20 saat çalışma hakkınız bulunmaktadır.  Çalışmanız karşılığında kazanacağınız aylık ücret yaşınıza, çalışacağınız yere, dolayısıyla İngilizce seviyenize bağlı olarak değişmektedir. İrlanda’da Work and Study yapacak 20 yaş üstü öğrencilerin saatlik kazancı 10,20 € iken, 19 yaşındaki öğrencileri için saatlik 9,18€ ve 18 yaşındaki öğrenciler için 8,16 € şeklindedir. Yani, part time çalıştığınızda aylık ortalama kazancınız 820 € iken, ekstra verilen 8 haftalık kısımda hakkınız olan full time çalışma sürecinde aylık kazancınız 1640 € şeklinde olabilmektedir. 

13.2 İrlanda vizemi uzatabilir miyim?    

İrlanda’da Work and Study için alınan vize türü D Tipi vize türüdür.  D tipi vizeyi uzatma hakkınız mevcuttur. Eğitimlerini tamamlayan öğrenciler aldıkları eğitimi yeterli bulmamaları durumunda yeniden bir programa kayıt olarak vize sürecini uzatabilirler. Bu işleme renewal işlemi adı verilmektedir ve öğrencilerin 2 kez renewal işlemi yapma hakkı vardır.

13.3 İrlanda’da hangi işlerde çalışabilirim?

İrlanda’da çalışacağınız işler genel anlamda garsonluk, kasiyerlik, baristalık gibi hizmet sektörüne yöneliktir. Çalışacağınız işler dil seviyenize de bağlıdır, dil seviyeniz geliştikçe çalışacağınız işler de ona göre değişebilir. İyi bir dil seviyesine geldiğiniz takdirde kendi profesyonel alanınızda çalışma imkanınız da vardır.

13.4 İngilizce bilmeden Work and Study İrlanda programına katılabilirmiyim?

Katılabilirsiniz. Work and Study İrlanda programında amaç dil öğrenmek ve aynı zamanda da çalışma hakkına sahip olmaktır. Programa katılabilmeniz için dil şartı yoktur, fakat iş bulabilmeniz için dil seviyenizi belli bir seviyeye getirmeniz önerilir.


shape
shape

Bilgi İstek Formu


hemenara_icon
soru-icon