Ücretsiz Danışmanlık

Malta Work And Study

Bilgi İstek, Danışmanlık ve Randevu

Pahlivan
Danışman
Pahlivan R.

Whatsapp'dan Yaz

Konuşmayı Başlat

E-posta Gönder

[email protected]

Malta özellikle sıcak iklimi, ülkemize yakın olması ve resmi dillerinden birinin İngilizce olması nedeniyle dil eğitimi için en çok istek gören ülkelerden biri olagelmiştir. Ülkenin Başkenti Valetta’dır, Avrupa Birliği üyesi olduğu için para birimi Euro’dur. Ülkenin ana dilleri İngilizce ve Maltacadır.

1. Work and Study Malta Nedir?

Malta’da work and study yapmak için 90 günün üzerinde bir dil eğitimi programına kayıt olmanız gerekir çünkü çalışma hakkınız 90 gün bittikten sonra başlar. Örneğin 180 gün gittiğinizde bunun sadece ikinci yarısında çalışabilirsiniz. Hem ülkemize yakınlığı hem de turistik anlamda canlılığı nedeniyle öğrenciler kolaylıkla yaşam masraflarını çıkaracak işlerde çalışabilmektedirler.

2. Malta’da Çalışma İzni

2020 yılından itibaren hükümetin öğrencilerin gelmesini teşvik etmesi için getirdiği şekilde yasal çalışma hakkı bulunur. Öğrenciler 13. Haftadan itibaren uzatma vizesini aldıkları takdirde çalışma iznine başvurabilir ve Haftada 20 saat çalışabilirler. Malta’nın ekonomisinde özellikle yaz aylarında dil eğitimi için gelen öğrencilerin payı büyüktür.

3. Malta Çalışma İzni Başvurusu

Bunun için ilk olarak bir iş bulmalısınız. Daha sonra iş yerinin yetkilisi, Malta Jobs Plus'a (Ülkemizdeki İş Kurumu gibi bir kurum) başvurarak işlemlerinizi yapmalı.

Bu işlemlerin sonrasında çalışma izni başvurusunda bulunabilirsiniz. İzniniz vizenizin geçerlilik süresince devam eder.

Başvuru için ücret olarak ilk aşamada 150€, onay alındıktan sonra ise 80€ bir ödeme çıkmaktadır (fiyatlar değişebilir)
 

4. Work and Study Malta Programı Hakkında

✓ Derslere en az %75 devam zorunluluğu vardır. Yani çalışırken derslerinizi aksatmamalısınız yoksa vizenin iptal edilebilir.

✓ Haftada en fazla 20 saat (part-time) çalışabilirsiniz.

✓ Ders saatleriniz en az haftada 15 saat olmalıdır.

✓ Çalışma ruhsatı için 150€ ve sonrasında 80€ bir ödeme yapmanız gerekir ve bunu işverenin doldurması gerekir.

✓ İş değiştirmek isterseniz yeniden çalışma iznine başvurmanız gerekir.

✓ Çalışma izninin süresi vizenin bitimine kadardır.

✓ Kendi seyahat sağlık sigortanızı yaptırmalısınız çünkü çalıştığınız firmanın yetkilileri yarı zamanlı çalıştığınızda size sigorta yapmazlar.


5. Neden Malta’da Work and Study Programına Katılmalıyım?

Malta Avrupa Birliği üyesi olduğu için para birimi Euro’dur ve vizenizle diğer Avrupa birliği üyesi ülkeleri ziyaret edebilirsiniz. Mesela Almanya, Fransa, İtalya, İspanya gibi. Ülkenin ana dilleri İngilizce ve Maltacadır. Uzun yıllar İngiliz sömürgesi olduğu için İngiliz eğitim sistemden ve kültüründen etkilenmiştir. Mesela trafik İngiltere’de olduğu gibi soldan akmaktadır.

Malta Work and Study programı ile yasal süreler içerisindeki çalışmalarınızla günlük masraflarınızı rahatlıkla karşılarsınız.

Dil okullarının ücretleri ve yaşam masrafları birçok ülkeye göre daha uygundur ve sıklıkla paket fiyat kampanyaları olur.

okullar


6. Work and Study Malta Başvuru Şartları

Programa başvurunun ek bir şart bulunmamaktadır. 18 yaş ve üzerinde olan her birey başvurabilir. Malta dil okulu başvuru süreçlerinde eğitim danışmanlarımız İngilizce öğrenme veya geliştirme hedeflerinizi değerlendirir. Buna göre size seçeceğiniz program için hedeflerinize ve bütçenize en uygun dil okullarını, program süresini ve şehirleri belirler. Belirlenen dil okulları arasından istediğiniz dil okulunu seçebilirsiniz. Böylece başvuru işlemlerinize başlayabiliriz. PR Yurtdışı Eğitim’in tecrübeli eğitim ve danışmanları tarafından sizinle koordineli olarak gerçekleştirilir. İletişim bilgilerimiz için TIKLAYINIZ.


7. Work and Study Malta 2022 Fiyatları

Malta’da dil eğitimi için okul fiyatları, gitmek istediğiniz toplam süreye, yılın dönemine ve programa göre değişkenlik gösterir. Fiyatlara genel itibariyle; okula kayıt ve ders materyali dahil olur ancak eğer konaklama isteniyorsa bunun fiyatlarını ve konaklama ayarlama ücretini, havaalanı transferini ve tüm süreyi kapsayacak sağlık sigortasını da sunmaktayız. Malta için konaklamanın tamamının ücretini gitmeden önce ödeme zorunluluğu vardır.


8. Work and Study Malta Program Süresi

Malta Work and Study programına katılmak için, 90 gün ve üzerindeki bir programa kayıt olma zorunluluğu vardır. Daha kısa süreli programlarda yasal çalışma hakkı olmaz.


9. Malta Vizesi

Malta’da eğitim alacağınız süreye göre farklı vize türleri olur. 90 gün ve altı için yeşil pasaportunuz varsa vizesiz gidebilir, diğer pasaportlarda Schengen vizesi alırsınız ve bu vizede çalışma izni olmaz. 90 gün sonrası (work and study) programı için, D tipi vizeye yani oturum izinli vizeye başvurmanız gerekir. Vize başvurusunda tüm eğitim ve konaklama ücretinin ödenmiş olması gerekir. Schengen vizesi olduğu için okullar diğer EU üyesi ülkelere geziler düzenlerler. Vize işlemleri ortalama 2 ay sürer. Vize başvuru ücreti 120 Euro’dur. Vize için hesabınızda bulunması gereken parayı gitmek istediğiniz gün sayısı çarpı 18 Euro olarak düşünebilirsiniz. Buna ekstra olarak da uçak bileti masrafınız çıkar.


10. Malta Konaklama Seçenekleri

Ülkede 3 çeşit konaklama çeşidi vardır. Bunlar, aile yanı yurt ve otel/hosteldir. Daha çok paylaşımlı yurtlar tercih edilir çünkü ekonomiktirler ve bu yurtlar okullara 5-6 dakikalık yürüme mesafesindedir. Aynı zamanda paylaşımlı yurtta kalırsanız İngilizceyi günlük hayatta daha aktif olarak kullanabilirsiniz. Aile yanı konaklamalar okullara yaklaşık yarım saatlik otobüs yolculuğu mesafesinde olabilir. Ülkede raylı sistem yoktur. Ulaşım olarak taksi ve otobüs tercih edebilirsiniz. Bir diğer konaklama tipi olan oteller ise çok fazla tercih edilmez çünkü daha pahalıdır. Okullar genelde ücretleri paket fiyat olarak sunar bu paketlere okul ücreti de tüm konaklama ücreti de dahildir.


11. Work and Study Malta Danışmanlığı

PR Yurtdışı Eğitim olarak; uzun yıllar içerisinde kazandığımız tecrübemiz ve yurtdışı deneyimli danışmanlarımız ile, yurtdışında dil eğitimi almak isteyen öğrencilerimizin süreçleriyle yakından ilgilenmekteyiz. Danışmanlığımız kapsamında başvurularınızdan vizeye kadar her aşamada işlemlerinizi gerçekleştiriyoruz ve ayriyeten bir danışmanlık ücreti almıyoruz.


12. Work and Study Malta Hakkında Sık Sorulan Sorular

12.1 Work and Study Malta ile ne kadar kazanırım?

Malta’da work and study kapsamında çalışırken saatlik olarak ücretiniz hesaplanır. Yarı zamanlı çalıştığınızda ortalama saatlik 6€ civarında kazanç elde edersiniz, bu da aylık Ort. 500€ yapar.

12.2 Malta’da hangi işlerde çalışabilirim?

Malta’ya work and study kapsamında gelmeyi düşünen arkadaşlar, orada sosyal çevrelerini geniş tutsunlar. Bu, iş bulmanızda size yardımcı olacaktır. Çalışmayı düşünüyorsanız önce İngilizcenizi en az orta seviyeye çıkartmalısınız. Aksi taktirde iş görüşmelerinde sıkıntı yaşarsınız. Genelde çalışabileceğiniz sektörler turizm ve hizmet sektörleridir

12.3 İngilizce bilmeden Work and Study Malta programına katılabilir miyim?

Katılabilirsiniz, bu konuda yasal bir sorun bulunmamaktadır. Program kapsamında zaten İngilizceniz belirli bir seviyeye yükselecektir.


shape
shape

Bilgi İstek Formu


hemenara_icon
soru-icon